Jobbfelsőnégyes
A Király utca 15. alatti házat hiába próbálta eladni Hunvald György és köre, (be)lebuktak. Erzsébetváros fideszes vezetése ügyesebb volt. Bátorfi Béla köre úgy jutott hozzá egy alaphangon is 907 milliós ingatlancsomaghoz, hogy abban hatóság nem egykönnyen talál hibát.

Szűcs László, Bátorfi Béla és Orbán Viktor. Kézfogász


„Nemsajtónyilvános”
Számtalan kérdés merült fel az erzsébetvárosi ingatlanügyek dokumentumainak vizsgálatakor, ám akik érdemben válaszolni tudnának, nem akarták segíteni a tisztánlátást.
Az üzletek idején hivatalban lévő polgármester szerint szégyellnivalója csak a korábbi kerületvezetésnek van. „A Király utcai házak ügye egy olyan szomorú és nehéz örökség volt, amelyet a 2010 előtt regnáló szocialista–liberális városvezetés hagyott rá az új testületre” – válaszolta kérdéseinkre Vattamány Zsolt fideszes politikus. A Hunvald György idején történtek legfőbb tanulsága szerinte az, hogy nem lehet lakásokat a bérlők feje felett eladni, a fideszes vezetés pedig ennek megfelelően alakította ki a szabályozási környezetet. Szavaiból az derül ki, hogy a volt polgármester szerint a lakások későbbi továbbadásához az önkormányzatnak már nincs köze. Az üzletek furcsaságait pedig nem akarta kommentálni.
„Valódi ellenzékiek csak páran voltunk, minket pedig kínosan ügyelve vágtak el minden információtól” – magyarázza hiányos ismereteit Stummer János, aki a Jobbik képviselője volt a VII. kerületi közgyűlésben, és 2014-ben tagja volt az önkormányzat elővásárlási jogáról rendelkező bizottságnak. A HVG-nek azt ígérte, igyekszik utánajárni, mi történt. Lapunk megkereste Benedek Zsolt fideszes önkormányzati képviselőt, a Pénzügyi és Kerületfejlesztési Bizottság korábbi elnökét, Molnár István független képviselőt, valamint Kispál Tibor jelenlegi alpolgármestert, korábbi MSZP-s önkormányzati képviselőt is, akik mindketten a bizottság tagjai voltak 2014-től. Válaszra nem méltattak.
„Úgyis azt fog írni, amit akar, vagy amit sugalltak valakik” – ezzel utasította vissza a HVG megkeresését Bátorfi Béla. Saját elmondása szerint egy idő után belefáradt abba, hogy elvesztette a helyreigazítási pereket, „a szólásszabadságra hivatkozva bármekkora hazugságot is írtak le róla”. A kormányfőnél hat évvel fiatalabb férfi a rendszerváltás idején segítette a Fidesz kampányát. Politikus helyett „a fogorvosok doyenje” lett, ahogy a HVG forrása fogalmaz. A 2010-es választási győzelem után Orbán fogorvosaként vált híressé. A fogászati turizmus támogatását célzó alapot azzal a feltétellel osztotta szét a jelentkezők közt a kormány, hogy Bátorfiéktól vásárolnak maguknak szolgáltatásokat. Osztja a NER-es elit sportvezetői hobbiját is, 2014 óta a triatlonszövetség elnöke.
„Üzleti és privát szférám nem sajtónyilvános” – írta kérdéseinkre Mudura Sándor. Családja az egyik leggazdagabb família Romániában, két éve az ottani százas toplistán az 51. helyen szerepeltek 95–100 millió eurós vagyonnal. A cégbirodalmat idősebb Mudura Sándor alapozta meg, amikor jogot szerzett a Ferrero-termékek romániai terjesztésére. Idetartozik a kindertojás is, amiről a 2014-ben elhunyt vállalkozó egykoron a becenevét kapta: Kinder-király. A birodalmat Sándor fia vette át, aki Magyarországon is üzletel. Ramexa nevű cégétől a Magyar Nemzeti Bank alapítványai vásároltak ingatlant, a Crown Holding egy olyan társasággal is kapcsolatban áll, amely Tiborcz István egyik szállodaprojektjén dolgozik.
Kerestük a cikkben szereplő Tóth Endrét és Szűcs Lászlót is, de sem hívásainkra, sem leveleinkre nem válaszoltak.

Majdnem

Fehérítésre várva
Lett volna lehetőség és alkalom is a Király utcai felvásárlások leállítására, mivel elővásárlási joga nemcsak a kerületnek, de magának Budapestnek is volt. Németh Márton, a Főpolgármesteri Hivatal egy azóta elbocsátott alkalmazottja 2013 decemberétől a főjegyzői iroda jogi koordinációs referatúráján dolgozott. 2015-ben feltűnt neki, hogy milyen sok anyag kerül elé láttamozásra a Király utca 15. számú házzal kapcsolatban. Az egyik alkalommal két előterjesztés is befutott ugyanarra a bizottsági ülésre ugyanazzal a lakással kapcsolatban. Az egyikben az szerepelt, hogy az I/5-ös számú lakást 2,88 millió forintért eladja az önkormányzat a bérlőnek, a másikban pedig az, hogy a bérlő 22,25 millióért továbbadja. Az esetet azonnal jelentette a főnökeinek, később pedig az Átlátszó portál kérdéseire válaszolva a nyilvánossággal is megosztotta aggályait. Gyanúja szerint „a nemzeti vagyon megkárosítása” is szóba jöhetett az üzlet során, a visszásságot ezért jelentette a vagyongazdálkodási főosztálynak és a pénzügyi főpolgármester-helyettesi irodának. Bagdy Gábor beosztottjai egyetértettek Németh véleményével, és a lakás megvásárlása mellett döntöttek. „Gyakorlatilag ugyanaznap érkezett a főpolgármester-helyettesi irodáról egy levél, hogy Bagdy úr nem kíván élni az elővásárlási jogunkkal” – meséli el a történteket. Számára „ekkor vált nyilvánvalóvá, hogy a VII. kerület nem feltétlenül úgy gazdálkodik a vagyonával, ahogy kellene”. Németh 2016-ban esélyt adott a városvezetésnek és az ellenzéknek, hogy véget vessenek az erzsébetvárosi praktikáknak. Az üzletek azonban, ahogy a HVG most a két ház összes adásvételét kielemezte, ezután is folytatódtak, részben nagykoalíciós hátszéllel.