Emlékezni fogunk rá
A magyaroknak nem kell bemutatni, milyen az, amikor úgy elszállnak az árak, hogy naponta kell cserélgetni az árcédulát. Ez történik most világszerte a memóriapiacon. A számítógépek, okostelefonok, játékkonzolok mellett a szerverek működéséhez is szükséges RAM-memória ára azután szállt el, hogy az utóbbi hónapokban jelentősen felborult a kereslet-kínálati viszony. Egy tipikusnak tekinthető 16 GB-os DDR5-ös lapka ára szeptember és december között drámaian, 6,84 dollárról 27,20 dollárra emelkedett. A háttérben, nem meglepő módon, a mesterséges intelligenciát kiszolgáló adatközpontok jelenleg végeláthatatlannak tűnő kapacitásbővítési igényei állnak. Ezt tetézte, hogy a piaci helyzetet látva több hardvergyártó pánikvásárlásba kezdett. A jelenség a pandémia idejéből lehet ismerős mindenkinek. A kínai Lenovóról például az hírlik, hogy november végére annyi RAM-modult vásárolt, hogy 2026 végéig nem érinti a várható készlethiány. Az ehhez hasonló tömeges bevásárlások viszont még feljebb tolták az árakat. A Donald Trump által keltett vámkáosz sem az árak megnyugvása irányába hat. Az Egyesült Államokból napi árakról érkeznek hírek, Japánban pedig a számítógépes hardverek Mekkájaként is emlegetett tokiói Akihabara negyed üzleteiben már korlátozzák, hogy egy ember naponta mennyi memóriachipet és tárolómodult (SSD, HDD) vásárolhat. Szakértők most úgy vélik, a helyzet jövőre biztosan nem javul érdemben, a memóriapiac árválsága 2027-ig biztosan eltart, de akár 2028-ig is húzódhat.