A kormánykedvenc oligarcha, Balázs Attila rozsdaövezeti fejlesztései mögött egy újabb magántőkealap bukkant fel. A kirajzolódó kapcsolati háló alapján félő, hogy a befektetései nem a köz javát szolgálják.
A Kincsem projekt látványterve. Minikockázat, maxihozam
Bayer Property
Bizalmibiznisz
Amilyen nagy csinnadrattával harangozták be a nyáron, olyan csend van most akörül, vajon befektetett-e már valamibe a zöldcélpontokra fókuszáló Trustify Impact I. Magántőkealap. Pedig 50 milliárd forintos tőkéjének a 70 százaléka az államtól ered a Nagy Márton vezette nemzetgazdasági tárca és a Nemzeti Tőkeholding által kidolgozott Baross Gábor-program részeként. A szintén Trustify névre hallgató alapkezelő honlapján azonban nemcsak az új alapról nincs kézzelfogható információ, hanem annak „bátyjáról”, a szélesebb spektrumú, több mint egy éve indított Trustify I. Magántőkealapról sem. Így csak feltételezni lehet, hogy szintén van benne némi állami tőke. Az idősebb Trustify alappal nem is foglalkozott volna senki, ha nem bukkan fel az egykori zánkai MÁV-üdülő területén fejlesztő cég tulajdonosai között rögtön, ahogy megalapították. Később aztán megnőtt az étvágya, és a cégiratok szerint kilenc cégbe is beszállt, nagyrészt a GloCap I. Magántőkealappal karöltve vagy egymást váltogatva.
A Trustify Befektetési Alapkezelő irányítója és közvetett tulajdonosa Fenyvesi Péter, akit Nagy Márton-közeli vállalkozóként tart számon az üzleti világ. Kétségtelen, 2021–2022-ben tagja volt a MÁV-üdülős fejlesztésbe a 24.hu információja szerint hitelezőként bekapcsolódó Alfa Hitel és Követeléskezelő Zrt. vezérkarának, épp akkor, amikor a felügyelőbizottságot Nagy Márton erősítette. Továbbá ügyvezető volt egy olyan cégben (Vincent Properties), amelyben a miniszter ügyvéd testvére, Nagy Szilárd is tulajdonos. Maga Fenyvesi a nyáron egy interjúban azt állította, azért kerülhetett be a zöldprogramba, mert a csapatával eddig 23, együttesen 200 milliárd forintos magán- és kockázatitőke-alap indításában és kezelésében vett részt. A HVG Trustify alapokról feltett kérdéseire azonban nem reagált. Az alapkezelő mindenesetre tavaly korántsem keresett olyan jól a magántőkealapján, mint befektető partnere, a Global Capital: minimális árbevétel mellett közel 125 milliós veszteséget szenvedett el. Az a cég pedig, amelyen keresztül Fenyvesi tulajdonos benne (Investify Kft.), 2023 végén nemcsak deficites volt, hanem a saját tőkéje is negatívba fordult. Miután ez törvénytelen állapot, elgondolkodtató, hogyan bízhatott az állam tízmilliárdokat egy olyan alapkezelőre, amelynek a tulajdonosa így gazdálkodik.