A Színművészetin fórumoznak a diákok – percről percre
Utolsó frissítés:
A Humán Platform által szervezett tüntetés után először a Szalay utcából a Kossuth térre, onnan a Margit híd felé vonultak a tüntetők, akik a Magyar Rádió előtt azt követelték, hogy élőben olvashassák be a követeléseiket. A Kossuth Rádió kilenc órás híreiben szerkesztve bemondták a hat pontot, a hallgatók viszont szó szerint akarták volna. A 10 órás hírek végén esett szó a tüntetésről, de azt mondták, nem kapták meg a HaHa pontjait, csak a Humán Platform 25 pontját. A hallgatók már a Színház- és Filmművészeti Egyetemen tartanak késő éjszakába nyúló hallgatói fórumot, ahová meghívnák a kormányzat egy képviselőjét is.
Most érkezett
Az "Orbán-operett" nem ad választ semmire
Gács Anna, az Oktatói Hálózat képviselője szerint büntetésben vannak a színészek, hallgatók, oktatók, orvosok és hajléktalanok is. Az ELTE tanára Orbán Viktort a szombati videója miatt "bonvivánhoz" hasonlította. Mint mondta, az "Orbán-operett" nem ad választ semmire, hiszen senki nem hiszi el, hogy mostantól majd finanszírozni tudják a tömeges ingyenes felsőoktatást.
A humán szakmák képviselői, az oktatás- és egészségügyi dolgozók, a szociális- és kulturális terület szakemberei hétfőn 17 órakor kezdtek el tüntetni az Emberi Erőforrások Minisztériumának Szalay utcai épülete előtt. A tüntetés kb 18 óráig tartott, a szervezők azt kérték, békésen távozzanak a résztvevők.
A tüntetés után a tömeg nagy része a Kossuth térre, a Parlament elé vonult, majd a Margit híd felé indultak el, a Nagykörúton végigmentek, nem sokkal fél 8 után pedig a Magyar Rádió elé mentek, ahol élőben szerették volna beolvastatni követeléseiket. A Kossuth Rádió kilenc órás híreiben szerkesztve be is olvasták a követeléseket, a hallgatók szó szerint szerették volna. A 10 órás hírek végén szó esett ugyan a tüntetésről, de azt mondták, a HaHa hat pontját nem, csak a Humán Platform 25 pontját kapták meg. A tüntető hallgatók már a Színház- és Filmművészeti Egyetemen vannak, ahol hallgatói fórumot tartanak, ahová meghívnák a kormányzat egy képviselőjét is. Reggel 8-ig engedélyt kaptak a rektortól a maradásra.
A felsőoktatásért felelős miniszter évente határozná meg, hogy mely szakokon kaphatnak állami ösztöndíjat vagy részösztöndíjat a hallgatók, illetve hogy hány ponttal lehet ezekre a helyekre bejutni – többek között erről szól az a módosító javaslat, amit a költségvetési bizottság nyújtott be hétfőn. Balog Zoltán miniszter egy felülről nyitott rendszerről beszél, ám a felsőoktatás költségvetési támogatásának megnyirbálása változatlan lendülettel folytatódik.
Percről percre
Pécsen félezren tüntetnek
Pécsen mintegy félezren gyűltek össze végül a Jókai téren, és megtelt a tér. A tüntetők előtt az EHÖK elnöke mondott beszédet, aki azt mondta, nem szabad hagyni, hogy romkocsmákban döntsenek a felsőoktatásról és három nap alatt elkészült koncepcióval irányítsák a felsőoktatást. "Nem szabad hagyni, hogy romba döntsék az egyetemet, Pécset és a régiót" - mondta. Bódis József, a pécsi egyetem rektora a felsőoktatás alulfinanszírozásáról beszélt.
Nézze élőben!
A tüntetést élőben ide kattintva követheti!
"Második Fehéroroszországot épít a kormány"
Turai Eszter a Hallgatói Hálózattól a keretszámok eltörlését kommunikációs trükknek nevezte, mert mint mondta, ugyanazt fogja elérni a kormány a ponthatárokkal is. Turai szerint a kormány fél tőlük, és félhetnek is, mert a diákok nem fogják hagyni, hogy más írja a jövőjüket.
Mint mondta, a kormány fél az értelmiségtől és egy "második Fehéroroszországot" akar építeni, amelyben nincs szükség művészekre, értelmiségre, gondolkodó fiatalokra, mert ezek nem kellenek egy diktatúrában.
"Hiába kerül be mindenki a felsőoktatásba, ha a forráshiány miatt az egyetemeknek be kell zárniuk. Hiába van diplomám, ha a személyes szabadságomat korlátozzák a röghözkötéssel! Kényszer helyett lehetőséget!" - mondta a szónok, majd a tömeg azt skandálta, "nem hagyjuk!"
"Nem hagyjuk"
Gács Anna, az Oktatói Hálózattól azt mondja: "sokan gondolják azt, hogy a fiatalok cinikusak, kiábrándultak, nem szolidárisak. "De tévedtek: a hideg ellenére is sokan összegyűltek" - tette hozzá. "Nem hagyjuk" - skandálják.
Néma tüntetésre készülnek
Országos akciót indít a DEF, délután 2-3 között holnap minden diák az iskolája előtt néma csendben demonstráljon a reform ellen.
L. Simon László egyetért a tüntetőkkel?
L. Simon László kulturális államtitkár az Origónak azt mondta, hogy a tüntetők több követelésével egyetért. Mint mondta, ilyen az a pont, miszerint kifogásolják, hogy "a minisztérium nem tartja saját határidőit a finanszírozás kiszámíthatósága érdekében", és az sem tetszik neki, hogy a Magyar Művészeti Akadémiát a többi kulturális szervezet fölé emelték.
"Vagy alkalmatlan az apparátus, vagy kézivezérlés van"
"Megjelent egy újabb generáció, aki hisz a szabadságban, a szolidaritásban" - mondta Ábrahám Máté. "Az hogy Orbán egy nap alatt megoldotta a felsőoktatást, két dolgot jelent: vagy alkalmatlan az apparátus, vagy kézivezérlés van" - tette hozzá. Mint mondta, most van nagy zűrzavar a kormánynál, amikor tízezrek döntenek a jövőjükről.
"Nem az Orbán-fiatalokra gondoltam"
"Nem hagyjuk, nem hagyjuk" - skandálja a tömeg. Ábrahám Máté a Diákellenállás a felsőoktatásért mozgalomtól azt mondta: múlt heti beszédében azt kérte, Orbán találkozzon a fiatalsággal, de "nem az Orbán-fiatalokra gondoltam".
Rajzolt kokárdákat osztogatnak a tömegben
Egy lány a tüntetők között rajzolt kokárdákat osztogat. Mint mondta, azért, mert amikor szombaton megzavarták a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) közgyűlését, akkor azt mondták róluk, hogy nem is magyarok, most ezzel akarnak tiltakozni ez ellen.