Válaszokalemerülőkérdésekre
A mélytengeri merüléseknek nem kell veszélyesnek lenniük, és sokkal több expedícióra lenne szükség az ismeretlen óceánok felderítésére. A Titan múlt heti katasztrófája azonban visszavetheti a merülőhajók bevetését.

Hanyagfáradás

Titanic-történetek
A Titanic nem is süllyedt el. Ezt több mint 11 millióan tudhatják, legalábbis ennyien nézték meg az ezt bizonygató TikTok-filmecskét, mielőtt az illetékesek végre eltávolították a fiatalok körében legnépszerűbb közösségi hálózatról. Vagyis megint, sokadszorra kiderült: nem feltétlenül a tájékozottságot erősíti, hogy az interneten minden információ hozzáférhető. Az idézett jólértesültség ráadásul nem is új, hanem pusztán a múlt század eleji összeesküvés-elméletek keltek új életre. Annak ellenére, hogy a Titanic katasztrófája a legalaposabban feldolgozott események egyike.
Mégis vannak, aki úgy tudják: a tenger fenekén nem a Titanic hever, hanem nővére, az Olympic, és a háttérben biztosítási csalás áll. Vagy mégsem: a Titanic süllyedt el, mert egy pénzember, J. P. Morgan így akart megszabadulni ellenfeleitől (e változat nem részletezi, hogyan hozták össze a megbízás végrehajtói a jéghegyet a hajóval, illetve hogyan szervezték meg, hogy a célszemélyek ne legyenek a túlélők között). Szóba került még a múmia átka és persze a szabadkőművesek is. Nem véletlen, hogy hat évtizede létezik a Nemzetközi Titanic Társaság, amelynek alapítója, Charles Haas öt olyan könyv szerzői között szerepel, amelyek számtalan összeesküvés-elméletet cáfoltak meg – a jelek szerint nem teljes sikerrel. A társaság nincs jelen a TikTokon. Talán nem is érdemes, miután a TikTok rendszeres fiatal amerikai felhasználóiról a párizsi Reboot Foundation civil szervezet felmérése azt mutatta ki: 17 százalékuk nem egészen biztos abban, hogy a Föld gömbölyű.
Nem a Titanic történetét, hanem a saját sztoriját írná át, ha tehetné James Cameron, az Oscar-díjas film rendezője. Az év elején dokumentumfilm került a nézők elé a Titanic-film 25. évfordulójára. Cameron a dokumentumfilmben szakértők segítségével egy hideg vizes medencében újrajátszatja (megfelelő életkorú és testalkatú, érzékelőkkel felszerelt dublőrökkel) azt a szívfacsaró jelenetet, amelyben Jack nem kapaszkodik fel egy nagy ajtólapra Rose mellé, feláldozva magát azért, hogy a lány megmeneküljön. Éveken át ugyanis sokan feszegették, mit tehetett volna Rose és Jack, hogy mindketten megmeneküljenek. A kísérlet eredménye: ha úgy egyensúlyoznak, hogy felsőtestük a víz fölött maradjon, akkor néhány órán át kihűlés nélkül várhatták volna a mentőcsónakot. Cameron tanult a kísérletből, de megjegyezte, hogy a filmbéli Jack nem sokat tudhatott a kihűlésről és annak megelőzéséről. Rendezőként viszont azt a tanulságot vonta le: kisebbre kellett volna vennie a mentőalkalmatosságot, hogy a kétségek fel se vetődjenek. ¬
Egykatasztrófaállomásai
¬ 1985 – 3800 méter mélységben, New Yorktól mintegy 2000 kilométerre felfedezik a Titanic roncsait, 73 évvel a gőzös elsüllyedése után.
¬ 2009 – Stockton Rush repülőmérnök (és Guillermo Söhnlein vállalkozó, aki aztán 2013-ban kiszállt) az USA-ban megalapítja az OceanGate céget. A vállalkozás tevékenységei között turizmus és kutatás is szerepel.
¬ 2010 – Az OceanGate az Antipodes merülőhajóval kirándulásra viszi első fizető utasait.
¬ 2015 – Üzembe helyezik a saját gyártású Cyclops 1-et, amely 500 méterig képes merülni.
¬ 2018. január – Elbocsátják az OceanGate-től David Lochridge-et, mert a Titan első tesztjeivel körülbelül egy időben belső jelentésben figyelmeztette a cég vezetőit a biztonsági hiányosságokra.
¬ 2018. március – A merülőhajósok nemzetközi szakmai szervezete levélben figyelmezteti Stockton Rusht, hogy a Titan „kísérleti” jellege akár katasztrófát is okozhat, és kéri, hogy az OceanGate végeztesse el a szokásos biztonsági besorolást.
¬ 2021. július – A Titan első ízben merül le a Titanic roncsaihoz. 2021-ben az OceanGate fizetős merüléseinek forgalma 4,63 millió dollár.
¬ 2022 – Az OceanGate egy év alatt 28 embert visz le a Titanic roncsaihoz.
¬ 2023. június 18. – Öt emberrel, köztük Stockton Rushsal a fedélzetén a Titanichoz merül a Titan. A merülés után 105 perccel megszakad a kapcsolat a Titan és az anyahajó, a Polar Prince között. A Titannak ekkor már a tengerfenék közelében kell járnia. Egy amerikai katonai figyelőállomás árulkodó hangot észlel, de nem teljesen biztosak benne, hogy a Titan katasztrófáját regisztrálták. A Polar Prince akkor kéri a keresés megkezdését, amikor a Titan a tervezett hét óra leteltével nem bukkan fel.
¬ 2023. június 22. – Többnapos nemzetközi keresőakció után meglátják a Titan roncsait a tenger fenekén, a Titanic közelében. A nyomok arról árulkodnak, hogy a Titan a víz nyomására összeroppant, az utasok egy pillanat alatt szörnyethaltak. Ennek következménye volt a kapcsolat megszakadása.