Orbán csak utalt az IMF-re - percről perce a parlamentből
Utolsó frissítés:
Matolcsy György szerint nem küldte el a kormány az IMF-et, hanem csak lezártak egy hitelszerződést. A nemzetgazdasági miniszter közölte, decemberben kezdődnek a tárgyalások, a kormány pedig nem újabb hitelt akar felvenni, csak pénzügyi védőhálót szeretne. Orbán Viktor is beszélt, de arra ügyelt, ne vegye a szájára az IMF-et. A parlament az adórendszerről dönt, az igazságszolgáltatás átalakítását koherenciazavar miatt levették a napirendről.
Most érkezett
Fidesz: kiállunk Matolcsy mellett
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter támogatottsága százszázalékos a Fidesz képviselőcsoportján belül - jelentette ki a vezető kormánypárt frakcióvezetője hétfőn újságírói kérdésre válaszolva. Lázár János sajtótájékoztatóján Matolcsy György támogatottságával kapcsolatban úgy fogalmazott: ez ahogyan eddig sem, úgy a jövőben sem fog érdemi kérdésként felmerülni, mégpedig azért, mert az, hogy Magyarország másfél évig a piacról finanszírozta magát, sikertörténetnek számít ahhoz képest, hogy mások hogyan "csuklottak össze". Ezen a szándékon pedig a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kapcsolatos kormányzati kezdeményezés sem fog változtatni, az ország továbbra is a piacról finanszírozza majd magát - jelentette ki a kormánypárti frakcióvezető, hozzátéve: az egy más kérdés, hogy "lesz egy biztosításunk, egy baleseti biztosításunk". (MTI)
Percről percre
Cséfalvay elmagyarázza, nem is olyan drága az üzemanyag
Kovács Tibor (MSZP) szerint a gázolaj árának emelése ellehetetleníti a mindennapokat, megindult az üzemanyagturizmus is. (A héten egyébként továnn nő a dízel ára - a szerk.) A szocialista politikus szerint a jövedéki adó szintjét az európai uniós jogszabályok alapján vissza lehetne állítani a 97 forintos szinten, és a benzin árfolyamát is 13 forinttal lehetne csökkenteni.
Kétségtelen, hogy jelenleg magas az üzemanyagárak hazánkban - reagált Cséfalvay Zoltán, majd előhúzott egy papírt, és felolvasta, hogy az EU tagállamai közül összesen négy országban olcsóbb a benzin. A gázolaj jövedéki adójának novemberi emelésével pedig szűkült az olló a benzin és a dízel jövedéki adója között. Az államtitkár szerint ráadásul a szomszédos országokban is vagy ugyanannyi, vagy drágább a benzin és a gázolaj ára.
Matolcsy helyett Cséfalvay: ez nem sajátos magyar jelenség
Nagyon sok szomorú rekordot döntöttünk meg az elmúlt héten - mondta az MSZP-s Tukacs István, aki példaként hozta fel a gyengülő forintot, a leminősítés veszélyét. Tukacs szerint a kormány leostobázza azokat, akik megkérdőjelezik a kormány gazdaságpolitikáját. Pedig a kormány gazdaságpolitikája megbukott - jelentette ki.
Jó hír viszont szerinte, hogy a kormány beismeri a kudarcát, és az IMF-hez fordul.
Az interpellációra nem Matolcsy György, hanem Cséfalvay Zoltán válaszolt. Az NGM államtitkára kikérte magának, hogy leostobbázzák azokat, akik nem értenek egyet velük.
Cséfalvay szerint egyébként az elemzők és a hitelminősítők is elismerik, hogy talpra állt az ország, igaz, azt is hozzáteszik, hogy a növekedés leállása jelenti a legnagyobb kockázatot. Az államtitkár visszautasította, hogy egyedi eset lenne, hogy az állampapírokat nem veszik, vagy hogy a CDS-felár megugrott.
Azt tanácsolta Tukacsnak, ha aggodalmai vannak, akkor szavazza meg a 2012-es költségvetést.
Fónagy: nem kommentáljuk a híresztelést
Meddig marad az MVM élén a Fidesz Kapolyi Lászlója? - ezt a kérdést tette fel az LMP-s Jávor Benedek a nemzeti fejlesztési miniszternek. Az atlatszo.hu birtokába került dokumentumok tanúsága szerint ugyanis az MVM offshore ügyeiben ma már gyanúsított státuszú Szász Andráshoz köthető spanyol céggel is szerződésben állt a kérdéses időszakban Baji Csaba, az MVM Zrt. jelenlegi vezérigazgatója.
Fónagy János, az NFM államtikára szerint nem minisztérium feladat egy internetes honlap híresztelését kommentálni. Ugyanakkor azt elmondta, hogy éppen az rombolja a közbizalmat, és ezzel a magyar energiabiztonságot is, hogy az LMP támadja az MVM vezérét.
Bréking
Varga István fideszes képviselő felajánlotta egyhavi fizetését, hogy legyen Ady-szobor a romániai Csucsán.
Az IMF után most a bánya a téma
A jobbikos Egyed Zsolt az ózdi bányászatról interpellálja a nemzeti fejlesztési minisztert. Többek között arra kíváncsi, hogy az Ózdi Szénbánya tulajdonosai között szerepelnek-e kormánypárti képviselők, hogy a bánya újranyitása nevezhető-e mutyinak. (Bányászriportunkat itt olvashatja el!)
A minisztérium államtitkára, Fónagy János úgy reagált, hogy jövőre tervezik a kutatási munkálatok ünnepélyes átadását, teljesértékű bányanyitásról nem lehet beszélni.
Levették a napirendről az igazságszolgáltatás reformját
Levették a napirendről az igazságügyi témájú törvények zárószavazását a kormány javaslatára, de ezt nem indokolták meg. Információink szerint koherenciazavar volt a tervezetben, ezért kért a kormány még egy hetet.
Így jövő héten döntenek a törvényjavaslatokról, amelyek alapján elválna egymástól a Kúria - mai nevén Legfelsőbb Bíróság - és a bírói igazgatási szerv vezetőjének a személye. A megszűnő Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) igazgatási jogkörei az Országos Bírósági Hivatal parlament által választott elnökéhez kerülhetnek, akinek tevékenységét az Országos Bírói Tanács felügyelné.
A bírósági rendszer négyszintű maradna, a bírák jogállása pedig úgy változna, hogy háromévenként egy évre - a hozzájárulásuk nélkül - másik szolgálati helyre lehetne kirendelni őket. Az ügyészségi törvény módosításával 2012. január 1-jén megszűnhetnek, illetve az egységes ügyészi szervezetbe integrálódhatnak a katonai ügyészségek.
Most nem Matolcsy reagált
Rétvári Bence reagálásában arról beszélt, hogy elvették a szlovák állampolgárságát annak a férfinak, aki kérvényezte a magyar állampolgárság felvételét. A KIM államtitkára azt mondta, hogy minden segítséget megadnak a férfinak, a szlovákiai esetet pedig "jogfosztó magatartásnak" nevezte.
KDNP: a temetők állapota fontosabb, mint az IMF-ügy
"Lehangoló nézni, ahogy habzó szájjal nekiugrik az ellenzék a kormánynak" - kezdte Pálffy István napirend előtti felszólalását, hozzátéve, hogy sokkal fontosabb nemzetpolitikai kérdések mellett megy el emiatt az ellenzék.
Ilyen például a KDNP-s politikus szerint a verespataki aranybánya helyzete, vagy hogy a temetők pusztulnak a határainkon túl.
Valószínűleg erre nem Matolcsy György fog a kormány részéről reagálni, így a nemzetgazdasági miniszter egy kicsit pihenhet.
Matolcsy: decemberben kezdődnek a tárgyalások
Matolcsy szerint a kormány csak tárgyalást indított el az IMF-fel, ami különbözik attól a kényszertárgyalástól, amelybe a szocialisták kényszerültek korábban. Megismételte, csak pénzügyi védőhálóra van szüksége az országnak, hogy növekedni tudjon a gazdaság.
Decemberben kezdi meg a tárgyalásokat a kormány az IMF-fel - jelentette be a nemzetgazdasági miniszter.