CircusAmericanus
Az áldozat szerepét kínálja Donald Trumpnak a legújabb politikai valóságshow-jában a vádemelés a pornószínésznőnek fizetett hallgatási pénz elszámolása miatt. Az amerikai elnökválasztási kampányt még jobban felforrósíthatja, ha más ügyekben is bíróság elé próbálják állítani.

Nem kívánságműsor

Szex,hazugság
A gimnáziumban még állatorvos vagy újságíró akart lenni, de az érettségi után mégis inkább sztriptíztáncosnővé vált, és már negyedik éve pornószínésznőként dolgozott Stormy Daniels (ez művésznév, a valódi neve az első férje után Stephanie Clifford), amikor 2006 júliusában a nevadai Tahoe-tónál, egy hírességek részvételével rendezett golfversenyen megismerkedett az akkor 60 éves Donald Trumppal. A férfi akkor éppen valóságshow-sztár volt az üzletemberi hátterét kiaknázó A gyakornok című műsorban, amelyben részvételi lehetőséget ígért a 27 éves nőnek, aki állítása szerint felment a milliárdos lakosztályába, és lefeküdt vele. Trump hívogatta, kétszer még találkoztak, de szex már nem volt köztük, és Daniels nem került be a valóságshow-ba.
Trump 2011-ben meglebegtette, hogy Barack Obama kihívójaként indul a következő évi előválasztáson, és a lehetőséget szimatoló Daniels 15 ezer dollárért felajánlotta a sztorit a Life & Style celebmagazinnak. Az ellenőrizni akarta a történetet, de a milliárdos ügyvédje, Michael Cohen tagadott és perrel fenyegetőzött, mire a lap nem merte lehozni a cikket, Daniels pedig egy centet sem kapott. Amikor aztán Trump 2016-ban valóban elindult az elnökválasztáson, a nő már 200 ezer dollárt kért a szaftos történetért, ám az nem érdekelte az amerikai bulvársajtót.
Időközben jelentkezett Karen McDougal volt Playboy-nyuszi, azt állítva, hogy 2006–2007-ben egyenesen viszonya volt Trumppal. Ő régi barátját, az American Media bulvárlapkiadó vezérigazgatóját, David Peckert hívta segítségül, aki 2016 augusztusában 150 ezer dollárért megvette az exkluzív jogokat a sztorihoz, amit megjelentetés helyett eltemetett. Október elején került nyilvánosságra az Access Hollywood című műsor készítése során egy bekapcsolt mikrofon által rögzített felvétel, amiben Trump arról beszél, hogy „a puncijuknál ragadhatok meg” nőket, mert híres és gazdag. Daniels ezúttal már eredményesebben tárgyalt a Trump piszkos ügyeit elsimító Cohennel, akivel 130 ezer dolláros hallgatási pénzben egyezett meg. Az erről szóló megállapodást Daniels egy kaliforniai pornófilmforgatásról kiugorva, egy autó csomagtartóján írta alá.
A botrány kirobbanása után Daniels hírműsorok és késő esti talkshow-k vendége lett, 2018-ban Full Disclosure (Teljes kitárulkozás) címmel önéletrajzi könyvet jelentetett meg, és a Trump jelszavára rímelő Make America Horny Again (Tedd Amerikát újra fickóssá) szlogennel országos sztriptízklubturnéra indult. Vele együtt vált híressé az ügyvédje, Michael Avenatti, aki azonban 297 ezer dollárt ellopott Daniels könyvjogdíjából, amiért négy év börtönt kapott, s a más pénzügyi visszaélésekért hozott ítéletekkel együtt 11 évre hízott büntetését tölti éppen.
Merészügyész
Alvin Bragg az első afroamerikai, aki manhattani kerületi államügyész lett, miután demokrata színekben, a papírformát érvényesítve, a szavazatok 83 százalékával diadalmaskodott republikánus ellenfelével szemben a 2021. novemberi választáson. Az utóbbi nyolc évtizedben csak a negyedik ezen a poszton, amelyet Frank Hogan 31, Robert Morgenthau 34, ifjabb Cyrus Vance – a Magyarországnak a Szent Koronát 1978-ban ünnepélyesen visszaadó, azonos nevű külügyminiszter fia – 12 évig töltött be. A mintegy félezer jogászt foglalkoztató, 150 millió dollár éves költségvetéssel működő ügyészi hivatalt Morgenthau tette a legbefolyásosabbá és a leghíresebbé az USA-ban, elsősorban azzal, hogy az 1980-as években nem kímélte a Wall Street fehérgalléros csalóit. Az ő alakja ihlette az Esküdt ellenségek című amerikai tévésorozatban Adam Schiff alakját.
Most hasonló hírnevet szerezhet a Donald Trump elleni vádemeléssel Bragg, aki 1973-ban, New York Harlem negyedében született, ahol a környezetében mindennapos volt a kábítószer-kereskedelem és a bandák összecsapása. Többször is fegyvert fogtak rá, és 15 évesen egy rendőr pisztolyt szorított a fejéhez motozás közben. Az egyik leghíresebb amerikai magániskolába, a Central Parkhoz közeli Trinity Schoolba járt, majd a Harvardon szerzett előbb közigazgatási, később jogi diplomát. Az egyetemen a Fekete Diákszövetség elnöke és az évente kétszer megjelenő jogi magazin szerkesztője volt.
A diplomája megszerzése után dolgozott New York állam főügyészének irodájában, a New York-i városi tanács jogi osztályán, majd a New York-i területi szövetségi ügyész helyetteseként. Jogászprofesszori kitérő után pályázta meg a visszavonulását bejelentő Vance posztját, a kampányában progresszív reformokat ígérve. A hivatali ideje első napján listát bocsátott ki azokról a kisebb súlyú törvénysértésekről – mint a bliccelés, a prostitúció, az ellenszegülés a letartóztatásnak vagy a marihuánával kapcsolatos ügyek –, amelyekben az ügyészség nem fog hivatalosan vádat emelni, hacsak nem kapcsolódnak más, súlyosabb bűncselekményhez. 2022 januárjában ez a hozzáállás meghökkentette a bűnözés súlyosbodását tapasztaló New York-iakat, és Bragg szembekerült a rendőrséggel, valamint a rendteremtés jelszavával választást nyert Eric Adams demokrata polgármesterrel. Az új kerületi ügyész erre helyesbített, mondván, a vádlottakkal szembeni tisztességes bánásmódot összehangolja a bűnözés elleni kemény fellépéssel.