Programbemutatón ismertették Magyar Péter és a párt szakértői a Tisza Párt programját szombaton. Ez az a választási- és majdani kormányprogram, amelyen 65 szakpolitikai munkacsoport csaknem két éve dolgozik. A 240 oldalas program éles kontrasztot mutat azzal, hogy a Fidesznek utoljára 2010-ben volt számon kérhető, írott vállalása, azóta a „Folytatjuk!” szlogennel nyertek választást, és programot ezúttal sem dolgoztak ki Orbánék. A Tisza programja az előzetesen közzétett tartalomjegyzék alapján négy fő területre fókuszál:
Gazdag és sikeres ország - fejlődés és növekedés
Békés és rendezett ország - biztonság és stabilitás
Szabad és boldog ország - társadalmi jólét és jóllét
Tiszta és haladó ország - fenntarthatóság és jövőállóság
Ahogy arról a HVG írt, az első fejezet akcióterülete a gazdaság, itt az adócsökkentés+ és rezsicsökkentés+ címek jelzik, hogy a Tisza próbál ráígérni a kormányra olyan területeken, ahol a Fidesz jelenleg támadja a Tiszát. A második fejezet fókusza a biztonság és a közigazgatás. A harmadik olyan fontos szakpolitikákat érint, mint az egészségügy, a gyermekvédelem, a roma esélyegyenlőség, itt bukkan fel a nyugdíjemelés+ programpont. A negyedik fejezet zöld ügyeket, fenntarthatóságot érint.
Kérdés, hogy ezek, a jellemzően egy kormányzati ciklusra szóló tervek hogyan illeszkednek a tavaly augusztus 20-án Magyar által meghirdetett, távlatosabb Szent István-programba, amely vállalásainak egy része 2035-re, néhol 2040-re vagy 2050-re szóló ígéret, és amelyeket már részletesen elemeztünk, megvalósíthatók-e, és mikorra.
Másfél év munkája, ezer szakértővel
Ez a valódi program, nem mesterséges intelligencia írta, hanem emberek: másfél éven át mintegy ezer szakértő segítségével – mondta a Tisza programbemutatóján Tanács Zoltán, a párt a programalkotásért és kormányzati felkészülésért felelős vezetője. Ami a kiindulópontot illeti, meglátása szerint az állam ma már nem szolgál, hanem uralkodik, ezt hozta a Fidesz 16 évnyi kormányzása. De a Tisza kormányra kerülésével ez megváltozik, ígérte, azzal folytatva, hogy a programjuk mintegy 30 szakpolitikai témára ad választ, működő modellt.
Az egyik legfontosabb témának az oktatást nevezte, konkrét ígéretek közt pedig említette, hogy önálló minisztériuma lesz a területnek, megbecsülik a pedagógusokat, módosítják a Nemzeti Alaptantervet és megszüntetik az állami tankönyvmonopóliumot. Visszaadnák az egyetemi autonómiát is. Azzal zárta: „64 nap múlva rendszert váltunk, és felépítjük a működő Magyarországot”.
Magyar Péter: Magyarország erős ország!
Van közös akarat, bátorság és felelősségtudat az országban, bebizonyítottuk, hogy tudunk új országot építeni, ez a felismerés adja a változás erejét és a felelősség súlyát is – vette át a szót Magyar Péter. A pártelnök kitért arra, hogy országjárásai során sok emberrel, sokféle élethelyzettel és problémával találkozott, de egy dolog közös volt bennük: szeretik a hazájuk, működő és emberséges Magyarországot akarnak, ennek záloga pedig nem egyetlen politikai vezetőben, hanem mindannyiunk közös akaratában van. A felelősség is közös – tette hozzá.
A rendszerváltás óta eltelt 36 évben a mindenkori politikai elit elmulasztotta azt, amire felhatalmazást kapott, a szolgálatot, a kiszámítható kormányzást – ennek hiányában a felelősségrevonás is mindig elmaradt, tette hozzá Magyar, aki szerint Magyarország kormányának minden magyart képviselni kell, és a felelősség azt is jelenti, hogy a hibáknak, mulasztáésoknak és visszaéléseknek következménye van. A felelősségre vonás nem a bosszú eszköze, hanem a tanulásé – magyarázta. Hozzátette:
a közhatalom gyakorlása nem ad felmentést a jog alól, hanem éppen ellenkezőleg: ott kezdődik.
Jogállam nélkül nincs biztonság, tervezés nélkül nincs növekedés – folytatta Magyar. Magyarország szerinte akkor tud kilépni a jelenlegi válságából, ha a politika visszatér az eredeti céljához, a szolgálathoz, és működő országot teremt. Mint mondta, visszavesszük az egész nemzet számára az országot, az új kormány minden magyart fog szolgálni, ennek alapja pedig a most bemutatott program lesz. Ebben szó lesz a nehéz örökségről és arról is, hogy milyen elvek, konkrét intézkedések mentén helyezné új alapokra az országot a Tisza.
Megkezdjük a javak visszaszerzését, újjáépítjük a jogállamot, a lopás felelőseit nem védi többé a politikai hatalom, helyreállítjuk Magyarország nemzetközi tekintélyét, a nyugati szövetséghez tartozását, és nem a nagyhatalmak előtti hajbókolás hanem a nemzeti érdek képviselete lesz az új külpolitika alapja – sorolta a pártelnök, hozzátéve: a szabadság szülte rend demokráciáját hozzák el, végleg véget vetve ezzel a Gyurcsány-Orbán korszaknak.
Kapitány István: Zebra helyett unikornisokat!
A Tisza újra növekedési pályára állítja a gazdaságot, elindítjuk a Ganz Ábrahám programot, növeljük a termelékenységet, a gazdasági növekedés révén emeljük a béreket, a hazahozott uniós forrásokat is felhasználjuk ehhez – ezt már Kapitány István, a Tisza gazdasági szakértője mondta. Programbemutató beszédében Kapitány fontosnak nevezte a bizalom helyreállítását, a jogbiztonság megerősítését, és a zéró toleranciát a korrupcióval szemben, ehhez átalakítják a közbeszerzések rendszerét, hogy valódi versenyhelyzetet érjenek el.
Az összeszerelő-üzem jellegű beruházási stratégia helyett a magyar hozzáadott értékre fókuszáló szemléletet ígért Kapitány, aki azt is ígérte, hogy a turizmusfejlesztés is nemzetstratégiai kérdés lesz. A közfoglalkoztatás továbbfejlesztését is ígérte, valamint a munkahelyek és a bérek védelmét, továbbá megerősítette a korábbi ígéretet: egyáltalán nem engednek be vendégmunkásokat.
Ami az energiastartégiát illeti, Kapitány azt mondta, megtartják a rezsicsökkentést, sőt ki is bővítik azt. Célzott támogatásokkal és beruházásokkal felszámolnák az energiaszegénységet. Évi százezer lakás energiakorszerűsítését vállalják, külön programot indítanak az otthonok szigetelésére, a vállalkozásoknak pedig megfizethető energiát kínálnak, felülviszgálják a rendszerhasználati díjakat is – sorolta. Azt ígérte, valódi piaci versenyt támogatnak, és több lábra állítják a magyar energiapiaci ellátást. Kiemelte:
2035-ig megszüntetjük az orosz energiafüggőséget, 2040-ig megduplázzuk a megújuló energia arányát, és felülvizsgáljuk a Paks II projektet.
Kármán: Igazságos adórendszer, felelős költségvetés
A Tisza alatt kevesebb adót fizetnek majd az alacsony jövedelműek, és nagyobb terhet vállalnak majd a milliárdosok – mondta Kármán András, a Tisza adóügyi szakértője, aki jelezte: a minimálbér adómentes lesz, adókat csökkentenek – kivéve a milliárdosok különadóját, mert azt bevezetik. Méltóságot adva az időseknek, megtartják a 13. és a 14. havi nyugdíjat, sőt emellett kapnak a nyugdíjasok 200 ezer forintot évente Szép kárytán. A nyugdíjakat differenciáltan emelik, megemelik 50 százalékkal az otthonápolási díjakat is.
A jelenleg alulfinanszírozott állami szolgáltatások fejlesztésére fordítják a hazahozott uniós pénzt, és a gazdasági növekedéssel párhuzamosan 3 százalék alá csökkentik a költségvetési hiányt, valamint a GDP-arányos államadósságot is csökkenő pályára állítják – folytatta Kármán András. A közpénz elköltését reálisan, konzervatívan, alaposan tervezve állítják be a költségvetésben, ahol a váarlan kiadásokra is tartalékkal készülnek. Jelezte:
mérsékeljük, kivezetjük a piactorztító közvetlen állami beavatkozásokat, előkészítjük az euró bevezetését.
Lesz-e minderre pénz? – tette fel a kérdést Kármán András, aki szerint igen, mert a korrupció elleni fellépés, a befagyasztott uniós források felszabadítása összességében ad keretet erre, a NER-es cégek szerinte elvtelen támogatásának megvonása rögtön 600 milliárd forintos megtakarítást jelent, nem beszélve a közbeszerzéseknél a valódi verseny visszaállítása révén megjelenő megtakarításról. Kijelentette:
évente plusz 3500-4000 milliárd forint áll majd rendelkezésre, ami a GDP mintegy 4 százaléka.
Orbán Anita: Szuverén, erős, büszke ország
A Tisza-kormány Európát választja, nem lehetünk többé kompország, ez biztonságunk és jólétünk záloga – ezt már Orbán Andrea, a Tisza külpolitikai szakértője mondta. Azt is ígérte: megerősíti Magyarország a pozícióját az EU-val és a NATO-val, miközben valódi szuverenitást biztosítanak Magyarországnak, még ha lesznek is vitáik emiatt az EU-val – például a következő költségvetést sem fogadják el ebben a formában. Hozzátette:
nem támogatjuk Ukrajna gyorsított EU-tagságát, megtartjuk a határkerítést és zéró toleranciát hirdetünk az illegáélis migrációval szemben.
Helyreállítjuk a lengyel-magyar együttműködést és a V4-ek kapcsolatát - mondta. Azt is mondta, elvárják és ki is kényszerítik, hogy a szomszédos országok elismerják a magyar kisebbségek jogait. Szakmailag felkészült, hiteles diplomáciát ígért, és megjegyezte: magyar nemzeti külpolitikát kívánnak folytatni a nyugati szövetségi rendszer tagjaként.
Bódis Kriszta: Indul a 100% Család program
Hiszünk a szolidaritásban és a társadalmi összefogásban, a Tisza programjának központjában a gyermekek biztonságos fejlődése áll – mondta Bódis Kriszta, a Tisza társadalompolitikai szakértője. Megjegyezte, a béke, a biztonság és a kiszámíthatóság a mindennapi jólét feltételei. A Tisza társadalompolitikájának fontos eleme, hogy elindítják a 100% Család programot, duplájára emelik a családi pótlékot, minden újszülött 50 ezer forintos kelengyecsomagot kap. Kijelentette:
Elindítják a Brunszvik Teréz gyermekvédelmi programját és feltárjákj az elmúlt évtizedek bűncselekményeit, kártalanítást kapnak az áldozatok és növelik az ágazat költségvetését, az ott dolgoók bérét is.
A nyugdjíasok támogatását Bódis Kriszta is külön kiemelte, hozzátéve: 20 ezer idősotthoni férőhelyet hoznak létre, külön figyelnek a fogyatékkal élőkre, a nőkre és a roma közösségre. Azt ígérte, a Tisza bepótolja az elmúlt 20 év hiányosságait.
Hegedűs Zsolt: Évi plusz 500 milliárd az egészségügyre
Az egészségügy az egyik legfontosabb közszolgáltatás, így a Tisza mindenkinek biztosítani fogja a magas színvonalú, ingyenes egészségügyi ellátást – mondta Hegedűs Zsolt, a Tisza egészségügyi szakértője. Azt mondta, 2030-ig évente 500 milliárd forinttal több jut az ágazatra, 2030-tól pedig a GDP 7 százalékát fordítják a területre, csökkentik a várólistákat, fokozottan támogatják a megelőző programokat, minden megyébe építenek egy új nagy kórházat a kisebbek fejlesztése mellett. Kiemelte:
a Tisza-kormányban vétójoga lesz az egészségügyi miniszternek.
Integrált alapellátási központokat hoznak létre, bővítik az egynapos sebészetet, fejlesztik a telemedicinát és minden, az ágazatban dolgozó bérét emelik, megbecsülést kapnak – sorolta. A Mentősztolgálatot is fejlesztik, több pénz jut új mentőautókra, új mentőhelikopterekre. A szakmai szervezeteknek, az orvoskamarának is több beleszólást engednének, és ismét vonzóvá tennék a háziorvosi szolgálatot.
Bóna Szabolcs: Magasabb hozzáadott értékű termelés
Minden gazdálkodni vágyó fiatal és család megtalálja a számítását – ígérte Bóna Szabolcs, a Tisza agrárszakértője, aki szerint a jövő agrárpolitikája nem politikai zsákmányként tekint a földre, a vízre, hanem közös értékként. A gazdálkodókat nem büntetni, hanem támogatni kell - folytatta, kiemelve: megvédik a rossz minőségű unión kívüli termékektől a magyar gazdákat és fogyasztókat. Hatékony termelési technikák elterjszését is támogatják. A nem állami hitelezés szerepét is növelnék a szektorban – emelte ki. Megjegyezte:
a cél: élhető vidék, egészséges étel, nem politikai zsákmány agrárium.
Gajdos László: lesz Tiszta Magyarország program
Vigyázunk nemzeti parkjainkra és élővizeinkre, visszaadjuk a környezetvédelem szakmai erejét és megbecsülését, és elindul a Tiszta Magyarország program – jelenetette ki Gajdos László, a Tisza zöldügyi szakértője. Azt ígérte, felülvizsgálják a nagy, környezetszennyező beruházásokat, különös tekintettel az akkugyárakra. Önálló környezetvédelmi, vízügyi és állatjóléti minisztérium alakul a Tisza-kormányban – mondta, kiemelve: állatjóléti hatóság is alakul.
Itt nézhető vissza Magyar Péter és a Tisza szakértőinek programbemutató eseménye:
https://www.youtube.com/watch?v=fhh1hnU6yus
Nyitóképünkön Magyar Péter. Fotó: Fazekas István