Az elmúlt hónapokban többször jelentek meg beszámolók arról, hogy kormánypárti és ellenzéki politikusok gyerekeket használtak biodíszletként ahhoz, hogy politikai álláspontjukat vagy tevékenységüket népszerűsítsék – emlékeztetnek az intézet közleményében.
Mórahalmon óvodások műsorával nyitották meg a kormányablakot, de előfordult olyan is, hogy politikus olvasott mesét az egyik óvodában. Pedig a köznevelési törvény egyértelműen fogalmaz: tilos a pártpolitizálás közoktatási intézményben – emlékeztetnek.
Az Eötvös Károly Intézet egy nyilatkozat aláírására kéri a magyar országgyűlési képviselőket, valamint más politikusokat. A parlamentieknek csütörtökön küldték el a nyilatkozatot, a többiek a következő napokban kapják meg. Ha aláírják, akkor abban kötelezettséget vállalnak arra, hogy gyerekeket nem használnak politikai célokra, iskolába gyerekekkel való találkozás céljával látogatást nem kezdeményeznek, illetve csak a törvényben meghatározott ellenőrzési jogkörüket gyakorolva látogatnak oktatási intézménybe.
Az intézet álláspontja szerint a köznevelési törvény betartatása és a diákok, szülők jogainak védelme elsősorban az intézményvezetők és a pedagógusok felelőssége. A politikusoknak ugyanakkor kötelességük megelőzniük az olyan helyzeteket, amikor a pedagógusoknak „politikai pedofíliától” kell megvédeniük a gyerekeket – fogalmaznak.
Az aláíró "megígérik": nem kezdeményeznek látogatást közoktatási intézménybe azzal a célla, hogy gyerekekkel találkozzanak. Nem küldenek és nem visznek ajándékot, a politikai tevékenységükat népszerűsítő szövegeket, tárgyakat gyerekeknek, a szüleiknek és pedagógusoknak. Nem fotóztatják magukat gyerekekkel, diákokkal, valamint nem kezdeményezik óvodák, iskolák szereplését, részvételét állami és önkormányzati ünnepségeken.