Így választott Európa, most következik a nagy alkudozás
Utolsó frissítés:
Gyengült az Európai Néppárt, a szocialisták is kevesebben lesznek, mint eddig voltak, mégsem sikerült az áttörés a bevándorlásellenes populistáknak az Európai Parlamentben. Igaz, győztek Olaszországban és Macronékat is kínos helyzetbe hozta Le Pen pártja, de eközben a liberálisok és a zöldek is erősödtek, így ők lehetnek a királycsinálók. Írásunkban nyomon követheti az eredmények alakulását, és az első reakciókat is.
Most érkezett
Az ANO kormánypárt nyert Csehországban
A vezető kormánypárt, az ANO nyerte az európai parlamenti (EP-) választást Csehországban 21,2 százalékkal, ami hat mandátumot jelent - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal.
Négy EP-képviselői mandátumot szerzett az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt (ODS) 14,5 százalékkal, három-három mandátuma van az ellenzéki Cseh Kalózpártnak és a TOP 09 -Függetlenek és Polgármesterek (STAN) koalíciónak 14 százalékkal, illetve 11,7 százalékkal.
Ötödik helyen végzett 9,1 százalékkal az ellenzéki Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD), míg a hatodikon a kereszténydemokrata KDU-CSL 7,2 százalékkal. Utolsóként, hetedikként Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM) 6,9 százalékkal egy mandátumot szerzett. A pénteken és szombaton tartott választáson a részvételi arány 28,72 százalék volt.
A kisebbik kormánykoalíciós tag, a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) egyetlen mandátumot sem szerzett. Eddig a pártnak négy EP-mandátuma volt.
Az előző, 2014-es EP-választásokkal összehasonlítva két mandátummal többet szerzett az ANO és az ellenzéki ODS, a Kalózoknak eddig nem volt képviseltük az EP-ben, most pedig három mandátumuk van, az SPD-nek szintén nem volt európai képviselője, ezentúl kettő lesz. A TOP 09-STAN koalíció egy mandátumot, a kommunisták két mandátumot vesztettek.
A választási részvétel 28,72 százalékos volt, az eddigi négy csehországi EP-választás közül a legmagasabb. A korábbi rekord, 28,32 százalék, 2004-ből van.
Az Európai Parlamentben 21 mandátuma van Csehországnak, s ez Nagy-Britannia esetleges kilépése után sem változna.
Percről percre
Alakítson koalíciót az EP-ben!
Interaktív ábrán, az aktuális mandátumbecslésből kiindulva lehet koalíciókat alkotni az EP választási oldalán. A játék azért különösen érdekes, mivel most először a két nagy pártcsalád, az EPP és az S&D együtt sem tudta megszerezni a többséget, így az is elképzelhető, hogy nagykoalíció alakul, csak éppen egy más formátumban.
Az interaktív ábra itt érhető el:
A nap versenyében alulmaradt a Fidesz
Kétségkívül jó eredményt ért el a Fidesz, amikor megszerezte a voksok 52,14 százalékát. Egy nem hivatalos versenyt viszont elbukott: nem a magyar kormánypárt szerezte meg hazájában a voksok legnagyobb hányadát.
Az első a máltai Munkáspárt lett, amely 55,9 százalékot ért el és ezzel négy képviselőt delegálhat az EP-be.
Egy cetlivel mondott köszönetet Salvini
Csak egy szó: köszönöm! Olaszország első számú pártja
Ez olvasható Matteo Salvini Twitter-bejegyzésében. Az olasz kormány belügyminiszterének pártja, a Liga az előzetes eredmények szerint megnyerte az EP-választást, ez lehet az alapja annak a szélsőjobboldali pártcsaládnak, amely a Fideszt is szívesen látná.
Salvini nagyot nyert Olaszországban
Véget ért az EP-választás, az utolsó országban, az olaszoknál is lezárták az urnákat. Az első exit pollok szerint Itáliában Matteo Salvini pártja, a Liga szerezhette a legtöbb mandátumot, a Rai/Opinio felmérése szerint 27-31 százalékot ért el. Más becslések szerint az eredmény 30 százalék alatt lehet, de így is biztos a szélsőjobboldali politikus elsősége.
A második helyet a balközép Demokrata Párt érte el, a voksok 21-25 százalékát érhette el. Salvini koalíciós partnere, az Öt Csillag mozgalom 18,5-22,5 százalékot szerezhetett, a Forza Italia pedig 8-12 százalékot.
Itt az első vezéráldozat: előrehozott választások jönnek a görögöknél
Bukott a kormánypárt, itt a reakció.
Weber: Nem dolgozunk együtt azokkal, akik el akarják pusztítani Európát
A választások üzenete az, hogy az európaiak hisznek a demokráciában – így kommentálta Manfred Weber, az Európai Néppárt csúcsjelöltje az eredményeket Brüsszelben, a párt támogatói rendezvényén. A német politikus világossá tette:
nem fogunk olyanokkal együtt dolgozni, akik el akarják pusztítani Európát, nem fogunk nacionalistákkal együtt dolgozni.
Ez megerősítheti, hogy a Fideszt később kizárják az EPP-ből.
Arról is beszélt, hogy a csúcsjelölti rendszert jónak tartja, és kitart mellette – a választási rendszert, amelynek lényege, hogy a legtöbb mandátumot szerző európai pártcsalád adja az Európai Bizottság elnökét több európai vezető támadja.
A Weber szerint az EPP kell a stabil középhez, de azt is világossá tette, hogy készek a kompromisszumra. Ez azért fontos, mivel akármennyire is nyerésre áll a Néppárt, a többséget még a második legnagyobb erővel, a baloldallal sem fogja megszerezni. A kompromisszumkészséget erősítette meg Joseph Daul, a párt elnöke is.
Felgyorsíthatja Merkel távozását a német nagy pártok gyászos szereplése
Újabb kudarcot vallottak a hagyományos nagy német pártok az EP-választáson, s emiatt a vártnál hamarabb távozhat a kormány éléről Angela Merkel kancellár – írja elemzésében a DW német hírportál.
Angela Merkel CDU-ja és bajországi testvérpártja, a CSU csupán 28 százalékot ért el a választáson, míg a konzervatívok koalíciós partnere, a szociáldemokrata párt (SPD) eddigi legrosszabb eredményét érte el a maga 15,5 százalékával.
„A szocdemek újabb megaláztatása Merkel számára is fontos lehet. Az SPD választásról választásra való gyengülése miatt ugyanis lázadás érlelődik a párton belül. Ha a párt bal szárnya nyeri a belső harcot, könnyen előfordulhat, hogy a tömörülés kilép a nagykoalícióból, s ez azonnal a választások előrehozatalát jelentené. Mivel Merkel már korábban bejelentette, nem indul a következő választáson, a szocdemek távozása azt jelentené, hogy Merkel is korábban távozik a kancellári hivatalból – írta a DW.
Daniel Cohn-Bendit üvöltött egyet a francia tévében
Nem, ez nem vágott felvétel. A TF1 francia tévécsatornán élő adásban kapott össze Daniel Cohn-Bendit volt EP-képviselő, aki az utóbbi időszakban Emmanuel Macront támogatta és Gilbert Collard, aki Marine Le Pen szélsőjobboldali pártját képviseli. A veszekedéssé fajuló vita tárgya az volt, Cohn-Bendit Macron embere-e.
Majd egyszer csak azt vehették észre a nézők, hogy Collard képmutatónak nevezi Cohn-Benditet, aki egyszerűen seggfejnek hívja vitapartnerét (a "connard" szót használva, ami némileg hasonlít a politikus nevére.)
Íme: