Nemcsak azért emeljük ki ezeket a frissen megjelent, pszichológiai témájú könyveket, mert a karácsonyi akcióban most sokkal olcsóbban hozzájuk lehet jutni, hanem mert mindegyik az önfejlesztést, az önépítést jelöli ki célul. Természetesen tudjuk, hogy a másik embert megváltoztatni nem lehet, olyanoknak viszont nyugodt szívvel ajándékozhatjuk, akik maguk is változni akarnak, vagy nyitottak az önismeretre. És persze önmagunknak is, hiszen minden közhelyt félretéve, változni akkor tudunk, ha szeretni, tisztelni tudjuk magunkat.
1. Feldmár András: Akarat és odaadás
„Az eggyé válás, a fúzió, az összeolvadás az egyik véglet, egy áthidalhatatlan szakadék másik oldalán szemlélni a másikat, a másik véglet. Mindkét véglet lehetetlenné teszi azt, amit communionnak hívunk, amiben együtt vagyunk, részt veszünk egy páratlan, egyedi „miben”, ami eléggé tágas ahhoz, hogy mindannyian szabadon önmagunk lehessünk és mégis harmóniában, mélyen együtt, nem egyedül.”
Feldmár András legújabb könyvében tovább boncolgatja az emberi lét egyik legfontosabb kérdését: mennyire vagyunk szabadok? Mennyire tudtunk szabadok lenni a szüleinkkel, mennyire tudunk szabadok lenni a párkapcsolatunkban? Többek között ezekről a kérdésekről esik szó a könyvben, mely 2015 nyarán, az Akarat és odaadás címmel tartott előadások anyagából készült. „Azt hiszem, minden szokás illúzió, és a szabadság az igazi valóság. Mindannyian szabadságra vagyunk ítélve, és egy ember nem lehet nem szabad” – állítja a népszerű pszichológus-filozófus.
2. Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak. Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel
Amikor egy nő anya lesz, minden a feje tetejére áll, nemcsak körülötte, hanem benne is. A gyereknevelésről szóló szakirodalom ennek ellenére, szinte kizárólag a gyerekekkel foglalkozik. A Buddhizmus anyáknak más. Ez a könyv anyáknak szól: segít, hogy az anyák kiegyensúlyozottabban, boldogabban éljék meg az anyaságot.
Sarah Napthali, két fiú édesanyja, a buddhizmus tanításából kiindulva kínál gyakorlati megoldást az anyaság hétköznapi kihívásaira. Megtudhatjuk például, hogy lehet elsajátítani a tudatos éberséget, és hogyan segíthet ez a technika a harag és a mindennapos robotolás legyőzésében. Olyan szülőknek ajánlható, akik már tapasztalták, hogy a gyermeknevelés próbára teszi türelmüket.
Megmutatja, hogyan élvezhetjük ki igazán a gyermekeinkkel töltött időt, miként tudjuk megőrizni a nyugalmunkat, hogyan kezelhetjük a dühünket és lehetünk úrrá félelmeinken. A mindennapokban is könnyedén alkalmazható javaslatai segítségével nemcsak önmagunkkal és gyermekeikkel válik harmonikusabbá kapcsolatunk, párkapcsolatunk, baráti és családi viszonyaink is szeretetteljesebbek lesznek. Az anyaságot Napthali egyáltalán nem idealizálja, és nem agitál a buddhizmusra, könyve ezért is kellemes, őszinte olvasmány.
3. Walter Mischel: Pillecukorteszt. Hogyan fejlesszük önuralmunkat?
Az ismert kísérletben egy kisgyereknek adnak egy szem pillecukrot, és választás elé állítják: megeszi a cukrot most, vagy vár, és később kettő jár. Mitévő lesz a gyerek? És mit árul el döntése a későbbi életéről? Walter Mischel mára legendássá vált pillecukortesztje bebizonyította, hogy a sikeres élethez elengedhetetlen a várakozni tudás: aki kellő önuralommal rendelkezik, az várhatóan magasabb pontszámot ér el az egyetemi felvételin, szilárdabb az önbecsülése, könnyebben kezeli a stresszt, eredményesebben valósítja meg célkitűzéseit és jobban megbirkózik a fájdalmas érzésekkel. De vajon az akaraterő velünk született képesség, vagy tanulható?
Dr. Mischel úttörő jelentőségű könyvében több évtizedes kutatói múltjából és gazdag élettapasztalatából merítve tárja fel az akaraterő természetét, azonosítja a kifejlődéséhez szükséges kognitív készségeket és gondolkodási mechanizmusokat. Bemutatja, miként alkalmazhatjuk ezeket a mindennapokban – a fogyókúrázástól a dohányzás abbahagyásán és a szerelmi csalódások kiheverésén át a nyugdíjtervezésig. „Személyiségformáló és magával ragadó mű korunk egyik legnagyobb pszichológusától” – véli Carol S. Dweck, a Szemléletváltás című könyv szerzője (az ő könyvét pár sorral lejjebb ajánljuk).
4. L. Stipkovits Erika: Szeretettel sebezve. Szülőkről felnőtt gyerekeknek
Miért követem el ugyanazokat a hibákat, amelyeket a szüleim is elkövettek? Miért sikertelenek a kapcsolataim? Mit üzennek érthetetlen, indokolatlan testi tüneteim? Szüleink viselkedése, mintája jelentős hatással van arra, hogy mi magunk milyen társak, szülők leszünk. Van-e esélyünk megváltoztatni a tudattalanul beépült, akár generációkon keresztül örökített szülői mintáinkat, vagy az eredmény minden tudatos erőfeszítésünk dacára ugyanaz lesz, csak „pepitában”?
A szerző izgalmas példákon, terápiás eseteken keresztül ismerteti az egyes szülőtípusokat: a borostyán, a szülősítő, az idomár, a jó fej, a mártír, az üveghegy, a szuperszülő, az agresszor, a bátorító szülői viselkedést. Bemutatja a gyakran keveredő típusok hatásait a gyermekekre, a felnőttkori életünkre, kapcsolatainkra, és segít abban, hogy felismerjük szüleink nevelési stílusát – és szülőként, a jobbítás szándékával, sajátunkat is. Tesztjei és gyakorlatai fejlesztik önismeretünket, így felnőttként életünk teljesebbé, szülői viselkedésünk, családi- és párkapcsolatunk is harmonikusabbá válhat.
„Bizony tőlünk is függ, hogy amikor átadjuk ismeretlen örökségünket, a szüleinktől, őseinktől kapott viselkedési mintáink, értékeink, hiányaink, történeteink, titkaink, örömeink és vágyaink sokaságát gyermekeinknek, az Pandora szelencéje vagy kincsesládika lesz-e számukra” – véli a klinikai szakpszichológus, akinek ez a harmadik könyve.
5. Carol S. Dweck: Szemléletváltás
Képzeljük el, hogy rossz napunk van: közepesre sikerült egy vizsgánk, megbüntettek minket, mert tilosban álltunk az autóval, és amikor erről a pechsorozatról egy barátunknak szeretnénk telefonon panaszkodni, egy perc múlva lepattint minket. Erre a sajnálatos helyzetre kétféleképpen is lehet reagálni – véli Carol Dweck, az amerikai Stanford Egyetem pszichológiaprofesszora. Az egyik szemlélet szerint még jobban kétségbeeshetünk, vádaskodhatunk, netán rettentő dühösek leszünk a vizsgáztatóra, a rendőrökre, sőt a barátunkra is. A másik szemlélet szerint viszont elhatározhatjuk, hogy a következő vizsgánkra többet tanulunk, alaposabban megnézzük a közlekedési táblákat és megértjük, hogy a barátunkat rossz időpontban zavartuk.
Az előbbit Carol Dweck rögzült, az utóbbit fejlődési szemléletnek nevezte el. „A fejlődési szemléletmód alapja az a meggyőződés, hogy az ember alapvető tulajdonságai kellő erőfeszítéssel egytől egyig fejleszthetők. Annak ellenére, hogy az emberek nagyon sok tekintetben különbözhetnek egymástól – adottságaik, érdeklődési körük, illetve temperamentumuk szerint – igyekezet és gyakorlás révén mindannyian képesek vagyunk fejlődni” – olvasható Szemléletváltás című könyvében, amelyben állítja, hogy az emberben ismeretlen lehetőségek rejlenek, és hogy nem láthatjuk előre, hová juthatunk el hosszú évek szenvedélyének, erőfeszítésének és gyakorlásának eredményeképpen. Példaként Darwint, Tolsztojt és Einsteint hozza fel példának, akiket teljesen átlagos gyereknek tartottak.
+ 1 A boldogság… 500 dolog, ami boldoggá tesz
Ha már a sok pszichológiai könyvtől nagyon bölcsek lettünk, elég egyszerűen csak boldognak lenni! Mert mi is a boldogság? A könyv szerint: kipróbálni valami újat, buborékot fújni, horkantani nevetés közben, az eső illata, behúzódni egy meghitt kávézóba, beletalálni a szemeteskukába…
Legyen az kicsi vagy nagy, régóta várt vagy váratlan, nap, mint nap számtalan dolog történik, ami örömöt okoz. Lisa Swerling és Ralph Lazar bájos illusztrációinak segítségével felidézhetjük ezeket a pillanatokat, és újakat is felfedezhetünk!
Hasonló cikkeket a HVG Extra Pszichológia legfrissebb, november 20-án megjelent számában olvashat, melyben az elengedés, a gyász és az újrakezdés témáját járjuk körül szakértő szerzőinkkel. Keresse az újságárusoknál, vagy rendelje meg – akár a régebbi számokat is – a kiadónál!