Több tízezren gyűltek össze tüntetni a Kossuth téren
percről percre

Több tízezren gyűltek össze tüntetni a Kossuth téren

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerda reggel több ezer ember alkotott óriási élőláncot Budapesten, a pedagógusok világnapján így demonstrálnak a tanárok, a diákok és a szülők az oktatásért. Egész nap folytatódtak a kiállások, majd este előbb a Margit hidat foglalták el a tüntetők, utána pedig a Kossuth téren tartottak szolidaritási koncertet és nagygyűlést. Híreink a szerdai demonstrációkról.

Most érkezett

Megérkeztek a tüntetők a tankerületi központhoz

Elérték a tüntetők a Damjanich utcában a Belső-Pesti Tankerületi Központ épületét. A vonulást irányítók a járdára próbálják terelni a demonstrálókat, a skandálás pedig megállás nélkül zúg. A központ épülete előtt felfelé mutatott tenyérrel üzentek a diákok. Beszédek itt már spontán jelleggel sincsenek, csak egy nyilatkozatot olvasnak fel.

  • Október 5-én több mint hetven hazai oktatási intézmény tanárai és diákjai részvételével kezdődött tiltakozás-sorozat.
  • A tiltakozók az oktatás jelenlegi állapota ellen, a tanárok bérrendezése, oktatási- és sztrájkszabadsága mellett emelték fel a hangjukat.
  • Budáról, az Attila úttól az Erzsébet hídon át a Keleti pályudvarig több ezer diák és tanár alkotott élőláncot a reggeli órákban.
  • A demonstrálók amiatt is tiltakoztak, hogy a Kölcsey Gimnázium öt tanárát a tankerület elbocsátotta, amiért részt vettek a polgári engedetlenségi mozgalomban, más iskolák tanárait pedig figyelmeztetésben részesítették.
  • Szerdán napközben tiltakozások voltak Budaörsön, Budapesten az ombudsmani hivatalnál, és sajtótájékoztatót tartottak a pedagógus szakszervezetek.
  • 17 órakor több ezer fős tömeg gyűlt össze a Margit hídnál, és lezárták a forgalmat.
  • A tiltakozók ezután a Kossuth térre vonultak, ahol koncertek (mások mellett Péterfy Bori, a Kiscsillag) követték egymást, és felszólalt Törley Katalin, a Kölcsey elbocsátott tanára, Pilz Olivér miskolci tanár, valamint Molnár Áron és Nagy Ervin színészek is. A demonstráció 22 óra után ért véget.
  • Percről percre
    Sorrend megfordítása

    1
    8 9 10 11 12
    16

    Törley Katalin: A hatalom retorziója fordítva is elsülhet

    Polgári engedetlenség miatt Törley Katalint is kirúgták a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból. Nem csak az ott tanítókat érte retorzió, egy másik budapesti gimnáziumban is kiosztottak felmondóleveleket, a miskolci Hermann Ottó Gimnázium igazgatóhelyettesét pedig leváltották. Törley Katalin a HVG-nek adott interjúban azt mondta, érzése szerint ezek a jogszerűtlen intézkedések többeket inkább megerősítettek, mint eltántorítottak. Őket pedig kirúghatják, de az összeomló, „lassan már a gyerekfelügyeletre sem alkalmas iskolarendszer itt marad a kormány nyakán”.

    Az interjút itt olvashatja el.

    „Nincs tanár, nincs jövő!”

    Skandálva vonulnak a Damjanich utcába, a Belső-Pesti Tankerületi Központ épületéhez a tüntetők. „Fizessétek ki a tanárainkat”, „Ne rúgjátok ki a tanárainkat”, „Nincs tanár, nincs jövő” – ezek a vezérszólamok, némi tapssal vegyítve.

    Bihari Ádám ismét élőben

    A Belső-Pesti Tankerületi Központ elé, a Damjanich utcába vonul a tömeg egy része. Tudósítónk élőben jelentkezik:

    Többen a Belső-Pesti Tankerületi Központhoz vonulnak

    A Madách térről több tüntető is úgy döntött, hogy a Belső-Pesti Tankerületi Központ épülete elé vonulnak, ami a Damjanich utcában van. A tüntetők – ahogy az élőláncban is – többségében fiatal, középiskolás diákok.

    15 BME-s oktató is támogatja a tanárok megmozdulását

    "A közoktatásban dolgozó pedagógusok kollégáink és szövetségeseink. Mi azt a munkát folytatjuk az egyetemen, amelyet ők elkezdtek az iskolában.Ha a pedagógusok helyzetét ellehetetlenítik, a közoktatás teljesítményétől függő összes ágazat helyzetét lehetetlenítik el. Ha a pedagógusokat retorzió éri azért, mert polgári engedetlenség formájában tiltakoztak a közoktatási szférában uralkodó állapotok ellen, mindenkit retorzió ér. Ezért támogatjuk a pedagógusok október 5-re meghirdetett tiltakozóakcióit, és követeljük, hogy a Belső-Pesti Tankerületi Központ vonja vissza a Kölcsey Ferenc Gimnázium érintett oktatóinak elbocsátására vonatkozó döntését"

    - írta szerdai közleményükben, amit a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szociológia és Kommunikáció Tanszékének oktatói és dolgozói közül tizenöt írtak alá.

    Tippeljen: Ön szerint elért a kormánypárti valóságba a tüntetések híre?

    Ne csodálkozzunk, hogy nincs változás: a propagandában nem léteznek a szerdai tanártüntetések

    Egyedül a Mandineren van egy kis cikk a témában, az M1-en a hajdúdorogi helytörténeti gyűjteményt mutatják be, máshol szankciók, Márki-Zay Péter és Gyurcsány Ferenc van a címlapon. Nemcsak egy elnyomó oktatási miniszterrel, hanem a valóság teljes elhallgatásával is meg kell küzdenie a tanároknak.

    1
    8 9 10 11 12
    16
    Hozzászólások