Az átlagosnál jobb problémamegoldó képességgel rendelkeznek azok, akik képesek a tudatos álomra – demonstrálta nemrég Patrick Bourke, a brit Lincoln Egyetem pszichológus kutatója.
A sokak által az Eredet című filmből ismert tudatos álom ismérve, hogy az álmodó – az „átélt” cselekmény ellentmondásait felismerve – tudatába kerül, hogy álmodik, és irányítani is képes a történéseket.
Bourke kísérletében 68 egyetemista vett részt; egy részük soha, mások havonta egyszer vagy többször tapasztaltak különböző intenzitású tudatos álmot. Problémamegoldó képességüket egy 30 tételből álló feladatsorral tesztelték: három megadott szó mellé kellett megtalálni az őket összekötő negyediket (pl. homok, mérföld és kor, ahol a helyes válasz a kő).
A feladatban a rendszeres tudatos álmodók 25 százalékkal jobb eredményt értek el, mint akiknek nem volt ilyen tapasztalatuk. Ebből az következhet, hogy az álom közbeni felismerő képesség ugyanarra a kognitív mechanizmusra épül, mint az ébrenlét alatt működő – véli Bourke.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben test és lélek kölcsönhatásával, pszichoszomatikával és az öngyógyítással foglalkozunk.
Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.