Birtok,iszony
Soha nem látott esély, vagy átverés? A családok anyagi és társadalmi státuszától függ, kihasználhatják-e minden idők legnagyobb lakásfelújítási támogatását.

Ablakcsere közben. Elszigetelt eset

Családiascsalódások
Sokak lakás-, jövedelmi vagy szociális helyzete indokolná, hogy felújítási támogatásban részesüljenek, mégsem kapnak állami milliókat. Hoppon maradtak osztották meg a tapasztalataikat a HVG-vel.
¬ Eszter, Fejér megye
A ház, ahol most élünk, a 100 százalékos tulajdonom, de mivel a gyes után nem vettek vissza dolgozni, és még a koronavírus-járvány is itt van, nem találtam olyan munkát, amit össze tudtam volna egyeztetni azzal, hogy van egy 3 éves gyerekem, akivel itthon kell lennem. A gyermek apjának meglenne a társadalombiztosítási jogviszonya, de ő nem tulajdonos. Így egyikünk sem jogosult a felújítási támogatásra, pedig önerőnk is lenne.
¬ Adél, Budapest
Egyedül élek, se házasság, se gyerek. Kövér László engem hívna ellenségnek. Fizetem a számláimat, a lakáshitelemet, és próbálok túlélni. Egy pesti lakásban élek, nagyon ki kellene cserélni az ablakokat. Most, hogy itthon dolgozom, plédbe takarva ülök, és dupla annyi a fűtésszámlám. A ház 1904-ben épült, a legutóbbi felújítás 1970-ben volt, nem tudom, hogy akkor cserélték-e a nyílászárókat. Tehát vagy 116, vagy 50 éves faablakokról van szó.
¬ Henriett, Zala megye
Saját tulajdonú családi házban élünk, ami a gyerekek nevén van, mert az édesapjukat elvesztettük, és ők örökölték. A támogatás elvben így is járna, viszont nekem november óta nincs munkaviszonyom, álláskeresési támogatást már nem kapok, az megvolt a tavasszal. Így az egyéves folyamatos tb-jogviszonyról szóló követelménynek nem teszek eleget, nem vagyok jogosult a pénzre.
¬ László, Somogy megyei nyugdíjas
Hogy mit éreztem, amikor megtudtam, hogy kimaradunk? Azt inkább nem írom le. A nyugdíjas már nem számít. A több mint 20 éves kazánt szeretnénk kicserélni, mert nyílt égésű, ami veszélyes. A fürdőszobában van, azt is fel kellene újítani. Ez így összesen 1,5-2 millió forint. Muszáj lesz megcsináltatni, de hogy hogyan oldjuk meg, azt nem tudom. Valamennyit tudunk rá áldozni, a többire pedig marad a hitel – ha kapunk.
¬ Mária, Baranya megye
Nagyon szomorú, hogy azokra nem vonatkozik a támogatási rendszer, akik önkormányzati lakásban élnek. A városnak nincs pénze felújításra, az állam pedig nem segít. Nálam régi faablakok vannak, dől be a hideg. Állami gondozott voltam, ezért kaptam a lakást. 33 évnyi munkaviszonyom van, tisztességesen éltem, mégsem kapok támogatást, csak a jómódúak. Közben hihetetlen, hogy emberek milyen körülmények között élnek.
¬ Nikolett, Fejér megye
Vidéken újítanék fel egy házat, de mindenből kimaradok, mert nincs gyerekem. A ház a dédapámé volt, nagy nehezen meg tudtam venni. Mindent javítani kell, teljes tatarozásra van szükség: víz, gáz, villany, nyílászárók. Nem látom a differenciálást ezekben a támogatási rendszerekben: addig jutnak, hogy hány gyereket szült az ember, de azt nem veszik figyelembe, hogy milyen az anyagi helyzete. Valahogy mindig ugyanazok maradnak ki, és ugyanazok járnak jól.

Kimaradók
Rászorultságuktól függetlenül nem kaphatnak lakásfelújítási támogatást többek között
¬ a nem dolgozó vagy vállalkozó nyugdíjasok;
¬ a gyermektelenek;
¬ azok, akiknek van gyerekük, de elmúlt 25 éves és nem fogyatékkal élő;
¬ azok, akiknek nincs egyéves folyamatos társadalombiztosítási jogviszonyuk;
¬ a lakásukat kevesebb mint felerészben tulajdonlók vagy csak haszonélvezők;
¬ az ingatlanjukat kevesebb mint egy éve tulajdonlók;
¬ akik már tavaly megkezdték a felújítást;
¬ továbbá azok, akik nem e munkák valamelyikét végeztetnék: festés, nyílászárócsere, fűtés-korszerűsítés, napelem-telepítés, kazán- vagy bojlerbekötés, klimatizálás, közműbekötés, fürdőhelyiség vagy vécé kialakítása, szigetelés, galéria- vagy lépcsőépítés, tetőfelújítás, garázsfelújítás, nyári konyha felújítása, kerítésépítés, egyes asztalosmunkák – például beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje.