![Országosan 37, Budapesten 44 százalékos a részvétel 17 órakor – a szavazás percről percre](https://img.hvg.hu/Img/da658e97-86c0-40f3-acd3-b0a850f32c30/395b230c-ae1f-4c31-97d0-1d63b99c499e.jpg)
Országosan 37, Budapesten 44 százalékos a részvétel 17 órakor – a szavazás percről percre
Utolsó frissítés:
Hatalmasat ugrott a szavazási kedv a 2014-es EP-választáshoz képest.
Most érkezett
Várnia kellett, hogy szavazhasson? Akkor nézze meg ezt a sort!
Csaknem fél perc hosszú, egy elhaladó autóból készített videó került fel a Twitterre, amelyen a Románia müncheni konzulátusa előtt várakozók láthatók. A román választópolgárok arra várnak, hogy leadhassák voksukat a mai két szavazáson: amellett, hogy 32 képviselői helyről dönthetnek, két referendumon is véleményt nyilváníthatnak, az egyik a bírák függetlenségét, a másik a korrupciós ügyekben lehetővé tett amnesztiát érintő törvényekről szól.
- A szavazók arról döntenek, hogy a listát állító 9 párt, pártszövetség közül melyek küldhetnek összesen 21 képviselőt az Európai Unió 751 tagú testületébe, az Európai Parlamentbe.
- 7 óráig a szavazásra jogosultak 1,48 százaléka adta le szavazatát a magyarországi szavazókörökben a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.
- 9-kor országosan 7,24 százalékra emelkedett a részvétel.
- 11 óráig 17,16 százalék voksolt.
- 13 órára már 24,01 százalékig kúszott fel a voksolók aránya.
- 15 órakor 30,52 százaléknyian mentek el szavazni.
- 17 órakor 37 százalékos volt a részvétel.
Percről percre
Orbán megtolatja
Újabb videót posztolt, most a VIII. kerületben bukkant fel, és mindenkit arra kér, hogy ne lankadjon.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50f-cee1-4f6e-b810-034566fbfb2e/67cfe7b3-286b-427f-bcb2-1729449bf29b.jpg)
Piros inget vett fel az MSZP szavazóköri biztosa, hazaküldték átöltözni
Berettyóújfaluban az MSZP szavazóköri delegáltja a reggeli kezdéskor piros ingben jelent meg a szavazókörében, ahol úgy ítélték meg, hogy a ruhájának színe alkalmas a választói akarat befolyásolására, ezért hazaküldték, hogy öltözzön át – értesült a Debreciner.
A férfi eleget tett a felszólításnak, hazament, piros ingét feketére cserélte, majd visszatért a szavazókörébe.
Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője azt mondta az Indexnek, hogy a férfi - aki egyébként iskolaigazgató - a piros ingét a zakója alatt viselte, és az MSZP bejelentéssel élt a párt szerint „teljesen nonszensz döntés miatt”.
A Nemzeti Választási Iroda az esettel kapcsolatban a lapnak azt válaszolta, hogy nincs arról tudomása, a konkrét esetek megítélése pedig nem az NVI, hanem a választási bizottságok, illetve – jogorvoslat esetén – a bíróság hatáskörébe tartozik. Hozzátették ugyanakkor azt is, hogy általánosságban igaz, hogy a szavazatszámláló bizottság tagjai nem viselhetnek olyan öltözéket vagy kiegészítőt, amely kampányeszköznek minősülhet, azaz valamelyik listára utalhat.
Ujhelyi István szerint egy soproni szavazókörből is hazaküldték a párt biztosát, őt ráadásul érdemi indoklás nélkül. Az MSZP azóta már visszaküldte őt a bizottságba.
Fontos megjegyezni, hogy ma nincs kampánycsend, az európai parlamenti választások napján egész nap szabad kampányolni, ez alól csak a szavazóhelyiségek 150 méteres környéke a kivétel.
Ünneplőben kelnek át Beregsuránynál a határon a magyar szavazók
Korábban megírtuk, hogy mintegy harminc készenléti rendőrt vezényeltek Kisvárdára, hogy az elkövetkező napokban Záhonyban biztosítsák a zökkenőmentes határátlépést. A Magyar Hangnak a rendőrség megerősítette a fokozott készenlétet, azt viszont cáfolták, hogy az intézkedés kapcsolatban lenne azzal, hogy vasárnap rendezik meg Magyarországon az EP-választást.
Tudósítónk szerint a Záhonytól 60 kilométerre lévő beregsurányi határátkelőhöz viszont nem rendeltek készenléti rendőröket, munkatársunk élénk forgalmat és lassú, de zökkenőmentes ügyintézést tapasztalt a helyszínen: nagyjából negyven perc alatt átjutni, de ennek legnagyobb részét az ukrán ellenőrzés körülményessége vitte el.
Az átkelő ukrán oldaláról sokan gyalog, ünneplőben tartottak Magyarországra: magyar lakcímmel is rendelkező kettős állampolgárként szavazni mentek a határ túloldalára. Tudósítónk tapasztalata szerint mindannyian beszéltek magyarul, és mint néhányan elmondták: szimbolikus gesztusnak tartották, hogy nem levélben, vagy a konzulátuson, hanem az anyaországban adják le voksaikat. Szavazókat szállító kisbuszokat - ahogy az a tavalyi országgyűlési választás napján feltűnően gyakori volt ebben a térségben - a hvg.hu munkatársa a határ egyik oldalán és a közeli Vásárosnamény utcáin sem látott.
Nagyon magas a részvétel 13 óráig
A választásra jogosultaknak több mint 24 százaléka szavazott délután egyig. Öt évvel ezelőtt 15,9 százalék volt ez az arány.
A fővárosban a legaktívabbak a szavazók, ott már 29,06 százalékon áll a részvételi arány.
A megyék között Pest megye vezet 25,13 százalékkal, a legkevesebben (19,39%) Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében voksoltak.
Elismerte vereségét Robert Fico pártja
Több szavazatot kapott a SMER-SD ezen az európai parlamenti választáson, mint bármikor korábban - ezzel a kijelentéssel vezeti fel a szlovákiai kormánypárt azt a Facebook-posztot, amelyben gyakorlatilag elismeri vereségét.
A Robert Fico korábbi miniszterelnök vezette párt, amely az elmúlt 13 évben 11 évig vezette Szlovákiát a nem hivatalos előzetes eredmények szerint a második helyre szorult a PS-Spolu liberális koalíció mögött.
A posztban a párt azt a tanulságot vonja le az eredményből, hogy jobban kell mozgosítania szavazóit.
A szlovákiai választásról bővebben ebben a cikkben írtunk.
Elmondta Gyöngyösi, mit tartana kudarcnak
Sorsdöntőnek nevezte Gyöngyösi Márton, a Jobbik alelnöke, frakcióvezetője, európai parlamenti listavezetője a választást, mondván, meg kell állítani Magyarország utóbbi években elindult nemzetközi elszigetelődését, és olyan képviselőket kell Brüsszelbe küldeni, akik hatékonyan érvényesítik a nemzeti érdeket a következő hétéves uniós költségvetés tárgyalásain.
Szerinte azt döntjük el, hogy Magyarország az EU tagja maradjon-e és ott teljes hatékonysággal tudja-e képviselni nemzeti érdekeinket. Azt is mondta, hogy örül a magas részvételnek, és mindenkit voksolásra bíztatott.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50f-cee1-4f6e-b810-034566fbfb2e/aef9c076-7692-4fdc-85e4-3836d04a8bb6.jpg)
Hangsúlyozta, hogy a Jobbik szerint is fel kell lépni a migráció ellen, ehhez viszont vissza kell állítani a határőrséget, valamint át kell világítani a letelepedési kötvénnyel vagy más módon Magyarországra érkezetteket és a nyugatra távozott magyarok helyére érkező "migránsmunkásokat".
Kérdésre válaszolva már azt is csodának nevezte, hogy a Jobbik a kormányzat támadásai ellenére megmaradt, utalva a számvevőszéki bírságokra és "a Fidesz propagandagépezete" ellen nyert mintegy kétszáz sajtóperre.
Óriási siker lesz, ha – az öt ével ezelőttihez hasonlóan – három EP-mandátumot szereznek, és
kudarcként élné meg, ha ennél kevesebbet
– mondta.
Egy másik kérdésre válaszolva kizárta, hogy a Jobbik a Fidesszel egy pártcsaládban politizáljon az EP-ben, hozzátéve: a választás eredményétől függően, értékrendi alapon döntik el, melyik brüsszeli frakcióhoz csatlakoznak.
Trócsányi is optimista
Az igazságügyi miniszter és a Fidesz-KDNP EP-listavezetője arról beszélt, miután szavazott, hogy szerinte sokan fognak elmenni voksolni, az EP-választás tétjét sikerült elmondani a választópolgároknak. Azt is mondta, nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában többen fognak választani, mint öt évvel ezelőtt.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50f-cee1-4f6e-b810-034566fbfb2e/b9bfa25e-c70f-428e-9a17-4ca3bf83ac2e.jpg)
Bejött a mozgósítás: Európa-szerte nőtt a választási részvétel
Nem csak Magyarországon, de az EU legtöbb országában az öt évvel ezelőttihez képest magasabb részvétel mellett zajlott le vagy zajlik az EP-választás. És ez igaz azokra az országokra is, ahol hagyományos alig megy el valaki voksolni: a szlovákoknál szombaton a választók 20 százaléka tette most meg, öt éve mindössze 13 százalék volt a részvételi arány.
A franciáknál a legfrissebb, 12 órás adatok szerint 19,26 százalék voksolt már - ez 2004 óta a legmagasabb arány, 2014-ben 15,17 százalék volt. A románoknál helyi idő szerint 13 órakor már 19,75 százalékos volt a részvételi arány - ez 40 százalékkal magasabb az öt évvel ezelőttinél. A horvátoknál is nagyobb a lelkesedés: 11:30-kor 9,9 százalék szavazott - öt éve 7,6. Az észteknél 25,3 százalékon állt délben a mutató öt éve, most 29,1-en.
Nem hivatalos eredmény Szlovákiából
Szlovákiában a PS-Spolu nyerhette az európai parlamenti választást. A Denník N-hez eljutott adatok szerint a koalíció a szavazatok 20,1 százalékát szerezte meg.
Lehetséges, hogy a Magyar Közösség Pártja nem küldhet képviselőt Brüsszelbe, mert a nem hivatalos adatok szerint az 5 százalékos küszöbön billeg.