Duguláselhárítás
Mégis inkább egy forró teát? Több oka is lehet a náthás betegnek, hogy elgondolkodjon, milyen módon kezeli azt a baját, amely a közkeletű bölcsesség szerint gyógyszerrel egy hét, anélkül hét nap alatt múlik el.


Abevételkiadása

„Ha rólam lenne szó, csak egy láz- és fájdalomcsillapító tablettát vennék be.” Erre jutott Sebők Szilvia főgyógyszerész, amikor arra kértük, becsülje meg, mi a kedvezőbb a cikkünkben szereplő lehetőségek közül: a kombinált náthagyógyszer vagy az egyes hatóanyagok külön-külön. Az indoklás: „Nekem nem érné meg a többi összetevő hozzáadott értéke.”
De maga a számítás sem könnyű. Szakértőnk többféle összehasonlítást végzett, de mindegyikben talált kifogásolható elemet. Torzítja a képet az is, hogy vény nélkül kapható gyógyszerekről beszélünk, ezek pedig szabadárasak, nagy árkülönbségek vannak az egyes patikák között. Az egyik kombinált tablettáról a főgyógyszerész megjegyezte: a benne lévő C-vitamint egy narancs bőven fedezi, a koffein pedig egy kávéban is lenyelhető. További megfontolás: lehet, hogy külön gyógyszerként olcsóbb a terápia, de közben több készítmény porosodik a polcon. Néhány összetevő pedig bevihető lenne élelmiszerrel is.
Maguknak a kombinált készítményeknek az ára is széles skálán mozog. A szakértőnk példájában szereplő tabletta (paracetamol, fenilefrin, C-vitamin, koffein és egy köptető elegye) adagonként nem kerül sokkal többe, mint az ötfajta gyógyszer külön-külön. Egy népszerű italpor (paracetamol, fenilefrin és egy köptető) egy porciója viszont már nagyjából dupla annyi, nagyjából 400 forint. Ehhez képest komolyan megfontolható egy húsz forint körüli lázcsillapító és a forró tea alkalmazása. A tudatos beteg azon is elgondolkozhat, hogy a szóban forgó hatóanyagokból végig szüksége van-e a kombinált fegyvertárra. Hiszen meglehet például, hogy mire eljön a köptető ideje, addigra már nem kell a lázcsillapító.
Anáthagyógyszerekpiaca
Komoly piaci zavart okozna Magyarországon (és feltehetőleg sok más országban is), ha eltűnnének a fenilefrin-tartalmú náthagyógyszerek. A meghűlésre és influenzára kínált kombinált medicinák 70 százalékát ezek a készítmények teszik ki – derül ki az IQVIA gyógyszeripari tanácsadó cég által rendelkezésünkre bocsátott adatokból. (A nemzetközi besorolás miatt ez az adat a feniramin összetevőjű szereket is tartalmazza, de idehaza ezeknek az aránya elhanyagolható.)
A felnőtteknek szánt láz- és fájdalomcsillapítók hatóanyagai között idehaza nem a cikkünkben többször említett paracetamol a legnépszerűbb. Ez jóval inkább a kombinált szerekben szerepel, mert azok az USA-ból terjedtek el, ott pedig a paracetamol részesedése nagyobb. Az itthoni vásárlók kedvencei a metamizolt, illetve – valamivel mögöttük – az ibuprofént tartalmazó tabletták. Ez jórészt megszokás, illetve reklám kérdése, hiszen a vény nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapítók mindegyikének hasonló mértékűek az előnyei és hátrányai.
Az orrcseppek és orrspray-k hazai piacát a pszeudoefedrin-tartalmú készítmények elhagyása nem érintené: a nátha elleni szerekben ki sem mutatható a részesedésük. Ami a fenilefrint illeti – bár, mint cikkünkben említettük, orron át hatásos –, az orrba juttatható náthagyógyszerek között nincs jelen, az allergia elleniek esetében pedig mindössze 6 százalékos a részesedése.
