A magyar kormányfő főhajtása az EU és az IMF követelései előtt elképesztő emelkedést idézett elő az év végére rendkívül túladottá vált hazai részvényárfolyamokban és a régiós viszonylatban is jócskán alulértékelt forint piacán - írja a Financial Times beyondbrics blogja, amely arra figyelmeztet, hogy az OTP és a Mol árfolyama kisebb korrekcióktól eltekintve tovább emelkedhet, és a forint korrekciója is folytatódhat.
Az Orbán Viktor által Brüsszelben tanúsított csipetnyi alázat és látszólagos tárgyalókészség mellett a feltörekvő piaci befektetők kockázatvállalási hajlandóságának élénkülése - illetve a Fed szerdai közleménye - is kellett a BUX és a forint kiemelkedő teljesítményéhez. A pesti parkett benchmark indexe dollár-alapon 22 százalékot emelkedett az év eleje óta, ezzel idén az egyik legjobban teljesítő mutató világszerte. A magyar kormány tárgyalókészségének kedvező fogadtatását azonban félreérthetetlenül jelzi, hogy a BUX emelkedésének Orbán brüsszeli látogatása után gyorsult be igazán.
A Concorde elemzője az FT.com-nak nyilatkozva elmondta, hogy a hazai részvényárfolyamok további emelkedését az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatos előrelépések mellett a feltörekvő piacokra, így a pesti parkettre is visszaáramló likviditás is segíti. A tőkebeáramlás elsősorban az év eleje óta dollár-alapon 37 százalékkal dráguló OTP számára kedvezhet, de a Mol árfolyamát is tovább hajthatja felfelé.
Az Erste elemzője szerint az OTP megítélésének további javulását segítheti, hogy egyáltalán nem szorul tőkeemelésre, sőt, tartalék-mutatói messze meghaladják az EBA elvárásait. A KBC szakértője a beyondbricsnek nyilatkozva felhívta a figyelmet arra is, hogy a bank oroszországi érdekeltségeinek teljesítménye érdemben befolyásolhatja az OTP teljesítményét, hiszen 2011-es profitjának 21 százalékát várhatóan az orosz leánytól származtatja. A Concorde szerint idén már a hazai mutatók is javulhatnak, hiszen a hitelportfólió romlásának kockázatai a devizahitelek tömeges végtörlesztése miatt mérséklődni fog.
A Mol kilátásait elemzve a szakértők elsősorban a kitermelési ágazat robbanásszerű teljesítményében bíznak, míg a downstream profitmarzs növekedésével nem számolnak. Az Erste elemzője szerint az INA-bortány következményeit már régen beárazták, így a vesztegetési ügyben zajló vizsgálat eredményének hatása elhagyagolható lesz a Mol árfolyamára nézve.