Országosan 37, Budapesten 44 százalékos a részvétel 17 órakor – a szavazás percről percre
Utolsó frissítés:
Hatalmasat ugrott a szavazási kedv a 2014-es EP-választáshoz képest.
Most érkezett
Lehet, hogy a Fidesz mozgósító reklámját sok szomszéd utálni fogja
Az ember alighogy visszajön a telekről, máris kopogtatnak. Hogy kik, az a címre kattintva kiderül.
- A szavazók arról döntenek, hogy a listát állító 9 párt, pártszövetség közül melyek küldhetnek összesen 21 képviselőt az Európai Unió 751 tagú testületébe, az Európai Parlamentbe.
- 7 óráig a szavazásra jogosultak 1,48 százaléka adta le szavazatát a magyarországi szavazókörökben a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
- 9-kor országosan 7,24 százalékra emelkedett a részvétel.
- 11 óráig 17,16 százalék voksolt.
- 13 órára már 24,01 százalékig kúszott fel a voksolók aránya.
- 15 órakor 30,52 százaléknyian mentek el szavazni.
- 17 órakor 37 százalékos volt a részvétel.
Percről percre
Csaknem 7 milliót kampányolt el két nap alatt a Fidesz a Facebookon
Nagyon rákapcsolt a kormánypárt a választás előtti utolsó napokban.
Róna Dániel szerint még nem biztos, hogy jobban nyer a Fidesz, mint öt éve
Róna Dániel politológus egy Facebook-bejegyzésben arról írt, a magas részvételi adatokból még nem következik, hogy jobban nyer a Fidesz, mint öt éve – a kormánypártok győzelme nem kétséges –, ahogyan az sem, hogy a "kispártoknak" már semmi esélyük nem lenne.
54 ezer levélszavazat már befutott a Nemzeti Választási Irodához
A sem Magyarországon, sem más uniós országban lakcímmel nem rendelkező magyar választópolgárok levélben szavazhatnak az Európai Parlament magyar tagjainak választásán, ha május 2-áig felvetették magukat a névjegyzékbe. Ezt összesen több mint 115 ezren tették meg.
Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke elmondta: az NVI-hez vasárnap reggelig 54 005 levélszavazat érkezett vissza, ebből 40 395-öt külképviseleteken adtak le, 13 610-et pedig közvetlenül juttattak vissza az NVI-hez. Az NVI 43 049 azonosító nyilatkozatot már ellenőrzött, ebből 39 196 volt érvényes, 3853 pedig érvénytelen. A legtipikusabb érvénytelenségi ok az, hogy az azonosító nyilatkozat hiányzott vagy nem volt teljeskörűen kitöltve, illetve nem volt aláírva.
Rendőrt hívott a Momentum egy szavazatszámlálója egy mozgóurnás helyszínre
A Momentum közleménye szerint dél körül a párt egyik szavazatszámlálója egy a Fidesz által delegált szavazatszámlálóval együtt mozgóurnát vitt a Belgrád rakpart 28. alatt található idősek otthonába.
A szavazás során a fideszes szavazatszámláló és az intézmény vezetője bent akart maradni a teremben, míg az otthon lakói leadják szavazatukat. A momentumos delegált felhívta a figyelmüket, hogy ez szabálytalan, és jegyzőkönyvet készíttetett a történtekről. A szavazás befejeztével azonban a Fidesz szavazatszámlálója egyszerűen összegyűrte a jegyzőkönyvet, mire a Momentum delegáltja rendőrt hívott.
A párt jogászai vizsgálják a további lépéseket.
Mindeközben Brüsszelben: LMP-s plakát és momentumos aktivisták a követségnél
Helyszíni tudósítónk szerint a brüsszeli magyar nagykövetségre vasárnap délben is folyamatosan érkeztek a szavazók, de aki sorban állásra számított, annak csalódnia kellett. Többen is megemlítették, hogy a tavalyi országgyűlési választásokon sokkal nagyobb volt a tömeg – igaz, most a voksolás kevesebb időt vesz igénybe.
Néhány – de azért a törvényben előírt 150-nél több – méterre a nagykövetségtől az egyik irányba az LMP plakátja fogadta az érkezőket, a másikba pedig a Momentum két aktivistája, akik önkéntesként mértek exit poll adatokat. Azt mindketten hangsúlyozták, hogy nem a Momentum szervezésében, hanem önszorgalomból jöttek ki. Mint mondták, a tavalyi londoni tapasztalatok miatt akarják megnézni, hogy itt is annyira eltérnek-e majd a hivatalos eredmények az exit polloktól, mint 2018-ban a brit fővárosban.
Akkor egy szintén önkéntesekből álló csoport a majdnem 9000 londoni szavazóból 1043 embert kérdezett meg, amelynek eredményéből az derült ki, hogy az ottani pártversenyt a Jobbik nyerte.
Belgiumban még nagyobb a tét
Nem aprózzák el a szavazást Belgiumban: az Európai Parlament tagjai mellett a a regionális és a szövetségi törvényhozás tagjairól is döntenek. A részvétel egyébként kötelező a nagyjából 8 millió jogosult számára, az egyik brüsszeli szavazókör például ma délután így nézett ki:
Az országot fél éve ismét ügyvivő kormány irányítja, miután a flamand nacionalista Új Flamand Szövetség (N-VA) kilépett a négypárti koalícióból az ENSZ migrációs csomagja feletti vita miatt.
Vetkőzött, vagdosott egy szavazó Pátyon
Pártlogós pólóban ment voksolni, aztán szétvágta a szavazólapot.
A Pasaréti templomban megmondták a híveknek, hogy kit ne támogassanak a szavazáskor
Kálmán Peregrin katolikus plébános szavazásra buzdította a híveket a Pasaréti téren álló Budapesti Páduai Szent Antal-templomban. Úgy fogalmazott, hogy a hívek semmiképpen sem támogathatnak olyan csoportosulást, amely népszerűsíti az abortuszt és az eutanáziát; egyenlő rangra akarja emelni a különböző együttélési formákat, és nem támogatja a család klasszikus intézményének megőrzését, valamint a gyermeknevelés szabadságát; illetve elősegíti a modern rabszolgaság, drogfüggőség kialakulását, és nem biztosítja a vallásszabadságot, valamint a gazdasági fejlődés jogát.
A helyzet pikantériáját fokozta, hogy a templomban már hónapok óta úgy tartják meg a vasárnapi istentiszteletet, hogy azt kihangosítják az utcafrontra. Áder János is ott volt a templomban a misén, amikor Kálmán a prédikációjában szavazásra ösztönözte az embereket.
Másfélszer annyian szavaztak eddig, mint öt éve
Délután 3 óráig a választásra jogosultak 30,52 százaléka – 2,4 millió ember – ment el szavazni. 2014-ben ilyenkor még csak 19,53 százalékos volt a részvétel.