Kovács Zoltán: Nem csak Magyarország, Nyugat-Európa is "megtelt"

A kormányszóvivő újra elismételte: nincs szó arról, hogy Magyarország bármilyen uniós jogszabálynak ne igyekezne eleget tenni, de az a helyzet állt elő, hogy a kapacitásait kimerítette. Szerinte az uniós eljárások egy régi rendszerre vannak szabva, nem ilyen nagyságrendű menekültáradatra.

  • MTI/hvg.hu MTI/hvg.hu
Kovács Zoltán: Nem csak Magyarország, Nyugat-Európa is

Magyarország minden rá vonatkozó előírást betart és betartat azokkal, akik illegálisan érkeznek ide, most ennek negatív hatásaival szembesülhet - mondta Kovács Zoltán kormányszóvivő szerdán az M1 aktuális csatorna műsorában.

Kovács Zoltán kifejtette: nincs szó arról, hogy Magyarország bármilyen uniós jogszabálynak ne igyekezne eleget tenni, de az a helyzet állt elő, hogy a kapacitásait kimerítette, és ezt jelezte annak a 11 országnak, amely közölte, hogy elindítaná vissza Magyarországra azokat, akik nem jogosultak a menekült státusra. Ez több mint 15 ezer embert jelentene összesen - tette hozzá.

A kormányszóvivő közölte: már hetek óta figyelmeztetnek arra, hogy ez a helyzet fog előállni, mert Nyugat-Európa is "megtelt", ezért elindítanák vissza ezeket az embereket. 

Arról is beszélt, hogy Magyarországot csak úgy lehet szárazföldön megközelíteni, ha előtte valamilyen más európai uniós országon - Görögországon - halad át a bevándorló. A szolidaritás része, hogy mindenki elvégzi a ráháruló munkát, kiveszi a felelősségét, és nem Magyarország kerül abba a helyzetbe, hogy rajta csattan az ostor - vélekedett.

Kovács Zoltán elmondta: az uniós eljárások egy régi rendszerre vannak szabva, nem ilyen nagyságrendű menekültáradatra. Ráadásul gyakran még mindig azt kell elmagyarázni, hogy ma Magyarországra érkezik a legtöbb illegális bevándorló - fűzte hozzá. Hangsúlyozta: a fizikai akadályok felállítása, az ideiglenes technikai határzár a körülmények által kikényszerített lépés, hogy a zöldhatáron át kontrollálatlanul, illegálisan érkezőket megpróbálják megállítani.

A kormányszóvivő úgy vélte, a kérdés megoldására egységes európai fellépés kell, azonban jelenleg nem látszik körvonalazódni az egységes politikai akarat Európában.

Mint arról beszámoltunk: uniós berkekben sem értik, mit is akar a magyar kormány, ugyanis ma azt jelentették be, hogy Magyarország egyetlen uniós szerződést sem mondott fel egyoldalúan, még a menekültügyek szabályozásával foglalkozó dublini megállapodást sem függesztette fel, csak "technikai okok miatt némi türelmet kér", hogy az abból adódó teendőknek eleget tehessen, arra felkészüljön.

Kedd este viszont a Belügyminisztérium azt közölte, hogy a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal technikai okokból határozatlan ideig felfüggeszti "a Magyarországra irányuló dublini transzferek fogadását" a folyamatban lévő ügyekben. A lépést a legtöbb híradás a Dublin III. rendelet felfüggesztéseként értékelte, az Európai Bizottság ezt követően közölte, hogy azonnali magyarázatot kért Magyarországtól.