Obstrukció után: napirenden a költségvetés - percről percre a Parlamentből
Utolsó frissítés:
Összeért a hétfői és a keddi ülésnap a Parlamentben, miután az MSZP nyíltan obstruált a Munka törvénykönyvének rövidre szánt, éjszakai vitája miatt. A kormánypártok végül a részletes vita lezárásáról döntöttek. Később, a jövő évi költségvetés vitájában Matolcsy György nem mondta el a miniszteri zárszót.
Most érkezett
Éles vita a nyugdíjakról
Nevetséges és hazugság - reagált Soltész Miklós államtitkár. Szerinte ugyanis a kormány úgy emelte a nyugdíjakat, ahogy azt a törvény előírja. Jövőre 4,2 százalékos nyugdíjemelés lesz - tette hozzá.
Soltész kijelentette, az MSZP hazugsággal nyerte meg a 2002-es választást, hiszen azt állították, hogy a polgári kormány 19 ezer forintot elvett a nyugdíjasoktól. Pedig a következő nyolc évben a sokszorosát vették el a szocialisták - mondta.
Percről percre
Félkész levél Orbántól
Félkész levelet kaptak Orbán Viktortól a nyugdíjasok - mondta a szocialista Lukács Zoltán. Szerinte ugyanis többek között bele kellett volna írni a levélbe, hogy az özvegyi nyugdíjat bármikor elvehetik, hiszen az már nem nyugdíjszerű ellátás lesz 2012-től.
Szerinte a kormány sok levelet írt már meg, "egyetlen fontos levelet nem írtak meg, a lemondólevelüket".
Cséfalvay: három tanulságot kell levonni a leminősítésből
A leminősítésről a kormány részéről a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára beszélt. Cséfalvay Zoltán szerint a leminősítés három jelzást ad. Az egyik, hogy Magyarországon folytatni kell a reformokat az oktatás, az egészségügy, a munkaerőpiac, a nyugdíjrendszer területén. A második, hogy erősebb gazadsági növekedés kell, minden lehetséges eszközt be kell vetni. A harmadik a kockázatokról és a tehermegosztásról szól.
Cséfalvay összehasonlította a három hitelminősítőt, mert szerinte látni kell, hogy piaci versenyben is vannak egymással. Amíg az S&P és a Fitch elismeri a deficitcsökkentést, addig a Moody's alapvetően a középtávú finanszírozást emeli ki. Az előbbi kettő elismeri a gazdaság eredményeit, a pozitív fizetési mérleget, addig a Moody's-nál ez a szempont kimarad - mondta.
Harrach: részben a kormány tehet a leminősítésről
Súlyos esemény történt, hitelünk leminősítése - mondta Harrach Péter, aki szerint részben igaz, hogy a kormány gazdaságpolitikájának köszönhető a leminősítés. Hiszen a kormány szerinte csökkentette az államadósságot (ez nem felel meg a valóságnak, hiszen a mai árfolyamon számolva 82 százalékon áll - a szerk.), védelmet kaptak a devizahitelesek. Harrach szerint azért minősítették le a magyar állampapírokat, mert a kormány szokatlan eszközökkel érte el mindezt - utalt a bankadóra -, és bosszúból minősítették le Magyarországot.
Az ellenzéki pártok miért nem gyakorolják a közös nemzeti felelősséget? - tette fel a kérdést.
"Meg kell nevezni, ki állt a rossz oldalon"
Közjogi kötelességünk volt az igazságtétel - reagált Rétvári Bence. Az igazságügyi tárca államtitkára szerint az alkotmánymódosítás miatt volt szükség arra, hogy a kommunista diktatúra időszakát lezárják. "Ennek a célja nem a bosszú, hanem meg kell nevezni, ki állt a jó és ki a rossz oldalon" - tette hozzá.
Szerinte akiket meghurcoltak a kommunizmusban, azoknak alacsonyabb a nyugdíjuk, kisebb lakásban élnek.
LMP: jobb lenne, ha Matolcsy lemondana
Magyarországon elmaradt a szembenézés a múlttal - mondta napirend előtti felszólalásában Mile Lajos. Az LMP-s politikus szerint a történelmi igazságtételre vonatkozó fideszes javaslat azonban kudarchoz vezet. Mert nem lehet egy olyan pártot kikiáltani bűnbaknak, amelyik elnyerte a választók tetszését több alkalommal is.
A törvényjavaslat csak az ország gazdasági helyzetéről való figyelemelterelésre szolgál - jelentette ki Mile Lajos, aki szerint jobb lenne, ha Matolcsy lemondana, "mielőtt újabb történelmi sikert arathat".
Az eváról és az államosításról kérdezik a kormányt
A múlt heti özön után most senki sem interpellálja Matolcsy Györgyöt, ami nem is csoda, hszen a leminősítés előtti interpellációk kerülnek napirendre. Egyetlen kérdésre kell válaszolnia az NGM képviselőjének: mi lesz az evával?
A nemzetierőforrás-miniszternek pedig azt kell megmondania, az államosítás után hány kórházat zárnának be.
Leminősítés után
A napirend előtti felszólalásokat az LMP-s Mile Lajos kezdi „Szemben a múlttal” címmel. Őt követi Harrach Péter, majd az MSZP-s Lukács Zoltán szólal fel „Nyugodt évek?” címmel. Kósa Lajos a II. kerületi időközi választás eredményeit méltatja majd, a jobbikos Balczó Zoltán a gazdasági szabadságharcról beszél.
Döntenek a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről
A korhatár előtti öregségi nyugdíjak rendszerének átalakítását egy júliusban elfogadott alkotmánymódosítás teszi lehetővé, amely kimondja, hogy az ilyen, a korhatárt be nem töltött személyek számára "az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően folyósított nyugellátás törvényben meghatározottak szerint csökkenthető és szociális ellátássá alakítható, munkavégzésre való képesség esetén megszüntethető". Az Országgyűlés asztalán szavazásra váró javaslat értelmében az 57. életévüket még be nem töltött szolgálati nyugdíjasok a nyugdíjemelés mértékével növelt, de a személyi jövedelemadóval csökkentett összegű ellátást kapnak január 1-jétől.
A képviselők a várhatóan késő éjszakába nyúló szavazások során döntenek a fideszes Gulyás Gergelynek a jelenleg hatályos alkotmány módosítására tett javaslatáról is, amelynek elfogadása esetén a parlamentnek még idén meg kell választania a jövőbeni Kúria - jelenlegi nevén Legfelsőbb Bíróság - elnökét.
A Ház eredetileg előző héten szavazott volna a kormány azon terveiről, amelyek alapján elválna egymástól a Kúria és a bírói igazgatási szerv vezetőjének személye. A voksolást azonban a kormány kezdeményezésére hétfőre halasztották, Papcsák Ferenc fideszes képviselő pedig egy zárószavazás előtti módosító javaslatában azt kezdeményezte, hogy az államfő december 15-ig tehessen javaslatot a Kúria elnökének személyére.
Az Országgyűlés - a jövő évi büdzsé fő számainak keddre várható meghatározása előtt - még ma elfogadhatja a 2012-es költségvetést megalapozó salátatörvényt. Új jogszabály születhet a polgárőrségről.