A Louvre dolgozó hétfőn megszavazták, hogy sztrájkba kezdenek, tiltakozásul a munkakörülmények, a nem európai látogatók számára bejelelentett jegyáremelések és a biztonsági hiányosságok miatt, amelyek a többi közt a francia koronaékszerek fényes nappali ellopásához vezettek – írja az Euronews.
A sztrájk jövő héten hétfőn esedékes. A sztrájkot bejelentő szakszervezetek a francia kulturális miniszternek címzett levélben kijelentették, hogy a világ leglátogatottabb múzeuma, „válságban” van, a dolgozók elégtelen erőforrásokkal és „egyre romló munkakörülményekkel” néznek szembe.
Külön kiemelték az októberi betörést, amely során 88 millió euró (33 milliárd forint) értékben loptak el ékszereket a múzeumból. Az igazgató később elismerte a biztonsági intézkedések „szörnyű kudarcát”. A bandának kevesebb mint nyolc percre volt szüksége, hogy betörjön a múzeumba és távozzon. Egy teherlift segítségével jutottak el az épület egyik ablakához, sarokcsiszolókkal vágtak ékszervitrineket, és motorkerékpárokkal menekültek.
Bár a feltételezett elkövetőket elfogták, a zsákmányt máig sem találták meg.
Nem csak a biztonsági rendszerek, maga az épület sem éppen a legkorszerűbb, november végén egy beázásban több száz könyv rongálódott meg. Az esettel kapcsolatban a múzeum közölte, hogy egy olyan szelep okozta a szivárgást, amelyet jövőre terveztek cserélni.
Nemrég pedig több irodának és galériának az ideiglenes bezárását jelentették be az épület padlógerendáinak elgyengülése miatt.
A sztrájkolók meglátása szerint az elavult létesítmények és a nem megfelelő személyzet hátrányosan befolyásolja a látogatói élményt, kiállásukkal az épület felújításra, illetve a biztonság és a látogatói élmény fejlesztésére követelnek forrásokat.
Nyitóképünk illusztráció, fotó: AFP / Hans Lucas / Carine Schmitt