A vállalati hitelek közel 20 százaléka, a lakossági hiteleknek pedig több mint 16 százaléka bedőlhet a jövő év végéig az MNB előrejelzése szerint. A jegybank szerdán kiadott elemzése szerint nagy a veszélye annak, hogy a bankok egyáltalán nem adnak a vállalatoknak hitelt, hacsak nem részesülnek tőkeemelésben.
Az MNB szerint a hazai bankok ugyan a devizahitelek végtörlesztéséből következő veszteségek ellenére is képesek tőkeemelés nélkül megfelelni a felügyeleti követelményeknek, ám a tőketartalékaik vészesen apadnak, ezzel együtt a hitelezési hajlandóságuk is tovább csökken.
Az MNB helyzetelemzése szerint a külföldi tulajdonú magyarországi hitelintézetek az átlagnál is komolyabb veszélynek vannak kitéve. Ha csak a devizahitelesek 30 százaléka él a végtörlesztés lehetőségével, az is 200 milliárd forintos extra tőkeigényt jelent a bankok számára. Az anyaintézmények tőkepótlási képességét kétségbe vonja a jegybank, így arra számít, hogy a hazai bankok ellenállóképessége tovább romlik majd.
A következő másfél évben a bankok hitelveszteségei elérhetik a 474 milliárd forintot - ennek ellensúlyozása extra tőke hiányában csak a hitelezési hajlandóság további csökkentésével lehetséges - jelezte az MNB, amely épp ezért jövőre csak mérsékelt növekedést vár 2012-ben. Az MNB 0,6 százalékos GDP-növekedési előrejelzése is csak akkor valósulhat meg, ha a jelentős lefelé mutató kockázatok nem érvényesülnek - figyelmeztet a központi bank.