Energia-veszélyhelyzetet hirdetett a kormány - ez volt a Kormányinfó
percről percre

Energia-veszélyhelyzetet hirdetett a kormány - ez volt a Kormányinfó

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szerdán rendkívüli kormányülést tartott Orbán Viktor az "európai energia-veszélyhelyzetre" hivatkozva, ezt követően pedig azonnal kormányinfót tart Gulyás Gergely - mindezt egyébként a katatörvény átnyomása és az új jogállamisági jelentés megjelenése után. Kövesse velünk percről percre!

Most érkezett

Reális cél a 2 milliárd köbméteres hazai kitermelés

– mondja Gulyás Gergely, de több lenne a cél, természetesen.

A közös európai gázelosztáshoz nincs joga az EU-nak, mondja Gulyás a Magyar Nemzetnek. Hozzáteszi, erről, a Manfred Webertől származó ötletről lehet beszélgetni, de többre nem jó. A Néppárt amúgy is baloldali.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

"Magasabb adóteherrel jár az új kata, de még mindig kevesebb, mint amennyit egy tanár vagy ápoló fizet"

– ezt mondja Gulyás arra, hogy adóemelés-e a kata átalakítása. Szerinte a társadalmi hatás az, hogy a kata végképp a lakossági kisvállalkozói szolgáltatásokat nyújtókra fog kiterjedni.

Mindenre tekintettel voltunk és sehol semmilyen ellátási hiánnyal nem fog járni az új kata – állítja Gulyás arra regálva, hogy az egészségügyben pontosan ez történhet.

Gulyás korábban január 1-i katamódosításról beszélt

A miniszter szerint a sürgős bevezetés a Pénzügyminisztérium előterjesztése alapján történt.

Parragh László puhább átmenetet javasolt volna – de Gulyás szerint 1,5 hónap elegendő az átállásra. Az új kataszabályozással kapcsolatok "költségvetési prognózisok nagyon eltérőek", ezért nem mond semmi konkrétat.

Németh Szilárd végre megszólal, de nem mond semmit

Arról kérdezték (vagy hát arról beszélt a Heti TV riportere), hogy beleszólnak-e a komfortérzettel kapcsolatos energiacsökkentő intézkedésekbe, de nem mondott semmit, ami még nem hangzott el. A kormány nevében nem tud a vízhelyzetről sem nyilatkozni. Azt mondja, a "vízhelyzet megoldása is körvonalazódott".

A tüzifakivitel tilalma segíti az azzal fűtőket

A kormány felméri a tüzifahelyzetet, és szeretne segíteni azoknak, akik ezzel fűtenek.

Gulyás szerint a magyar mezőgazdaság egyébként 22 millió embert tud ellátni, de idén az aszály ellenére is önellátó, és akár exportképes is lesz a magyar agrárium.

A Heti TV következő kérdése alapján Gulyás arról beszél, hogy a migráció kiindulópontját jelentő országokon helyben kell segíteni, például azzal, hogy segítenek az ukrán búza szállításával. De a kormány ma döntött a határvadász egységekről, Gulyás szerint szeptemberben már fel is lehet avatni az első határvadászokat a migrációs nyomás ellen. A kormány Magyarországot védi, és kifizeti ezért azt, amit az EU nem ad bele.

Eltoljuk-e a klímacélokat a szénenergia felpörgetésével?

Gulyás szerint elég jól állunk akkor is, ha az energiaválság ezt nehezíti – mondja az Origónak. A kis- és középvállalkozásokkal külön most nem foglalkoznak.

De ne aggódjon az olvasó: az Origo következő kérdése már Tordai Bencéről szól, az azt követő pedig arról, hogy vajon mit gondol Gulyás Gergely Gyurcsány Ferenc növekvő politikai aktivitásáról.

"A bizottsággal konstruktív tárgyalások folynak" – mondta Gulyás, majd közölte, hogy a baloldal miatt nem kapnak pénzt a tanárok

A kormány négyszer alkalmazhat gyors jogalkotást, és ennek megfelelnek – mondta Gulyás arra, hogy EU-s aggály (és az EU-források megszerzéséért tett lépések egyike) a gyors és társadalmi egyeztetés nélküli törvényhozás.

Gulyás az oktatás szegregációjának csökkentésére is a(z európai) baloldallal tud válaszolni. Szerinte a baloldal tesz a pedagógus- és orvosbéremelés ellen azzal, hogy a nekünk járó EU-s forrásokat lassítják.

A pedagógus szakszerveteknek szerinte a baloldalnál kell lobbiznia. Gulyás szerint az sem igaz, hogy a magyarországi demokráciadeficitek miatt szavaznak így, mert ez egy helytelen állítás.

Törvénymódosításra egy nap alatt is van idő Gulyás szerint

Nagyon siettek, hogy szeptember 1-től éljen az új kataszabályozás, ennyi idő lett volna hozzányúlni.

Ezt nem költségvetési intézkedésként hozta meg a kormány, egész egyszerűen "nem tartható fenn a jelenlegi helyzetben, hogy valaki 5 százalék adót fizet, míg egy ápolónő 184 ezer forintot".

A Kamarával egyeztettek, a törvényt elfogadták – a katasztori lezártnak tekinthető, derül ki Gulyás szavaiból. Nem látja okát a miniszter, hogy módosítsanak rajta.

A tiltakozásokról annyit mondott: bezzeg a baloldali kormányok kilőtték a tiltakozók szemét. Amúgy mindenki azt csinál, amit akar, amíg betartja a törvényeket.

Nem terveznek kedvezményes bérletet

Hiába tartja jó ötletnek Palkovics László, nem tervez német mintájú olcsó bérletet kínálni a kormány.

A GKI 31 (árstopoktól független) százalékos inflációs számítására azt mondta Gulyás: a rezsicsökkentés garantálja, hogy ne ennyi legyen, és az ezen felüli árstopok 5-6 százalékot csökkentenek. Reális amúgy a 31 százalék – ha nem lenne rezsicsökkentés. De van.

Kitart a kormány a benzinárstop mellett

A kormány kitart az október 1-jén lejáró árstop mellett, de rendkívüli eseményekre ettől még lehet reagálni. A cél az, hogy ne kelljen hozzányúlni.

1 2 3 4
Hozzászólások