Globális fellépést és a mesterséges intelligencia bevonását sürgetik tudósok az angol nyelv dominanciája ellen, miután kiszámolták, mennyivel nehezebb egy kutató tudományos karrierje, ha nem ez az anyanyelve.
Üveggyantát vizsgáló japán kutató a Tokiói Egyetem laborjában. Látni és látszani
AFP / TORU YAMANAKA
Hovateszikazikszet?
Menekülnek a tudósok a nemrég X névre váltott Twitterről, csak még nem tudják, hogy hova. A jelenségre a rangos Nature magazin felmérése mutatott rá, amit azért végeztek el, mert tavaly októberi hatalomátvétele óta Elon Musk egyre több olyan döntést hoz, amely nehezíti a korábban madaras ikonjáról ismert mikroblog-szolgáltatás felhasználóinak dolgát. Vagy éppen csökkenti az átláthatóságot, ezáltal nehezíti annak felmérését, hogy hiteles forrásból származik-e egy megosztott információ.
A Nature újságírói több mint 170 ezer olyan tudóst kerestek meg, akik korábban Twitter-felhasználók voltak, vagy jelenleg is fenn vannak az X-en. Közel 9200-an válaszoltak, és a többség azt jelezte, hogy az elmúlt fél évben a korábbinál kevesebb időt töltött a platformon. Ez 47,7 százalékuk esetében jelenti az aktivitás kisebb-nagyobb mérséklődését, 6,7 százalék viszont teljesen felhagyott a mikroblog használatával. (A többet twitterező tudósok aránya nem éri el a tíz százalékot.) Az összes válaszadó 46 százaléka viszont az elmúlt hat hónap során valamely konkurens szolgáltatáson indított csatornát, mint például a TikTok, a Mastodon vagy a legfrissebb, az Instagramhoz köthető Threads (HVG, 2023. július 13.).
Távozását a tudósok nagy része azzal indokolta, hogy a Musk által kitalált és gyakran átgondolatlanságot sejtető hirtelenséggel bevezetett intézkedések nyomán nőtt a Twitteren (X-en) a kamufelhasználók száma, bátrabbak lettek a trollok, és erősödött a gyűlöletbeszéd.
A felmérés eredményeit közlő Nature kiemelte, hogy sok válaszadó amiatt is aggodalmát fejezte ki, hogy a közösségimédia-platformok világának átalakulásával odavész a Twitteren hosszú évek alatt kialakult és szerintük jól működő közeg, amely a tudományos világban elősegítette a sokszínűséget, az egyenlőséget és a befogadó szellemet. A magazin idézi Emilia Jarochowskát, a holland Utrechti Egyetem paleontológusát, aki szerint az utóbbi időben a mikroblog a tények provokatív megvitatására motiválja felhasználóit, és olyan típusú vitákat szít, amelyekben a tudósoknak nem lenne szabad szerepet vállalniuk.