Reflektorfényben a vagyonadó
A téma rekordgyorsasággal került terítékre. A kormányzati szándék egyértelmű.
A céget tulajdonosok ugyanolyan feltételekkel adnák el az államnak, mint a letiltott görög befektetőnek. Azt semmi sem gátolja, hogy az állam a céget később továbbpasszolja egy magántársaságnak.
Megkezdődnek a tárgyalások az Alföldi Tej Kft. és a Magyar Állam között a tejipari vállalat felvásárlásáról – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn. Azt is kijelentették, hogy a tárca szándéka, hogy a felvásárlás minél gyorsabban megtörténjen, és a külföldi felvásárlás megtiltása miatt ne szenvedjenek hátrányt a tulajdonosi körbe tartozó gazdálkodók.
A cég szeptember 29-én írásban azt közölte a Nemzetgazdasági Minisztériummal, hogy a vállalat 100 százalékos üzletrészét a társaság tagjai felajánlják megvételre a Magyar Államnak ugyanazon feltételekkel, amelyekkel a külföldi vállalat részére tervezte értékesíteni.
Az NGM szeptember 16-án tiltotta meg, hogy Alföldi Tej Kft. tulajdonosai eladják a céget a görög Hellenic Dairies nagyvállalatnak. A tárca indoklása szerint az Alföldi a hazai nyerstej-felvásárlás 20 százalékáért felelős, külföldi kézbe kerülése piaci zavarokat okozna a tej- és tejterméktermelésben. Emellett azzal magyarázták, hogy a magyar nyers tej külföldre kerülne, a hazai polcokról eltűnnének az „ismert és népszerű” termékek, a fogyasztók drágábban juthatnának hozzá a készárukhoz.
Ugyanakkor a görög vevő tagadta a kormány állításait, a Reutersnek adott nyilatkozatuk szerint a magyarországi nyerstej-felvásárlás- és -termelés fenntartására készültek, sőt beruházásokat, a termékportfólió bővítését tervezték. Mindezt üzleti tervvel is alátámasztották, amit a tulajdonosok elfogadtak, az NGM azonban a jelek szerint nem.
Azt egyébként semmi sem gátolja, hogy ha az állam felvásárolja az Alföldit, akkor továbbpasszolja egy magántársaságnak.
A téma rekordgyorsasággal került terítékre. A kormányzati szándék egyértelmű.
Egy társaság bármikor dönthet arról, hogy egy másik devizanemben vezeti a könyvelését?
Felhasználható-e a személyautó a fejlesztési tartalék feloldására?
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2026. június 3. és 2026. június 30. között.
A varsói képviselet vezetőjéről már tudni lehetett, hogy haza kell jönnie, egy frissen kinevezett államtitkár pedig már hónapokkal ezelőtt elbúcsúzott az állomáshelyétől.