szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Tiltakozók zavarták meg a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) szombati közgyűlését, ahol többen egy transzparenst próbáltak kifeszíteni "Az MMA kirekesztő, a művészet szabad" felirattal. Fekete György szerint "egy aljas poltika" irányítja a tüntetőket. Korábban az MMA kilenc tagja levélben támadta a szervezet elnökét, Fekete Györgyöt. Az elnököt nem mondatták le a szombati nagygyűlésen, sőt felvázota terveit a Műcsarnokkal kapcsolatban: Nemzeti Szalonok, élő népművészet és egyéb társművészetek minden mennyiségben.

Tiltakozók zavarták meg a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) szombati közgyűlését, ahol többen egy transzparenst próbáltak kifeszíteni "Az MMA kirekesztő, a művészet szabad" felirattal.

Fekete György, az MMA elnöke megnyitóbeszédének kezdetekor a NeMMA csoport tagjai "Lépjetek ki! A művészet szabad!" felkiáltást skandálva próbálták távozásra bírni az akadémia tagjait, és kifeszíteni a transzparenst, de a biztonsági őrök kivezették őket. 

A csoport tagjai azt mondták: azért tiltakoznak, mert szerintük az MMA központosított és egyoldalú kultúrpolitikát folytat, tagjai sorába kizárólag ideológiai alapon lehet bekerülni.

Az MMA elnöke az eseményekre reagálva kijelentette: "egy aljas politika van" a megmozdulás mögött. 

A NeMMA tagjai tiltakoznak
MTI / Kallos Bea


A Műcsarnokra "soha nem vetette ki a hálóját" az MMA - jelentette ki Fekete György a közgyűlésen. Szerinte a Műcsarnokból azért lett ügy, mert másfél éves "keserves küzdelmet" folytatott, hogy párbeszéd alakuljon ki közte és az intézményt vezető Gulyás Gábor között, aki ezt érzése szerint folyamatosan megtagadta, és "ellenvéleményeket mondott".

A személyét mostanában érő "hihetetlen mértékű mocskolódásra" reagálva az MMA-elnök kikérte magának, hogy "valaki a művészet szabadságát az MMA-tól kérje számon". Fekete György beszámolójában visszautasította, hogy az Országgyűlés által a köztestületnek 2013-ra megszavazott 2,5 milliárd forintot más kulturális feladatoktól vonta volna el a kormány; mint mondta, ennek több mint fele a Vigadó épületének felszerelésére szolgál.

Élő népművészet és Nemzeti Szalon a Műcsarnokban

"A Műcsarnokot a magyar állam egy köztestületen keresztül visszaadja a művészetnek" - utalt az elnök arra a kormányhatározatra, miszerint a kortárs kiállítóhely épületének tulajdonjoga 2013. január 1-jétől az MMA-hoz kerül, így az iparművészet, az élő népművészet, a fotó és az építészet bemutatóhelyévé válhat.

Gulyás Gábor, a Műcsarnok most távozó igazgatója erre nem volt nyitott - fűzte hozzá Fekete György. "Nézzék meg két-három év múlva a Műcsarnokot, mikor az élvonalbeli magyar művészet stiláris, korosztályi és szakmai megkötöttségek nélkül ki tudja tenni a művészeti kínálatát (...) a Műcsarnok nagy korszaka ezután fog eljönni" - fogalmazott.

A Műcsarnokkal kapcsolatos terveiről szólva közölte: az intézmény otthont kell adjon a rendszeresen megtartott Nemzeti Szalonoknak, amely véleménye szerint egyáltalán nem korszerűtlen kiállítási forma, hiszen - bár konkrét példát nem említett - "művészeti szalonnal az egész világ tele van".

A szombati közgyűlésen végrehajtott tagfelvétellel 200 körülire bővült a rendes tagok létszáma, így 2013-ban további alkotók felvételét tervezik, hogy kitölthessék a törvény által megszabott 250-es keretszámot.

Tiltakozó levél az MMA-tagoktól

A hét elején Fekete Györgynek írt levelében fejezte ki az MMA-elnökkel kapcsolatos aggályait a művészeti szervezet kilenc prominens tagja - értesült a Népszava.

A lap információi szerint az aláírók között van Deim pál, Bukta Imre, Orosz István képzőművészek, Novák Ferenc koreográfus és Fehér László képzőművész is, aki csütörtökön jelentette be az MMA-ból való kilépését.

"Olyan kérdésekben fogalmazol meg markáns véleményt a nyilvánosság előtt, melyekben az akadémia tagsága nem alakított ki egységes, vagy többségi álláspontot. Úgy gondoljuk, a jövőben lehetőséget kellene erre teremteni az akadémia szervezetén belül, kiküszöbölendő a tagság és a közvélemény megosztását az MMA-val kapcsolatban" - fogalmaznak a levélírók.

Fekete György sajnálatát fejezte ki, amiért Fehér László festő, Ekler Dezső építész és Nagy József koreográfus kilépett az MMA-ból, Fehér László kritikájára válaszul azonban leszögezte: nem vonta kétségbe Konrád György magyarságát, még ha fájdalmasnak is érzi, hogy az író Magyarországot támadja külföldről. Ha ez a véleménye antiszemitizmusnak számít, akkor a Semjén Zsolt, Hoffmann Rózsa vagy őellene intézett támadások keresztényellenességnek lennének tekinthetők.

Fekete György visszautasította Bukta Imre, Deim Pál, Farkas Ádám, Fehér László, Jovián György, Lovas Ilona, Orosz István, Keserü Katalin, Novák Ferenc MMA-tagok kritikáját, miszerint a tagság megkérdezése nélkül irányítja az akadémiát, mert elmondása szerint a tagozati üléseken megtárgyalták többek között a Műcsarnok ügyét is. A kortárs kiállítóhely új igazgatójának személyéről a kulturális tárca dönt - fűzte hozzá.

Fekete György: "Kikérem magamnak, hogy valaki a művészet szabadságát az MMA-tól kérje számon"
MTI / Czimbal Gyula

Leváltanák?

A Népszava korábban azt írta: a tagok akár le is válthatják Fekete Györgyöt a szombati közgyűlésen.

A cikk szerint a visszahívás alapszabályban meghatározott feltételei közül kettőt is kimerített Fekete György tevékenysége. Az egyik: "neki felróható okból nem, vagy nem megfelelően látja el feladatait", ugyanis Fekete György nem a közgyűlés határozatainak megfelelően járt el. A "tisztségéhez súlyosan méltatlan magatartást tanúsít" feltételnek pedig a Népszava szerint kirekesztő kijelentései miatt felel meg Fekete György.

Érvényes visszahívási indítvány esetén 15 napon belül rendkívüli közgyűlést kell összehívni.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!