Véleményváltás
A vilniusi NATO-csúcstalálkozón is egyértelművé vált, hogy a tagállamok különbözőképp ítélik meg Ukrajna tagságának ügyét, illetve az orosz agresszió áldozatává vált országnak nyújtott katonai támogatás kérdését.

Fogyóban lévő lövedék helyett kazettás bomba

Aknazárakonát
Bahmut környékén mintegy 30 négyzetkilométernyi, délen pedig száz négyzetkilométernél valamivel nagyobb területet szabadítottak fel az ukrán erők a június eleje óta tartó offenzíva során. A tempó elmarad a tavaly őszi ellentámadásétól. Ennek az a fő oka, hogy az oroszok az utóbbi hónapokban folyamatosan ezerszámra telepítik az újabb gyalogsági, illetve harckocsiaknákat. A frontokat megjárt ukrán katonák beszámolója szerint ilyen tömegben sehol sem fordultak még elő robbanószerkezetek.
A hagyományos aknák mellett műanyagból készültekkel is beszórták az oroszok a frontot, s ez nemcsak a keresést nehezíti meg – az aknaszedők egyik legfontosabb eszköze a fémdetektor –, hanem a sérültek gyógyulását is. Az orvosok röntgenberendezéssel keresik ugyanis a szilánkokat, ám ezek a gépek nem mutatják ki a műanyag repeszeket. Az oroszok gyalogsági aknákat szereltek a drótakadályokra is, ezeken kívül vannak olyan robbanószerkezetek, amelyeket a hozzájuk kötött, akár több méter hosszú drótok megmozdítása indít be.
Az aknaszedők először egy méter széles folyosót próbálnak nyitni, ezt kiszélesítik két-három méteresre, majd érkeznek a járművek is, amelyek a gyalogsággal együtt kísérelnek meg átkelni az aknamezőn. A helyzetet bonyolítja, hogy a frontvonalak közelében is érvényesül az orosz hadsereg légi fölénye, s a térségben cirkáló helikopterek folyamatos tűz alatt tartják az aknazárat nyitó katonákat.
A tapasztalatok ugyanakkor azt mutatják, az amerikai páncélosok, például a Bradley-k jobban védenek a detonációktól, mint az egykori Szovjetunióban vagy Oroszországban gyártott járművek. A gyalogság által használt Bradley páncélozott szállító járművek mindenféle sérülés nélkül küzdik le a gyalogsági aknákat, és bár a nagyobb töltetet tartalmazó, harckocsik elleni robbanószerkezetek meg tudják bénítani, de a benne ülő katonák élve megúszhatják.
A nyugati titkosszolgálatok elemzései szerint a következő hetekben javulhat a helyzet, hiszen június második felében Ukrajna taktikát váltott. Már nem közvetlenül a védelmi vonalakat ostromolja, hanem megpróbálja elvágni a frontot a hátországtól, miközben kitartóan lövi a mélységben lévő raktárakat. Ennek következtében az oroszok nem tudják rendszeresen cserélni az első vonalban lévő egységeiket, és fogyóban van a lőszer- és aknautánpótlásuk is. Ukrán oldalon pedig mérséklődik az offenzíva ára: a Háborús Tanulmányok Intézetének (ISW) becslései szerint az ember- és eszközveszteség aránya a június elejei húsz százalékról mostanra tízre csökkent.
Az pedig további segítség Ukrajnának, hogy Dél-Korea bejelentette, aknamentesítő eszközöket, fémdetektorokat és ruházatot küld a frontra. Szöul, arra hivatkozva, hogy Moszkva befolyásolni tudja Észak-Korea politikáját, annak ellenére nem küld fegyvereket Ukrajnának, hogy az ország az USA egyik legközelebbi ázsiai szövetségese. Az aknamezők ügyében viszont bőven van tapasztalata északi szomszédja miatt.
A hátország és a front közötti kapcsolat elvágását célozhatta az is, hogy az ukrán haditengerészet két drónnal eltalálta az Oroszországot és a 2014-ben annektált Krímet összekötő kercsi híd egyik tartópillérét. A robbanások miatt két ember meghalt, a közúti szakasz pedig átmenetileg járhatatlanná vált.
