Beindult Orbánék szavazógépezete - percről percre a parlamentből
Utolsó frissítés:
A parlament kétharmados kormánypárti többsége az államháztartási törvény megsértésével elfogadta az újraírt jövő évi költségvetést. Megszavazták a sok vitát kavart köznevelési törvényt is - Pokorni nemjével -, illetve az önkormányzati intézmények államosítását. Megszüntették a rokkantsági nyugdíjat, amely helyett ezentúl vagy rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás vehető igénybe.
Most érkezett
A főszámokat is átírnák a költségvetésben
Átírná a költségvetési bizottság a jövő évi büdzsé november végén lezárt főszámait - derül ki a parlament honlapjára felkerült módosító javaslatokból. Amennyiben a parlament elfogadja a javasolt változtatásokat, megsérti az államháztartási törvényt.
Percről percre
Cséfalvay: független marad a jegybank
A kormány tiszteletben tartja a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét, mert tízmillió ember érdeke, hogy ne szaladjon el az infláció - reagált Cséfalvay Zoltán államtitkár a jobbikos Rozgonyi Ernőnek, aki napirend előtti felszólalásában az MNB-nek ment neki.
A nemzetgazdasági minisztérium államtitkára ugyanakkor azt is mondta, ez nem elegendő ok arra, hogy ne változtassanak a jegybank szervezeti keretein. (A jegybank átalakításáról szóló törvénytervezetről részletesebben itt olvashat.)
Extra ülésnapok a parlamentben
A Fidesz kezdeményezi, hogy ezen a héten csütörtökön és pénteken is ülésezzen az Országgyűlés, valamint december 28-án és 30-án is tartsanak plenáris ülést; ennek elsődleges oka, hogy az év vége előtt elfogadhassák az új egyházügyi törvényt - jelentette be Lázár János hétfőn, a képviselőcsoport ülése után tartott sajtótájékoztatóján.
A Fidesz frakcióvezetője szerint az új egyházügyi törvényjavaslatot legkésőbb szerdán benyújtják, az általános vitát csütörtökön, a részletes vitát december 28-án tervezik megtartani, a döntés pedig az új jogszabályról december 30-án születhet meg.
Három csapás az Alkotmánybíróságtól
Alkotmányellenesnek minősítette, ezért megsemmisítette az Alkotmánybíróság az egyházügyi törvényt. Lázár János múlt pénteken már közölte, hogy a Fidesz visszavonja a törvényt, és a két ünnep között újat alkot.
Szintén alkotmányellenesnek minősítette a médiatörvény több paragrafusát a testület. Így az Alkotmánybíróság a tartalomszabályozással, az újságírók információforrásainak védelmével, az adatszolgáltatási kötelezettséggel, valamint a média- és hírközlési biztos intézményével összefüggő több rendelkezést alkotmányellenesnek ítélt.
Az Alkotmánybíróság megsemmisítette a büntető-eljárási törvény több rendelkezését is. Alkotmányba ütköző, valamint nemzetközi egyezményt sért az az illetékességi szabály, amelynek értelmében egyes ügyekben az a bíróság jár el, ahol az ügyész vádat emel. Alkotmányellenes továbbá a tanú adatai zárt kezelésének mérlegeléstől függő elrendelése, a százhúsz óráig tartó őrizet, az őrizet első negyvennyolc órájában a védővel való kapcsolatfelvétel jogorvoslat nélküli megtilthatósága. Nem alkotmányos a törvénynek az a kiegészítése, amely a nyomozási bíró számára kötelezővé teszi, hogy nyomozástaktikai szempontokra is figyelemmel legyen az eljárásában, továbbá csak bizonyos feltételek teljesülése mellett alkotmányos az ismeretlen helyen tartózkodó terhelt távollétében történő büntetőeljárás lefolytatása - áll az indoklásban.
Szivárog, hogyan írná át a kormány a büdzsét
Módosító javaslatot ugyan erre még nem terjesztettek be, de a Költségvetési Tanács határozatából, amelyben a módosításokról ír, több minden kiderül. Mint Járai Zsigmon írta, a 48 milliárd forintos magán-nyugdíjpénztári pénzt a kamatkockázati tartalékba tenné a kormány. A tanács egyébként több éles kritikát is megfogalmazott a büdzsé módosításával kapcsolatban.
Orbánt is interpellálnák
Orbán Viktort is interpellálja az ellenzék. Az MSZP-s Harangozó Tamás arra kíváncsi, „kitől kell félteni a demokráciát, kitől kell félteni az igazságszolgáltatás függetlenségét?”. A független Molnár Oszkár pedig arról faggatná Orbán Viktort, hogy miért bűnös város Edelény.
A kormányfőn kívül a nemzetgazdasági minisztert és a nemzetierőforrás-minisztert interpellálnák. Így Matolcsynak többek között arra kell válaszolnia, „hol marad a tor, böllér úr?”, Réthelyinek pedig a rezidenselvándorlásról kell beszámolnia.
MNB, devizahitelesek és karácsony
Napirend előtt a Jobbik a Magyar Nemzeti Bankról szól, az MSZP a 2011-es évet összegzi, míg az LMP a mindenható kétharmadról beszél. Rogán Antal a devizahiteleseknek adott új mentőöv részleteit mondja el, a KDNP pedig a családi ünnepekről értekezik.
Bent szavaznak, kint tüntetnek
A köznevelési törvénytervezet elfogadása ellen tiltakozik 17 órától a Kossuth téren a Hálózat a Tanszabadságért. Beszédet mond többek között Trencsényi László, a Magyar Pedagógiai Társaság elnöke, illetve Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének vezetője.
Éjszakába nyúló szavazási dömping
Éjszakázni fognak a képviselők, az előzetes napirend szerint éjfélig is eltarthat a hétfői parlamenti ülés. Tíz fajsúlyos törvényről szavaznak, többek között megszülethet az újraírt költségvetés, de zárószavazást tartanak többek között a köznevelési törvényről, a szakképzési törvényről, illetve a rokkantnyugdíjak szabályozásáról.
Az LMP kezdeményezésére név szerinti szavazással dönthetnek az új önkormányzati törvényről, de határozhatnak még a szakképzésről, a közszolgálati tisztviselőkről, a nemzetiségek jogairól, valamint az Esztergom egyes intézményeinek állami átvételéről szóló előterjesztésekről is.