Karácsony a parlamentben: kiengedték a képviselőket, csúcsra járt a szavazógép
Utolsó frissítés:
Többek között elfogadták az egykulcsos szja-rendszert is bebetonozó stabilitási törvényt, amelynek visszavonását az Európai Bizottság elnöke is kérte - ám ezt Orbán Viktor visszautasította. Kiengedték a Gyorskocsi utcából az LMP-s képviselőket, Gyurcsány Ferencéket és az MSZP-s politikusokat, illetve a civileket is. Az LMP által szervezett délutáni demonstrációt követően sokan még a Kossuth téren maradtak, és kifütyülték az ülés lezárása után távozó kormánypárti képviselőket. Percről percre.
Most érkezett
"Orbán, takarodj! Orbán, takarodj!"
A szónoklatok között ezt skandálja a tömeg. Most Karácsony Gergely beszél. "Van jövője Magyarországnak, ha ti nem féltek!" - mondta a színpadon az LMP-s képviselő, aki szerint félniük a parlamentben ülő kormánypárti képviselőknek kell. Ha nem félnének, nem korlátoznák a sajtó szabadságát - tette hozzá.
Percről percre
"Csalódásom erősebb, mint Orbán Viktor kétharmada"
A színpadon Kaufer Virág kapott szót, aki elmondta, két órája szabadult ki a Gyorskocsi utcából és arra kényszerült, hogy testével védje a demokráciát a parlament blokádjánál. "Csalódásom erősebb, mint Orbán Viktor kétharmada". A képviselő szerint Orbán mindent bekebelezett az országban. "Mit kaptunk Orbán Viktortól a kétharmadért cserébe?" - tette fel a kérdést a képviselő, erre a tömegből többen bekiabálták: "Semmit!". Kaufer Virág szerint csak csalódottságot. Mindenkinek szembe kell fordulni ezzel a rendszerrel, nem várhatjuk, hogy a képviselők megvédenek minket - tette hozzá.
LMP: ma van az új ellenállás napja
Az LMP szóvivője a színpadon azt mondta, a párt új ellenállást, egy békés ellenállást hirdetett a kormány politikája ellen, mert nem szeretnének asszisztálni ahhoz, ami a parlamentben zajlik. Nem kellene ma itt lenniük, hanem a családjukkal kellene tölteniük a napot, de arra kényszerültek, hogy tiltakozzanak az Orbán-kormány ellen.
Újabb tüntetés a Kossuth téren
Mintegy ezer ember gyűlt össze a Kossuth téren a civilek tüntetésén. A tervek szerint háromnegyed 5-kor vonulnak át a Gyurskocsi utcához, ahol a még ott tartozkodó képviselők szabadon engedését követelik.
A felszólalók szerint ellenállásra van szükség, de nem kukaborogatásra, hanem rendezett ellenállásra van szükség.
Tüntetni mennek a most kiengedett MSZP-sek
A Gyorskocsi utcából frissen kiengedett MSZP-sek tömegközlekedéssel átmennek a Kossuth téren négy órára tervezett demonstrációra - jelentette tudósítónk. Mesterházy Attila fordulópontnak nevezte a ma történteket és azt mondta, össze kell fognia az ellenzéknek, mert Orbán csődbe viszi az országot a következő fél évben.
Az LMP fel akarta rázni a közvéleményt
"Demonstrációnkkal fel akartuk rázni az ország közvéleményét" - olvasható az LMP délután kiadott közleményében. "Az Orbán-rendszerrel szemben konfrontatív, de erőszakmentes ellenállást hirdetünk, amelynek egyetlen fegyvere az igazságra való törekvés. Az a célunk, hogy minden honfitársunk tudomást szerezzen róla, hogy mi történik a hazánkkal. Az Orbán-rendszer nem lesz tartós, mert az igazságra való törekvés le fogja győzni. helyett: a társadalom egésze megtudja róla az igazságot" - tették hozzá.
A rendőri intézkedéssekkel kapcsolatban az LMP azt írja, nem vitatja azoknak a jogszerűségét, "ugyanakkor határozottan felszólítjuk a hatóságokat a demonstrálók azonnali szabadon bocsátására. Nem ezek az emberek veszélyesek a társadalomra, hanem az a hatalom, amellyel szemben így tiltakoztak."
Kiengedték Mesterházyt és Lendvait is
Kiengedtek több MSZP-s képviselőt - többek között Lendvai Ildikót és Mesterházy Attilát is - a Gyorskocsi utcai fogdából.
Orbán tényleg mellényúlt
Szijjártó Péter megerősítette, hogy Orbán Viktor valóban véletlenül szavazott nemmel a családjogi törvényre.
Név szerint szavaznak az átmeneti rendelkezésekről
Elkezdődött a név szerint szavazás az alaptörvény átmeneti rendelkezéseiről.
Igen az új választási rendszerre
A következő általános választás eredményeként 199 tagú lesz az Országgyűlés - így döntött a parlament pénteken. A vegyes választási rendszer egyfordulóssá alakul, a győztes egyéni jelölt után is jár majd töredékszavazat, a határon túli magyarok pedig egyéni jelöltekre nem, csak pártlistára szavazhatnak. A mostani 176 egyéni választókerület helyett a jövőben 106 lesz, az országos listáról 93 mandátumot osztanak ki, a területi listák megszűnnek.
Az egyfordulós választáson az a jelölt szerez mandátumot, aki a legtöbb érvényesen leadott szavazatot szerzi, függetlenül a megjelentek számától. Újdonság, hogy az egyéni választókerületben mandátumot nyerő jelölt után is jár majd töredékszavazat a győztes pártjának, az első és a második helyezett szavazatszáma közötti különbségnek megfelelő mennyiségű.
A jogszabály alapján listát az a párt állíthat, amely - legalább kilenc megyében és Budapesten - minimum 27 egyéni választókerületben önállóan jelöltet állított. Ehhez választókerületenként ezer ajánlószelvényt kell gyűjteni.
A határon túli magyarok szavazati jogot kapnak, de a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező magyar állampolgárok csak pártlistára szavazhatnak. A nemzetiségeknek kedvezményes mandátumszerzési lehetőségét biztosítottak, ha pedig ez nem sikerülne nekik, nemzetiségi szószólót küldhetnek a parlamentbe.