Dopeman és Orbán volt a parlament sztárja
percről percre

Dopeman és Orbán volt a parlament sztárja

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Orbán Viktort csaknem egy órán keresztül faggatták a képviselők, a válaszaiból megtudhattuk, mindent meg lehet vele beszélni, ami rá tartozik, állami húsholding nem lesz, de jó lenne, ha minden gáztározó többségi magyar tulajdonban lenne. A nap mikrofonállványa Rogán Antal volt, és kiderült, a fideszes képviselők felfedezték maguknak Dopeman dalait.

Most érkezett

A minimálbéresek hazája lettünk

A stagnálás évében vagyunk, egyhelyben toporgunk, nem létezik a gazdasági növekedés, és szó sincs egymillió munkahelyről – mondta Tóbiás József felszólalásában. Az MSZP-s képviselő azt mondta, a közmunkaprogrammal trükközik emiatt a kormány, hogy kimondhassák, négymillióan dolgoznak az országban. Tóbiás idézett is a KSH friss kutatásából, amely megállaíptja, hogy több százezren dolgoznak külföldön, ami azt jelenti, nem is itt adóznak.

Szerinte a minimálbér nettója 5000 forinttal kevesebb, mint a kormányváltás előtt. "Rosszabbul élünk, mint három éve" – mondta, hozzátéve, hogy létrejött a minimálbéresek hazája, mert minden harmadik magyar minimálbér után adózik.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

A kormány bírálja az LMP-s unortodoxiát

Rétvári Bence kétszínűnek nevezte az LMP-t, mert eddig bírálták az unortodox politikát, de most maguk tettek le olyan javaslatot az asztalra, amely a közgazdasági tankönyvekből kilógna. Mint a KIM államtitkára mondta, Nagy Sándor-i merészség, hogy 12 sorban próbálják megoldani a devizahitelesek problémáját.

Az államtitkár szerint a kormány 350 ezer hitelfelvevőn segített már eddig is, és még idén is fognak - utalt a november elsejei ultimátumra, amelyet a bankoknak arra adtak, hogy találjanak ki valamilyen mentőcsomagot. Felszólalásában bírálta a Bankszövetséget is, mert csak 20 percet adnak a civileknek a konzultációra.

LMP: itt a menőcsomagunk

Az LMP devizahiteles-mentő javaslatcsomagját reklámozta Vágó Gábor napirend előtti felszólalásában. A csomagot Róna Péter dolgozta ki, a részletekről bővebben itt olvashat.

Nagykoalíció az E.ON titkai mögött

Az E.ON gázüzletágának kivásárlását vizsgáló bizottság felállításáért gyűjt aláírást az LMP-s Schiffer András, Osztolykán Ágnes és Szél Bernadett. Mint arról beszámoltunk, a kormány és a Magyar Villamos Művek még akkor sem hajlandó részleteket elárulni a rekordösszegű ügyletről, ha azt egy országgyűlési képviselő kérdezi. A vizsgálóbizottság felállításához 78 aláírásra lenne szükség, de LMP-s képviselők egyelőre nem jártak sikerrel. A fideszes Koszorús László azzal indokolta nemleges válaszát, hogy ez egy bonyolult ügy, a szocialista Tóbiás József pedig azt mondta: a frakciónak kell dönteni, támogatják-e a kezdeményezést.

A kedvenc témák egy helyen

A napirend előtti felszólalásokat az LMP-s Vágó Gábor kezdi, aki a gordiuszi csomó átvágásáról beszél majd. A szocialista Tóbiás József az aktuális kérdésekről, a KDNP-s Harrach Péter a szolidaritásról fog beszélni. A Jobbik a közbiztonságot ekézi, Rogán Antal pedig a baloldalt.

Mit lehet megbeszélni Viktorral?

Hétfőn Orbán Viktornak is jelenése lesz a parlamentben, hogy megválaszoljon néhány azonnali kérdést. A jobbikos Mirkóczki Ádám például már háromszor meg akarta kérdezni, hogy „Kik Magyarország rejtett erőforrásai?” Ez nyilvánvalóan alig burkolt cigányozás, hiszen Orbán májusban, a Cigányügyi Egyeztető Tanács ülésén beszélt arról, hogy a kormány rejtett erőforrásként, nem pedig problémaként tekint a cigányságra. Ha már ott van, a kormányfő megválaszolhatja az LMP-s Schiffer András kérdését is, ami a zuglói hangfelvételre utal: „Milyen kínos ügyeket lehet a Viktorral megbeszélni?”

 

Családi ügy lesz az Eliosból?

Az MSZP és a Jobbik is ugyanazt a problémát rója fel a belügyminiszternek: a biztonsági őrök helyzetét. A szocialista Harangozó Tamás azt kérdezi, „hajlandóak-e intézkedéseket hozni a vagyonőrök kiszolgáltatott helyzetének felszámolása érdekében”, a jobbikos Bertha Szilvia pedig azt, hogy „az állam kényszeríti törvényszegésre a vagyonvédelmi cégeket?” „A Nemzeti Eszközkezelő tönkreteszi a miskolci társasházakat?” – kérdezi a szocialista Simon Gábor.

A legérdekesebb interpellációt viszont az LMP kérdezi: „Hogyan károsítja meg az Elios nevű Közgép-cég százmilliókkal az adófizetőket? S hogyan nézi ezt tétlenül a kormány?” Mile Lajos valószínűleg arra utal, hogy a korábban E-OS Innovatív Zrt. névre hallgató, napelemes rendszereket telepítő Közgép-leányvállalat érdekes módon nyert el egy szegedi tendert, majd nem fizette ki a beszállítóit, amelyek így nem tudják befizetni az áfatartozásukat sem. Az interpelláció pikantériája, hogy az Elios vezérigazgatója Orbán Viktor veje, Tiborcz István.

A türelem budai villát terem

Most napirendre kerül a tavaly decemberben benyújtott, idén március óta zárószavazásra váró törvényjavaslat, ami az MMA-nak adja a Műcsarnokot és a Pesti Vigadó, de a hétfőn kezdődő ülésen végre megszületik a döntés, és megkaphatják a két értékes ingatlant. Sőt, még többet is.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere ugyanis zárószavazás előtti módosító indítványt nyújtott be a törvényhez, amelyben az MMA juttatását megtoldja még egy, a XII. kerületben, a Budakeszi úton található Hild-villával. Hétfőn kerül zárószavazásra egy másik jogszabály is, amely lehetővé teszi, hogy a jövőben miniszteri utasításra lehessen leakasztani a falról egy műtárgyat, és átvinni oda, ahol a kormány szerint jobb helyen van.

Várhatóan elfogadják hétfőn az egységes szociális nyilvántartásról szóló törvényt. Mivel mindössze egy (jobbikos) módosító indítvány érkezett az új kábítószer-stratégiához, valószínűleg már hétfőn meg lehet ejteni a zárószavazást a „Nemzeti Drogellenes Stratégia 2013-2020 – Tiszta tudat, józanság, küzdelem a kábítószer-bűnözés ellen” című dokumentumról.

1 2 3 4