Változóviszonyok
Miközben a gyengülő Irán egyre kisebb fenyegetést jelent a térségben, két tábor rivalizálása kezd kibontakozni a Közel-Keleten.
Szövevényes szövetségek
Huckabeeodamondott
Nagyot szólt
Szép lenne, ha Izrael az egészet bekebelezné, de ezt nem akarja – válaszolt Mike Huckabee, az USA izraeli nagykövete a Tucker Carlson konzervatív médiaszemélyiség által vele készített interjúban arra a kérdésre, hogy joga van-e Izraelnek a Biblia által a zsidóknak ígért területre. Ráadásul Carlson úgy értelmezte az Ószövetséget, hogy az Isten által Ábrahámnak és leszármazottainak szánt térség a Nílustól az Eufráteszig terjed – azaz a mai Egyiptom, Irak és Szíria egyes részeit is magában foglalja. Huckabee utólag azzal vádolta Carlsont – miután az a podcastot múlt pénteken a saját honlapján közzétette –, hogy kiforgatta a szavait. Nem cáfolta azonban, hogy azt is mondta, Izrael legalább azt a földet megtarthatná, amelyet megszállás alatt tart.
Vagyis főként Ciszjordániát, amelynek de facto annektálása több szakértő szerint már el is kezdődött például a földvásárlási és -bejegyzési szabályok megváltoztatásával. De a Trump által tavaly kinevezett nagykövet nyilatkozata ellentmond az amerikai elnök gázai béketervének is, amely az övezetben palesztin irányítású entitást képzel el, s a világ országainak többsége a nemzetközi jogba ütközőnek tekinti Ciszjordánia izraeli megszállását. Az Egyesült Arab Emírségek – Izrael fontos arab partnere – kezdeményezésére több mint tucatnyi arab és muszlim ország közleményben tiltakozott Huckabee kijelentése ellen. Erre reagálva az USA jeruzsálemi nagykövetsége közölte, nincs változás az amerikai álláspontban, Huckabee pedig tisztázta, hogy Washington Izrael-politikáját nem a nagykövet, hanem az elnök határozza meg. Az interjú február 18-án, a tel-avivi Ben Gurion repülőtér diplomáciai terminálján készült. Carlson a légikikötőt nem hagyta el, és utólag azt állította, a producerével együtt „őrizetbe vették”, míg az izraeli hatóságok szerint rutinszerű biztonsági kérdések feltételéről volt szó.
A republikánus Huckabee 1996–2007 között arkansasi kormányzó volt – a posztot jelenleg a lánya, Sarah Huckabee Sanders tölti be, aki korábban fehér házi szóvivőként dolgozott (2017–2019) –, gyakorló baptista tiszteletes, és a nevét viselő talkshow vezetője volt a Fox News (2008–2015), majd a TBN (2017–2025) tévécsatornán. Huckebee – aki 2008-ban és 2016-ban sikertelenül indult a republikánus elnökjelöltségért – régóta azt az álláspontot képviseli, hogy Ciszjordánia Izraelnek jár. 2017-ben kijelentette, hogy a zsidó államnak tulajdonjoga van a területre, amit következetesen a bibliai nevén, Júdea és Szamáriaként említ. Mint mondta, nincs olyan, hogy Ciszjordánia (angolul West Bank), s olyan, hogy megszállás.
Carlson – a Fox News egykori sztárműsorvezetője – egyre inkább bírálja Izrael amerikai támogatását, míg Huckabee a hagyományos konzervatív Izrael-barát álláspontot foglalja el. Carlson az interjút úgy harangozta be, hogy „megmutatja az igazságot Amerika mélyen egészségtelen viszonyáról Izraellel”. A kétórás beszélgetés során arra utalt, hogy Huckabee sokkal inkább Izraelt védi és képviseli, mint az Egyesült Államokat, amelynek a nagykövete, s a podcast közzététele után még folytatódott a csörte köztük a közösségi médiában.
Huckabee szóba került abban a tavalyi podcastban is, amelyet Carlson az antiszemita, holokauszttagadó és fehér felsőbbrendűséget hirdető Nick Fuentesszel készített, s ketten egyetértve bírálták az Izraelt a gázai háborúban is támogató konzervatívokat. A botrányt kavart interjúban Carlson a republikánusok közül Ted Cruz texasi szenátort, George W. Bush volt elnököt és Huckabeet „keresztény cionistáknak” minősítette, akiken „agyvírus lett úrrá”, s hozzátette, mindenkinél jobban utálja őket. A Fuentes-interjú a Trump mögötti MAGA-mozgalomban hasadást okozott, amit tovább szélesíthet a Huckabee-polémia.