A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) végleges befektetési megállapodást kötött az amerikai kereskedelmi űripar egyik vezető, magántulajdonban lévő vállalatával, az Axiom Space nevű céggel, írja az MTI.
A megállapodás értelmében a 4iG SDT tőkeemelést hajt végre két lépésben az amerikai űripari vállalatban összesen 100 millió dollár értékben: 2025. december 31-ig 30 millió dollár, míg 2026. március 31-ig 70 millió dollár összegben. A kötelező érvényű befektetési megállapodás a tranzakció első befektetési részletének teljesítését követően lép hatályba.
A cég közleménye szerint a tranzakció illeszkedik a 4iG Csoport hoszú távú stratégiájához, hogy nemzetközi szinten is meghatározó űripari és védelmi technológiai szereplővé váljon, miközben az együttműködés támogatja az Axiom Space globális növekedési pályáját és az amerikai kereskedelmi űriparban betöltött vezető szerepének megerősítését is.
A houstoni székhelyű Axiom Space a kereskedelmi emberes űrrepülés és az űrinfrastruktúra-fejlesztés egyik fontos szereplője, részt vesznek Nemzetközi Űrállomás fedélzetén végrehajtott küldetések lebonyolításában, valamint az Axiom Stationnek, vagyis a világ első kereskedelmi célú űrállomása – fejlesztésében, és hozzájuk fűződik a HUNOR – Magyar Űrhajós Program keretein belül a második magyar űrhajós, Kapu Tibor űrbe juttatása.
Nemrég arról írtunk, hogy a 4iG SDT stratégiai együttműködésről írt alá szándéknyilatkozatot az izraeli Aeronautics Ltd.–vel, ami pilóta nélküli repülőrendszerek (UAS) tervezésében, fejlesztésében és gyártásában a globális védelmi és nemzetbiztonsági (HLS) piac egyik vezető vállalata. Illetve arról, hogy lehetséges védelmi ipari együttműködési lehetőségek feltérképezése és előkészítése érdekében nem kötelező érvényű szándéknyilatkozat született a 4iG SDT és az amerikai Lockheed Martin között is.