Ettől az évtől a parlament pontosította a BAR-listára való felkerülés szabályait. Ennek értelmében az adósnak egyidejűleg két feltételt kell teljesítenie: legalább a minimálbér összegét kitevő kölcsönösszeg megfizetésével kell folyamatosan, több mint 90 napon át késlekedni. Feketelistára kerülhetnek azok is, akik hamis okmánnyal igazolják magukat, hamis adatot közölnek, vagy bankkártyával visszaélést követnek el.
Mostanáig a rendszerben nyilvántartott 320 ezer adós nehezen vagy egyáltalán nem szerezhetett információt arról, hogy szerepel-e az úgynevezett feketelistán, és nem állt rendelkezésére megfelelő jogorvoslati rendszer. Januártól a pénzügyi intézményeknek már a szerződéskötés előtt, írásban tájékoztatniuk kell ügyfeleiket a szankció lehetőségéről, majd 30 nappal az adatok KHR-be való továbbítása előtt újra értesítenie kell a tartozót. Ha pedig minden figyelmeztetés ellenére az ügyfél mégis a listán kötne ki, nyolc napon belül erről is értesíteni kell az érintettet, tájékoztat a Hajdú-bihari Napló.
Fontos változás az is, hogy az ügyfelek évente egyszer ingyenesen, bármelyik hitelintézetnél tájékozódhatnak arról, hogy szerepelnek-e a BAR-listán, s ha igen, milyen okból. A pénzintézetnek két munkanapon belül kell eljuttatnia az ügyfél kérdését a KHR-t üzemeltető Bankközi Informatika Szolgáltató Rt.-hez. A BISZ-nek 5 napon belül kell válaszolnia a banknak, az pedig két munkanapon belül köteles tájékoztatni az ügyfelet.
Pert indíthat bárki, aki álláspontja szerint jogosulatlanul került fel a listára, kifogással élhet a hitelintézetnél vagy a BISZ-nél, amit az adatközpontnak 15 napon belül ki kell vizsgálnia, s az eredményről írásban értesítenie az ügyfelet. Ha a beadványnak helyt adnak, két napon belül törölni kell az adatokat a listáról. Elutasítás esetén az ügyfél a tájékoztatás kézhezvételét követő 30 napon belül a lakhelye szerinti bíróságon pert indíthat.
Az új szabályozás középpontjában a fogyasztóvédelem áll, ugyanakkor a módosítás a január 1-je előtt feketelistára került ügyfelekre nem vonatkozik.