Átmenetifeszültségek
Egyre jobban láthatók azok a tizenévesek, akik azért keresnek segítséget, mert transzneműnek érzik magukat – de világszerte sok az ellentmondás akörül, hogy mi a teendő.


Transz?Inter?
Transznemű emberek azok, akiknek a nemi identitása eltér a születéskor anyakönyvezett nemüktől, egyszerűen szólva: úgy érzik, hogy nem a nemi identitásuknak megfelelő testben élnek. Egyéni döntés, hogy ha férfiból nővé vagy nőből férfivá válnak, mennyiben változtatják meg a testüket, illetve milyen műtétnek, hormonkezelésnek vetik alá magukat. Mást takar az interszexualitás: vannak emberek, akik biológiailag nem sorolhatók be egyértelműen férfiként vagy nőként. A kromoszómáik, a hormonjaik, a testfelépítésük, a nemi szerveik alapján a férfi–női skála valamelyik pontján helyezhetők el. Ez nem választás kérdése: az állapot leggyakrabban veleszületett, bár előfordul, hogy később alakul ki. Az utóbbi évekből a legismertebb példa Caster Semenya dél-afrikai futónőé. Ő lányként született, és egyike azoknak, akiknél a pubertás éveiben derült fény bizonyos eltérésekre. Sem az interszexualitás, sem a transzneműség nem függ össze a szexuális irányultsággal: az érintettek lehetnek hetero-, homo- vagy biszexuálisok is.

Nemváltozás

Életkép a homofób törvény elleni demonstrációról. Szív küldi szívnek
Bár a nagy vihart kavaró magyar pedofilellenes és homofób törvény a „nem megváltoztatásának népszerűsítésétől” is elzárná a 18 év alattiakat, ez a jogszabály aligha változtat érdemben az ilyen gondokkal küszködő tizenévesek kezelésén. Az eddig is úgy volt – összhangban a világszerte érvényes gyakorlattal –, hogy nemátalakító beavatkozásokat csak nagykorúakon lehet végezni. Idehaza viszont az ilyesmit előkészítő pubertásblokkolásra sincs szabályos lehetőség. Külföldön az erre szolgáló szert off-label, azaz a hivatalos alkalmazási előírástól eltérő módon vetik be serdülőknél. Máshol ez többnyire az orvos felelőssége, de idehaza ehhez is a gyógyszerhatóság (OGYÉI) engedélye kellene minden egyes páciens esetében. Ilyen kérelemre még nem volt példa. Elvben tehát az a helyzet, hogy ha 18 év alatt valaki a transzneműség dilemmájával kerülne szembe, legfeljebb arra számíthat, hogy hosszan elbeszélget egy pszichiáterrel vagy más szakemberrel. A gyakorlatban azonban a hormonkészítmények könnyen elérhetők a feketepiacon, ahogyan az alkalmazásukról szóló leírások is – mondja Vizi János pszichiáter. Mindkettő nagyon változó színvonalú, de még a jó minőség sem záloga a sikernek, mert ez a terület az endokrinológián belül is speciális szakértelmet, sok vizsgálatot igényel. Azért is, mert súlyos, akár életveszélyes szövődmények is felléphetnek, ha szakszerűtlenül alkalmaznák a gyógyszert. Különösen így van ez a pubertáskorban. A tiltás ugyanakkor az illegalitás felé (vagy a tehetősebbek esetében külföldre) tereli az érintetteket – mondja a szakértő.