Iszapkatasztrófa: hírek és fotók percről percre
Utolsó frissítés:
- Kilenc ember meghalt, százharminc megsérült, miután az Ajka melletti timföldgyár tározójának átszakadt a gátja és egymillió köbméter vörösiszap zúdult a környező Devecser, Kolontár és Somlóvásárhely településekre. Később kiürítették Kolontárt, mert megroggyant az átszakadt gát. A falu elé öt méter magas védőgátat emeltek.
- Elrendelték az alumíniumüzem leállítását, de október 15-én késő délután újra megindult a termelés az 1100 embernek munkát adó vállalat timföldgyárában.
- A vállalat képviselői szerint ők nem hibáztak. Orbán Viktor október 11-én a parlamentben bejelentette, hogy őrizetbe vették a Mal Zrt. vezérigazgatóját, és a vállalatot állami felügyelet alá vonják. A rendőrség a vállalatvezetőt azzal gyanúsítja, hogy a cég katasztrófatervében elmulasztotta kidolgozni, mi a teendő gátszakadás esetén, az igazgató szerint azonban ezt semmilyen hatóság nem is kérte tőle soha. A vezérigazgatót szerdán a bíróság szabadon engedte. Október 15-én meggyanúsították a vállalat műszaki szolgáltatási igazgatóját, Deák Józsefet is.
- A vörösiszap - a timföldgyártás mellékterméke, a visszamaradó szemcsék lúgos vízzel keveredő elegye - maró hatású anyag. Megszáradva, por alakban a légutakba jutva irritációt okoz.
- A lúgos víz a Torna patakon keresztül a Marcalba került, amelynek élővilágát kipusztította.
A képekre kattintva megnézheti galériáinkat, alattuk pedig legfrissebb híreink sorakoznak.
Most érkezett
Greenpeace: fel kell függeszteni a timföldgyár újraindítását
A Greenpeace tiltakozik a kolontári lakosság visszaköltöztetése és a Mal Zrt. ajkai timföldgyárának újraindítása ellen, úgy véli, a kormány döntései felelőtlenek, elhamarkodottak, hiszen a vörösiszap katasztrófa pontos okai még mindig nem tisztázottak. A szervezet azt kérte a kormánytól, függessze fel a termelés újraindítását.
Percről percre
Ellenőrző pontokat állítottak fel Kolontár határában
Csak a Kolontáron élők, valamint a védekezésen és a kárfelszámoláson dolgozók mehetnek be péntek déltől a Veszprém megyei településre, ahova visszatérhetnek az egy hete kitelepített lakosok. Dobson Tibor kármentesítési szóvivő péntek délelőtt elmondta: a település határában, amely csak Devecser irányából közelíthető meg, ellenőrző pontokat állítanak fel, és csak a kolontári lakosok, valamint a kármentesítésen dolgozók juthatnak be a faluba. A rendőrök lakcímkártya alapján ellenőrzik a településre bemenni szándékozókat, így a sajtó munkatársai előtt továbbra is zárva lesz a település - mondta az ezredes.
A hatóságok engedélyezték a Mal hiányos katasztrófavédelmi tervét
A hatóságok is engedélyezték azt a katasztrófavédelmi tervet, amelyet a MAL Zrt. illetékesei készítettek rendkívüli esetek – földrengés, terrorcselekmény és háborús bombatámadás – bekövetkeztére – tudta meg a Blikk.
Inhalációs terápia a mentésben résztvevőknek
A Farkasgyepűi Tüdőgondozó Intézet a kármentesítésben, a mentésben résztvevők és az iszapömléssel sújtott területen lakók számára ingyenes inhalációs terápiát biztosít – közölte a Veszprém megyei védelmi bizottság legfrissebb, csütörtök déli lakossági tájékoztatójában. Az ötperces terápia nyugtatja a légutakat, gyulladáscsökkentő hatású - tartalmazza a közlemény. A kezeléseket minden délután 14 óra és 17 óra között Devecserben, a Gárdonyi Géza iskola és óvoda épületében, a Várkert u. 1. szám alatt lehet igénybe venni.
Korábban is szennyezett lakóházakat a vörösiszap
Már korábban, 13 évvel ezelőtt is okozott szennyeződést az ajkai zagytározó vörösiszapja, és ezért kártérítést fizettek a károsultaknak - mondta a kiürített Kolontáron csütörtökön Baksa György, aki 2002-ig vezérigazgatóként irányította a timföldgyárat. A volt cégvezető elmondása szerint 1997 áprilisában a VI-os tározó még rekultiválatlan részén egy ezer négyzetméternyi területről a kiszáradt vörösiszapot széthordta a rendkívül erős, csaknem 100 km/órás szél, és beterítette Ajka-Tósokberénd egy részét. A házak falai, az udvaron száradó ruhák, gyermekjátékok beszennyeződtek, és az utakat, udvarokat lepelként borította a vörösiszap - mondta a volt cégvezető, hozzátéve, a keletkezett károkért akkoriban a cég kártérítést fizetett minden érintettnek. Elmondása szerint a vörösiszappal már telített tározókat szürkeiszappal fedik le, majd arra földet helyeznek, így rekultiválják a területet.
Baksa György szerint a tározóknál dolgozóknak észlelniük kellett volna a X-es kazettán keletkezett repedéseket, buzgárokat, és ha megfelelően védekeznek, el lehetett volna kerülni a katasztrófát, mint ahogyan 2002-ben már egyszer megtették.
Reggel még kevés volt a munkába érkező a Malnál
Csak néhány embert lehetett látni az ajkai timföldgyár bejáratainál péntek reggel hat óra, azaz műszakkezdet előtt; a termelés déltől indulhat újra az állami felügyelet alá vont cégnél.
A lakók visszaköltözése ellenére marad a veszélyhelyzet
A kolontári lakók visszaköltözése ellenére egyelőre fennmarad a veszélyhelyzet minősítés - mondta péntek hajnalban Dobson Tibor. A kármentesítési szóvivő emlékeztetett: a veszélyhelyzet kihirdetéséről múlt kedden döntött a kormány, azt Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Vas megye területeire rendelték el a kolontári vörösiszap-tároló gátszakadása miatt. A veszélyhelyzet fenntartását a szóvivő azzal indokolta, hogy így az élőerő és az eszközállomány is a térségben marad. Hangsúlyozta: az érintett településeken a rendőrség folyamatosan jelen van, ahogyan a honvédség és a tűzoltóság munkatársai is.
Azokat, akik vissza akarnak térni a lakóhelyükre, 12 óra után viszik vissza a kármentesítésben résztvevők. Dobson Tibor szerint először azokat kísérik vissza, akik a még mindig bontásra váró lakóházaktól távolabb, és magasabban fekvő ingatlanba térnek vissza. A bontásra váró lakóházakkal kapcsolatban azt mondta: a hajnali órákban írják alá a tulajdonosok az utolsó bontási határozatokat és a délelőtti órákban végzik el a bontást. Az esetleges porképződés miatt folyamatosan locsolnak az érintett területen, így próbálják elérni, hogy minimális por kerüljön a levegőbe.
Dobson Tibor ismertette azt is, hogy tovább csökkent a kármentesítésben résztvevők száma. A korábbi 1100-1200 főről csütörtökre 800-ra, pénteken reggelre további 50-nel, 750-re csökkentették a vörösiszapömlés mentesítésében részt vevők számát. A helyszínen további 500-600 önkéntes dolgozik.
Horvátország magasabb aluminiumtartalmat mért a Dunán
A horvát hatóságok a szokásosnál magasabb alumíniumtartalmat észleltek a Duna vizében. A zágrábi természetvédelmi hivatal csütörtök esti közlése szerint a mért szint ugyanakkor ártalmatlan mind az emberekre, mind a természetre. A hatóságok - mint a jelentésből kitűnt - egy két nappal ezelőtt vett vízminta esetében a szokásos maximumnál 4,5-ször magasabb szintet mértek. Ez a szint azonban egy nappal később - azaz szerdára - már a szokásos aluimiumtartalom 2.1-szeresére csökkent, ami azt jelenti, hogy a szennyezés gyorsan elillan. Egy másik hivatal, a horvát toxikológiai ügynökség közlése szerint a mért szint nem jelent semmilyen veszélyt az egészségre. Horvátországban rendszeresen ellenőrzik a Duna vizét a magyarországi iszapömlés óta.
Lakossági fórumon tájékoztatták a kolontáriakat
Tili Károly, Kolontár független polgármestere a több mint másfél órás fórum után az MTI tudósítójának azt mondta, tájékoztatta az embereket arról, hogy a települést átszelő újonnan épített gát megfelelő biztonságot nyújt egy esetleges újabb gátszakadásnál. Azt nem tudta megmondani, hogy a bontásra ítélt házakat péntek délig, amikor újra megnyitják a falut, ledózerolják-e, ugyanis a bontási engedélyt a devecseri jegyző még nem írta alá.
A lakosok elmondása szerint abból keletkezett vita, hogy miként oldják meg a gyermekek iskolai oktatását, mert az intézmény az iszapömlésben megsérült, és mi lesz azokkal, akik munkába járnak, és csak 30 kilométeres kerülővel juthatnak be Ajkára, ráadásul a korábbi, óránkénti, menetrend szerinti buszközlekedés sem biztosított. A probléma abból adódik, hogy a Kolontárt és Ajkát összekötő utat még legalább 3 hétig zárva tartják, mert a településről a törmeléket és az összegyűjtött iszapot ezen az úton hordják az erre kijelölt zagytározóba. A kolontári óvodások a tervek szerint külön busszal továbbra is Ajkára járnak, a 16 iskolás pedig hétfőtől Noszlopra.
Probléma az is, miként gondoskodnak majd azoknak az embereknek a lakhatásáról, akiknek a háza megsemmisült a múlt hétfői katasztrófában. A 35 megsemmisült ház tulajdonosai közül mindössze 13-an döntöttek úgy, hogy más településre akarnak költözni, a többiek az újonnan épülő lakóparkban, vagy a faluban vásárolt ingatlanban maradnának. A lakossági fórum befejezésekor élelmiszer- és tisztítószer-adományokat osztottak az embereknek.
A katasztrófavédelem azt közölte csütörtök este az MTI-vel, hogy a hazatelepülő lakosoknak porálarcot osztanak, egyben tájékoztatást adnak, miként védekezzenek a szennyező anyagtól. Az ajkai zagytározó 10-es kazettájának múlt hétfői sérülése miatt bekövetkezett katasztrófában kilenc kolontári lakos vesztette életét, másfél százan megsérültek, többük állapota még mindig súlyos.
Nagykövetségek fogtak össze a károsultakért
A Délkelet-ázsiai Országok Szervezete (ASEAN) magyarországi nagykövetségei is gyűjtöttek a vörösiszap-katasztrófa áldozatainak megsegítésére, az adományt csütörtökön adták át. Az ASEAN magyarországi nagykövetségei, Malajzia, Fülöp-szigetek, Indonézia, Thaiföld és Vietnam Nagykövetsége csütörtökön adta át konzulátusaik, valamint a Magyarországon élő közösségeik által összegyűjtött adományaikat összesen 1 millió kétszázezer forint értékben. A tartós élelmiszert, tisztítószert, konzerveket, takarókat és több raklapnyi ásványvizet tartalmazó segélycsomagot a Magyar Vöröskereszt juttatja el a károsultakhoz - közölte a segélyszervezet az MTI-vel.
Az ünnepélyes átadón Kamilan Makson rendkívüli és meghatalmazott malajziai nagykövetet, Nguyen Quoc Dung Quoc Dung rendkívüli és meghatalmazott vietnami nagykövetet, Gracia Perényi ideiglenes ügyvivőt a Fülöp-szigeteki Köztársaság Nagykövetségéről, Dwi Wahyu Wibowot, az Indonéz Köztársaság Nagykövetségének ideiglenes ügyvivőjét, valamint Pruthipong Poonthrigobol ideiglenes ügyvivőt a Thaiföldi Királyság Nagykövetségről Habsburg György, a Magyar Vöröskereszt elnöke fogadta.