Így választott Európa, most következik a nagy alkudozás
Utolsó frissítés:
Gyengült az Európai Néppárt, a szocialisták is kevesebben lesznek, mint eddig voltak, mégsem sikerült az áttörés a bevándorlásellenes populistáknak az Európai Parlamentben. Igaz, győztek Olaszországban és Macronékat is kínos helyzetbe hozta Le Pen pártja, de eközben a liberálisok és a zöldek is erősödtek, így ők lehetnek a királycsinálók. Írásunkban nyomon követheti az eredmények alakulását, és az első reakciókat is.
Most érkezett
Percről percre
Rendbontás miatt mintegy 350 sárga mellényes tüntetőt őrizetbe vettek Brüsszelben
Rövid időre mintegy 350 sárga mellényes tüntetőt őrizetbe vett a belga rendőrség vasárnap Brüsszelben, miután erőszakba torkollt a hivatalosan nem bejelentett demonstrációjuk.
Ilse Van de Keere rendőrségi szóvivő arról számolt be a Le Soir című napilap cikke szerint, hogy a társadalmi igazságtalanság elleni tiltakozáson többen kövekkel kezdték dobálni a rendfenntartókat, illetve a környező épületeket és utcabútorokat.
A hatóságok feloszlatták a tüntetést, és nagyjából 350 embert előállítottak, akiket később azonban szabadon engedtek.
A belvárosban egészen estig lovas rendőrök járőröztek.
Nő az Európai Néppárt előnye az EU-ban
Este tíz órakor, az első hivatalos adatok közlése előtt egy órával már 177 mandátumot jósol az Európai Néppártnak az EP becslése. A választás előtt még 171-173 helyet jósoltak a pártnak, amely a legnagyobb erő maradhat a 2019–2024-es időszakban is.
Vagyis az EPP vezetőinek egyik szeme nevet, a másik viszont sír. A mandátumok száma ugyanis jóval az eddigi alatt marad, a jelenlegi állás szerint 39-cel kevesebb tagja lehet a frakciónak – már ha a Fidesz a tagja marad. Kevesebb mandátumot szerzett a német CDU/CSU, a francia Republikánusok pedig csúnyán alulszerepeltek, ez is része lehet a veszteségnek.
Negyven helyet veszíthet a második helyre befutó baloldali pártcsalád is. Az S&D 147 helyet szerezhet meg az eddigi 187 helyett.
Ez egyben azt is jelenti, hogy az EP történetében először a két nagy párt együtt sem szerzi meg a képviselői helyek többségét.
Udo Bullmann: A Néppártnak vége
„Az európaiak azt akarják, hogy vigyük véghez az ígéreteinket, különösen, ami a klímaváltozást illeti” – mondta a szociáldemokraták frakcióvezetője.
Udo Bullmann szerint az Európai Néppártnak már nincs többé politikai ereje, és új koalícióra van szükség a reformokhoz – utalt rá, hogy nem biztos, hogy támogatják Manfred Weber jelöltségét.
Esther de Lange, az Európai Néppárt frakcióvezető-helyettese (Weber csak nemrég érkezett Brüsszelbe) szerint ugyanakkor „jó esélyük” van arra, hogy ők legyenek a legnagyobb erő a következő parlamentben, a konkrét kérdések elől azonban kitért, így a Fidesz sorsáról sem volt hajlandó beszélni.
Az eredmények alapján így fest most az európai térkép
Az Európai Néppárthoz tartozó pártok nyertek az eddig publikált előzetes eredmények alapján a legtöbb európai országban. Ezt mutatja az alábbi térkép, amelyen zölddel jelzik a konzervatív pártszövetséget. A piros a baloldali pártokra utal, a sárga a jobboldali ECR-re, a kék pedig a szélsőjobb.
Mandátumot szereztek az állatvédők
A balközép szocialisták (PS) nyertek Portugáliában, a pártnak az előzetes felmérések 30-34 százalékot jósolnak, ez 8-9 mandátumot jelenthet a 10 milliós országban. A néppárti koalíció (PPD-PSD) 20-24 százalékot szerezhetett, ami 5-6 képviselő. A szélsőbalos Baloldali Blokk (BE) a harmadik befutó, a párt 2-3 helyet szerezhet.
A portugál szavazás érdekessége, hogy mandátumot szerzett a PAN (Emberek-Állatok-Természet) nevű párt, az első állatvédő szervezet.
Lengyelországban kis arányban győzött a PiS az egyesült ellenzék ellen
A becslések szerint a konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) végzett az első helyen a lengyelországi EP-választáson 42,4 százalékos eredménnyel. A második helyre az ellenzéki Európai Koalíció került 39,1 százalékkal. Ebben a pártszövetségben többek között a Polgári Platform és a Zöldpárt vesz részt.
A Robert Biedron vezette Wiosna 6,6 százalékon végzett. Az ellenzékiek a helyhatósági választásokon is szövetségben indultak, és meg is szerezték a győzelmet a nagyvárosokban. A PiS ezúttal is elsősorban a vidéki kisebb településeken tarolt.
Lengyelország 51 mandátummal rendelkezik az EP-ben, ebből – az előrejelzések szerint – 18-an kerülnek majd be az EPP-be és 21-en az Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoportba. A többiek a liberálisokhoz, a szocialistákhoz, illetve néhány kisebb csoporthoz tartoznak majd.
A konzervatívok az AfD-re nemet mondanak, Orbánra nem
A választási eredmények bebizonyították, hogy nem működik a csúcsjelölti rendszer – kezdte beszédét Hans-Olaf Henkel, az Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoportjának alelnöke. A politikus leszögezte, hogy semmiképpen nem veszik fel tagjaik közé a német AfD-t, a Fideszről viszont már más volt a véleménye.
Henkel a Népszava kérdésére nem mondott nemet, hanem diplomatikusan úgy fogalmazott: ez azon múlik, hogy Orbán be akar-e lépni, és mit gondolnak róla a frakció tagjai.
Dániában is a szocialisták az élen
Dániában az exit pollok szerint a szociáldemokraták végeztek az élen, 23,3 százalékkal. A második legtöbb szavazatot a liberális Venstre párt kapta 20,7 százalékkal, míg az európai zöldekhez tartozó szocialista néppárt lett a harmadik 13,6 százalékkal.
Az Európai Néppárthoz tartozó Konzervatív Néppárt mindössze 5,5 százalékot kapott.