Csengakassza
A Tungsramnak már öt éve sem volt esélye a túlélésre, nem véletlen, hogy az amerikai GE jelképes összegért adott túl rajta. A veszteséget végül a magyar adófizetők állják.

Hova lett a vagyon?

Azutolsóút
Sokak meglepetésére 2018-ban a General Electric (GE) korábbi magyarországi elnöke, Jörg Bauer szerezte meg a cég fényforrás- és autólámpa-üzletágát. A HVG információi szerint az akkoriban komoly pénzügyi gondokkal küszködő amerikai nagyvállalat jelképes összegért vált meg az egységtől, miután döntésre kényszerült: sokat vagy még többet bukik. Az izzógyár teljes leépítése a több mint négyezer munkavállaló végkielégítésének azonnali kifizetésével csaknem húszmilliárd forintba került volna. A termelés beszüntetésével a vevőkkel és beszállítókkal szembeni kötelezettségek teljesítése is meghiúsult volna, elhúzódó jogvitákat, kártérítési és kötbérfizetési kötelezettséget okozva. Bár az átadáskor az új vezetés megújulásról beszélt, szakértői vélemények szerint a Tungsram-csoport által előállított termékek elveszítették a versenyképességüket, ezért sem érdeklődtek a társaság iránt a GE versenytársai. Az átadással viszont a GE-nek sikerült megszabadulnia az összeomlás szélén billegő részlegtől, Jörg Bauer pedig kreatív üzleti cselekkel, az innovációt sulykoló kommunikációval még majdnem fél évtizedig késleltetni tudta az elkerülhetetlent.
A repedések a tulajdonosváltás után azonnal jelentkeztek. A cégcsoport termelésért felelős központi szereplője, a Tungsram Operations Kft. folyamatosan jelentős veszteséget könyvelt el, ami 2022-ben már több mint harmincmilliárd forintra rúgott. Ennek ellenére 2019-ben a Tungsram akkori pénzügyi igazgatója, Tóth István vehette át az év pénzügyi-gazdasági vezetőjének járó díjat, miközben a cég vesztesége az előző évi duplájára, kilencmilliárd forintra duzzadt. Jörg Bauert pedig a Figyelő üzleti hetilap az év emberének választotta a Tungsram márka feltámasztásáért.
Mindebben vitathatatlan az Eximbank felelőssége, hiszen az állami pénzintézet hitelei nélkül már az első pillanatban összeomlott volna a GE-ről levált Tungsram. A hitelezés eredeti célja az lett volna, hogy az elavult gyártókapacitás fokozatos leépítésével a Tungsram átálljon a piacképes termékek gyártására, ám érdemi lépéseket nem tett ebbe az irányba. A kutatás-fejlesztésre fordított források egyetlen évben sem voltak kimagaslóak, miközben sokat költöttek olyan nehezen megfogható tételekre, mint az üzleti tanácsadás, ami tipikusan a pénzcsorgatás eszköze. A Tungsram végül az első nagy leépítési hullám után, 2022 májusában kért csődvédelmet, miután az Eximbank inkasszót nyújtott be a számláira. A novemberi határidőre azonban nem jött össze az egyezség, hiába emlegetett a tulajdonos egy rejtélyes svájci befektetőt és kereste meg befektetési ajánlattal Jellinek Dániel ingatlanmágnást is – a teljes cégcsoport válságkezelésében senki sem látott fantáziát.