Sokvanaszámláján
A külföldi üzleti világnak szánt, de sajátos belpolitikai üzenetet hordoz Orbán Ráhel bejelentése, hogy a jövőben az andalúziai Marbellából igazgatja cégeit. Az Orbán–Tiborcz házaspár kiköltözésének haszonélvezői lehetnek a magyar oktatási rendszerből kimenekített gyermekeik is.

Fészekhagyók

Elkeltamenyasszony
A mediterrán országok exkluzív éttermeinek étlapját idéző menüsorral, tengeri herkentyűk bőséges kínálatával várták a Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea esküvőjére érkező mintegy háromszáz kiváltságos vendéget a hétvégén a nyilvánosság elől lezárt alcsútdobozi arborétumba. A NER első számú oligarchája megadta a módját, hogy életében másodjára is kimondja a „holtomiglan-holtodiglan”-t. Az ételek sorát homár-mangó krémfresch nyitotta, amire fésűkagyló-wakame, citrushínár, kaviár, ázsiai wagyubélszín és konfitált libamáj érkezett. A főételek között is akadt, mi szem-szájnak ingere: lazac, bélszín, vargánya (utóbbi rántva). A hagyományos ízekhez szokottaknak pacallal, rántott hússal és birkapörkölttel kedveskedett a pár.
Az ara kézzel készített, gyöngyház berakású kreációt viselt az esküvőn – ezt az újdonsült férjével készült közös fotók publikálása nyomán a nagyérdemű is megcsodálhatta. Minden másra ott voltak Mészáros biztonsági cégeinek őrei, akik a kíváncsiskodó sajtót sikerrel tartották távol a VIP-eseményről. Azt is csak áttételesen, Rod Stewart környezetéből sikerült megerősíttetni – mondván: a jeles napon „egy nagyszabású magánrendezvényen” lépett fel –, hogy a hetedhét országra szóló lakodalom sztárvendége a Magyarországon tartózkodó brit énekes volt. (Egy ilyen előadás tarifája 300 millió forintnak megfelelő dollár vagy euró.)
A pár családi fészke egy 500 négyzetméteres svábhegyi ingatlan. A nászút helyszíne pedig Dubai – legalábbis erre következtet Hadházy Ákos abból, hogy a NER Mészáros által is gyakran használt luxus-magánrepülőgépe az esküvőt követően a Perzsa-öböl déli partja felé vette az irányt. Korábban szintén Hadházy derítette ki, hogy a Covid idején, a március 15-ei hosszú hétvégén Dubaiba tartó magángép utaslistáján feltűnt Mészáros és Várkonyi neve. (Hazatérésükkor pedig a HVG videót is készített róluk.) Ezt megelőzően egy olvasói fotó alapján a Népszava írt arról, hogy a budapesti Andrássy út 105. szám alá, a Mészáros Lőrinchez köthető villába költözött Várkonyi Andrea médiacége. Már a cégiratokból is tudni lehet, hogy Mészáros a későbbi választottja, Várkonyi vállalkozására bízta csoportjának társadalmi felelősségvállalási programját, így például a High-Tech Suli nevű jótékonysági akció vezetését.


Bűnösváros

A lényeg, mi szemnek láthatatlan
Marbella Spanyolországban a gazdagság szimbóluma, az utakon egymást érik a Ferrarik, a kikötőben egymás mellett horgonyoznak a luxusjachtok – Budapestről pedig sugárhajtású magánrepülőgépek röpködnek a repülőterére. Hadházy Ákos ellenzéki képviselő legalábbis úgy találta, hogy az idén a legtöbbször Marbellába ment az a Cessna, amelynek tulajdonosát nemrégiben 3 milliárd forinttal támogatta a magyar állam. Az El País újságírói a tavasszal annak is utánajártak, hogy a helyi ingatlanportálokon csaknem négyezer olyan villát hirdetnek, amely egymillió eurónál is drágább. Ez több, mint amennyi a hárommilliós fővárosban, Madridban fellelhető ebben a kategóriában. Az egyik ingatlanközvetítő éppen magyar, Székely Krisztina, aki hosszú évek óta viszi az üzletet. Kínálatában ötmilliárd forint körüliek a legdrágább villák. A BDPST Group ingatlanportfóliójában ekkora összeg nem tétel.
A turistaparadicsomban a járvány ugyanakkor láthatóbbá tette a bűnözést: a külföldiektől hemzsegő nyaralóhelyen kevésbé feltűnőek a maffiózók, mint egy kiürült városban, márpedig az elmúlt másfél évben ott is megcsappant a turisták száma. A miliőt a kilencvenes években regnáló polgármester, Jesús Gil alapozta meg, aki építőipari vállalkozásaival a korrupció és a bűnözés melegágyává tette a várost. Bár a kétezres évek elején a politikust szívroham vitte el, a bűnözői csoportok tartósan befészkelték magukat. A hálózat tagjai ma már pendrive-on, kriptovalutákkal mossák fehérre a pénzüket, hogy azután két kézzel szórhassák Marbellában. A szálak Dubaiig érnek: ha valakinek a lába alatt már a Costa del Sol városában is forróvá válik a talaj Európában, átteszi székhelyét az emírségekbe. „Dubai olyan, mint Marbella, csak szabályok és törvények nélkül” – magyarázta a spanyol bűnügyi főnök az El País munkatársainak. A spanyol hatóságok időnként azért elkapnak egy-egy bűnözőt, náluk akadt fenn például az a Magyar Róbert, akit Magyarországon egy alvilági leszámolással, Ragyás Tóni megölésével gyanúsítottak.