Övékazöröklé
A megszerzett ágazatokkal, a bekebelezett közművekkel és a szerda éjjelenként alapítványokba kitalicskázott vagyonnal választási ciklusoktól függetlenül is Orbán Viktor ellenőrzése alatt maradhat az ország gazdaságának tekintélyes része.

Az Airbus védelmi és űrprogramjának készülő távközlési műholdja. Adás és vétel

Csillagokmegbékélése
Aligha volt más választása az egyik leggazdagabb romániai magyar vállalkozónak, Teszári Zoltánnak, mint hogy mielőbb megváljon a Digi magyarországi érdekeltségeitől. A főként kábeltévés szolgáltatásáról ismert, de ma már a mobiltelefónia piacán is megjelent cégcsoportnak több mint egymillió előfizetője van, mobilhálózatával az ország 70 százalékát lefedi, több mint 3000 embert foglalkoztat, ám hiába volt minden igyekezete, a magyar hatóságok nem engedték hozzájutni az 5G-s frekvenciához. Ez erodálta is a cég értékét – ami pedig kapóra jöhetett a 4iG-nek. A HVG érdeklődésére a 4iG-nél csak annyit mondtak el, hogy az Antenna Hungáriával magyarországi és nemzetközi terjeszkedésben is gondolkoznak, aminek a közös platformja a Hungaro DigiTel lesz. Olyan portfólió kialakításán dolgoznak, amely a távközlési infrastruktúrától a mobiltávközlésen át a műholdakig a telekommunikációs szolgáltatások teljes spektrumát lefedi – tették hozzá. Különösen izgalmas a műholdas szolgáltatás, amelyben a 4iG és partnerei ugyancsak meghatározó szereplővé szeretnének válni, erre hozták létre a CarpathiaSat nevű céget. Ebben a Sárhegyi ügyvéddinasztia fiatalabb generációjának vállalkozása, a New Space Industries is kisebbségi tulajdonos. Sárhegyi István a HVG-nek úgy fogalmazott: a CarpathiaSatnak kifejezetten célja, hogy Magyarországon mindenki tőlük vásároljon műholdas szolgáltatást. Mint magyarázta, a nagy telekommunikációs szolgáltatók, például a Digi, a Telekom vagy a Telenor, jelenleg olyan műhold-üzemeltetőktől bérelnek kapacitásokat, mint a Spacecom vagy az Eutelsat. Sárhegyi szerint bár Magyarországon világszínvonalú a kiépített üvegszálas gerinchálózat, annak valós alternatívája a műholdas szolgáltatás, mert egyrészt a műholdak nagy területen tudják szórni az adatokat, másrészt kibervédelmi szempontból is biztonságosabbak. Különösen az új generációs technológiák, tehát a banki adattovábbítás, az agrármonitoring vagy a webes televíziós szolgáltatások területén elengedhetetlen a műholdak alkalmazása – magyarázta.


AjándékBrüsszelből
Amilyen ádáz harcot vívott Orbán Viktor az Európai Unióval azért, hogy a jogállamiság kérdését ne köthessék össze a támogatásokkal, annyira fente a fogát az első pillanattól fogva arra a pénzre, amely a járvány miatt felállított helyreállítási alapból Magyarországra érkezik. Hiszen az egyetemek fideszes vagyonkezelő alapítványokba való átmentésének ötlete már jóval korábban megvolt, mint hogy a koronavírus tarolni kezdett volna. Így a helyreállítási alap és annak előírásai a lehető legjobb pillanatban érkeztek Orbánék számára: meglett az a pénz, amiből kedvükre és tartósan a maguk képére formálhatják a szellemi és tudományos életet Magyarországon.
A helyreállítási alapból megközelítőleg hatezermilliárd forint érkezhet Magyarországra (ebből mintegy 2500 milliárd vissza nem térítendő támogatás, a többi pedig hitel), amit 2026-ig kell felhasználni. A pénzzel még csak el sem kell számolni, csupán a számszerűsített vállalások megvalósulását kell igazolni. Az uniós elvárások között pedig eleve ott volt „a következő generációkra vonatkozó szakpolitikák”, így az oktatás – és azon belül is a felsőoktatás – támogatása. Így egyszeriben 1500 milliárd forint extra forrása adódott az Orbán-kormánynak a hatalmát átörökítő egyetemi alapítványokra, miközben hónapokon át azzal revolverezte Brüsszelt, hogy Magyarország gyakorlatilag nem is szorul rá a pénzre.
Mire azonban a pénzosztás kapujába jutottunk, már nagyon is megvolt a kormány elképzelése, hogy mire akarja költeni a milliárdokat; a kötelező társadalmi vita is puszta formalitás maradt. Így nemcsak a frissen bekebelezett egyetemek lesznek a kedvezményezettek, hanem egyebek közt az a digitális adatgazdaság is, amelynek az egyik legfőbb letéteményese is Fidesz-barát: a 4iG. A támogatott célok között van a körforgásos gazdaság kiépítése is, amelynek keretében éppen azt a Molt szánják a hulladékgazdálkodás élére, amelyet gyakorlatilag a Fidesz ellenőrzése alá vontak a közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak juttatott Mol-részvénycsomagokkal.