Az osztrák politikusok és bankvezetők egy emberként tiltakoznak a hétfőn Schmitt Pál köztársasági elnök aláírásával törvényi erőre emelkedett devizahiteles mentőcsomag ellen.
Az FT.com beszámolója szerint a tiltakozók úgy vélik, a kormány azzal, hogy lehetővé teszi a devizahitelek fix árfolyamon történő végtörlesztését olyan tulajdonjogokat sértő döntést hoz, amely veszélyes példa lehet a többi európai ország számára.
A bankárok amiatt aggódnak, hogy ha Brüsszelben nem meszelik el az Orbán-kormány kezdeményezését, a példa ragadóssá válhat, annak ellenére, hogy az véleményük szerint ellenkezik minden európai normával, sérti a tulajdonhoz való jogot és nem összeegyeztethető a piacgazdaság alapelveivel sem.
A Financial Times szerint a bankadó és a kereskedelmi- illetve telekom-cégekre kivetett válságadó bejelentését követő csörte a külföldi cégek és a magyar kormány között eltörpül ahhoz képest, ami most következik. Magyarország nem alkalmazkodik ahhoz az európai környezethez, amelyben működik - jegyezte meg az osztrák jegybank ex-elnöke, Josef Christl, aki szerint ennek lesznek következményei.
A kormány szerint persze nincs itt semmi baj, a lépés elkerülhetetlen volt, így az nem is ütközhet semmilyen EU-s szabályba, hiszen a szükség törvényt bont. Valljuk be, ez a retorika mindeddig Orbán Viktort segítette, és Brüsszelben vélhetően eztán is alkalmazható lesz. Morális válság idején a bankok etikátlan magatartására hivatkozni célravezető húzás lehet - mindenki felelősöket keres, a magyar kormány pedig talált egy bűnbakot.