Amutyiörök
Miközben két héttel a büntetőper indulása előtt látványosan szivárognak ki Schadl György csúcsvégrehajtó és Völner Pál volt igazságügyi államtitkár korrupciós ügyének részletei, a rendszer tisztulásának semmi jele. A végrehajtók menesztése-kinevezése ma sem átlátható.

Kemény munka, milliárdos haszon

Patrónusbűbáj
Olykor rejtvényfejtői képességeket igényelt a nyomozóktól Schadl Györgynek a 2021. novemberi repülőtéri elfogásakor lefoglalt iPhone-adatbázisa. Benne azokkal a fényképekkel, amelyek az éppen akkor esedékes végrehajtói pályázatok kapcsán készültek. A HVG-hez került iratok szerint az ügyészek úgy találták, hogy a fotók keletkezésekor a pályázók szóbeli meghallgatása még nem történt meg, a fényképeken mégis azok listája látszik, akik „tervezetten végrehajtói kinevezést kaptak volna”. Az egyik fotó különlegessége, hogy monogrammal szerepelnek rajta azok a – feltehetően – „patrónusok”, akik beajánlottak bizonyos jelölteket bizonyos helyekre. Sokan tippelnek rá, hogy kiket takarnak a rövidítések: Ko. Zs. Tiszaújváros, M. L. Székesfehérvár, L. T. Sátoraljaújhely, V. P. Esztergom, R. T. Szeged, Debrecen, Budapest. Egyedül Szabó Imre igazságügyi miniszteri biztos nevét írták ki egy Szegedre vagy Balassagyarmatra szánt jelölt neve mellé.
A jelöltek és az ajánlók párosítása Schadl telefonján akkor is elgondolkodtató, ha az ügyészség az erről készített feljegyzésében nem állítja, hogy a patrónusok befolyásolták volna a pályázatok kimenetelét, s a vádiratban sem olvasható ilyesmi. Az ügy kirobbanása után ezt a pályázati kört le is fújták. Ám az érdekes, hogy az ominózus fotón látható, Schadl által feltehetően támogatott 15 végrehajtó-várományos közül kettő a később bepótolt, 2022-es körben befutott. Egyikük Kádár Virág Edit (Ko. Zs. ajánlóval), aki tavaly tavasszal jegyeztette be szolnoki végrehajtói irodáját. A másik az Ibolya Tibor főügyésszel rokonságban álló Ibolya Judit (ajánlója R. T.), aki tavaly nyáron Újpesten rendezkedett be.
AHázipénztárésazEgyenlegMoncsi
A vádiratban csak azok a pénzek szerepelnek, amelyek mozgását az ügyészség nyomon tudta követni, részben a Schadl György és felesége bankszámláinak, valamint a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar (MBVK) elnökének egyik legfontosabb bizalmasa, F. Vivien által kezelt Excel-táblázatok elemzése alapján. Bár tudott a korrupcióról és a Völnernek juttatott milliókról, sőt segített is a kenőpénzek adminisztrálásában, az ügyészséggel kötött alkuja miatt F. Vivien megússza a felelősségre vonást.
A Schadl budaörsi irodájában hivatalosan végrehajtójelöltként dolgozó, valójában a feketepénzeket kezelő nő lehet a végrehajtókat és Völnert érintő korrupciós büntetőügy egyik koronatanúja. Ő rendezte ugyanis azokat a Házipénztár és EgyenlegMoncsi néven futó táblázatokat, amelyekben akkurátusan feljegyezte, kitől fogadott el és kiknek mennyi kenőpénzt adott át az MBVK első embere.
Schadl másik bizalmi embere, M. Viktor viszont nem ússza meg, hogy a vádlottak padjára kerüljön. Vivienhez hasonlóan ő is végrehajtójelöltként tevékenykedett, de az ügyben született vádirat alapján sofőrként ő hozta-vitte a kenőpénzeket, és Schadl asszisztense is volt. A Völner Pál igazságügyi államtitkárnak juttatott milliókat – a többi kenőpénzzel együtt – a HVG által megismert vádirat szerint elsősorban Schadl budaörsi irodájának páncélszekrényében tárolták, és onnan, vagy egy XI. kerületi ingatlanból szállították el a címzettekhez. Schadl nem esetenként, egy-egy ügyben fizette le Völnert, hanem rendszeres „fizetést” adott neki, elvárva ezáltal, hogy Varga Judit igazságügy-miniszter helyettese folyamatosan a rendelkezésére álljon. A vádirat szerint Völner „hivatali pozícióját és tekintélyét az Igazságügyi Minisztériumban dolgozó hivatalos személyeknél felhasználva” a bírósági végrehajtói kinevezéseket úgy alakította, ahogy azt Schadl kérte. De ugyanígy segített neki abban, hogy a karral kapcsolatos „működési, gazdasági, szervezeti elképzelései érvényre jussanak”. Völnertől azt is elvárta Schadl, hogy hivatali kapcsolatai révén járjon közben olyan ügyekben, amelyek nem tartoztak a minisztérium hatáskörébe.
Azt, hogy 2018 májusa előtt pontosan mikor kezdődött Schadl és Völner bűnös kapcsolata, a vádirat szerint nem sikerült feltárni, pedig az első ötmillió forint kenőpénz valamikor ez idő tájt vándorolt Schadl páncélszekrényéből Völner Pál zsebébe. Az viszont kiderül a vádiratból, hogy 2021 novemberében Schadl még hatmillió forintot adni akart az ekkor már 83 milliónyi kenőpénzzel gazdagabb államtitkárnak. Meg is beszéltek egy találkozót a budai MOM Park bevásárlóközpontban, de erre Völner nem ment el, így a pénzt sem kapta meg.
A Nemzeti Védelmi Szolgálat leplezett eszközökkel, telefonlehallgatással és rejtett figyeléssel már 2018 májusától követte és dokumentálta a kenőpénzek útját, de az F. Vivien által használt számítógépre is rálátásuk lett a nyomozóknak. A legerősebb ütőkártyájukat azonban nem a felderítés, hanem a vele kötött vádalku jelenti, ráadásul a nő még jóval az után is Schadl bizalmasa lehetett, hogy a nyílt nyomozás elindult. Legalábbis erről árulkodik, hogy F. Vivien telefonjának lehallgatását és internetes kommunikációjának megfigyelését csak 2022. december 31-én szüntették meg. F. Vivienből azért is válhat ideális koronatanú, mert információnk szerint ő tartotta a kapcsolatot a Schadl által „mentorált” végrehajtói irodákkal is. ¬ Dezső András