Melyek voltak az Amerikai Pszichológiai Társaság az évi legfontosabb témái és eredményekei? Bevalljuk, szubjektíven ítéltünk, és a férfiakról szóló kutatásokat választottuk 2011-ben.
1. Jó emlékek az apáról – jobb megküzdés a stresszel
Azok a férfiak, akik szép emlékeket őriznek édesapjukról, érzelmileg stabilabbak, és sokkal hatékonyabban kezelik a stresszhelyzeteket, mint azok a férfitársaik, akik nem tudnak szépre emlékezni az apjukkal kapcsolatban. Vélhetően a jó szülői minták miatt kezeljük könnyebben a stresszes helyzeteket felnőttként is – következtet Melanie H. Mallers kaliforniai pszichológus kutatásában, felhívva az apák figyelmét az apai nevelés fontosságára.
2. Az agresszív videojátékok hatása a személyiségtől függ
Az agresszív videojátékok sokak – főként a férfiak – számára pozitív tanulási lehetőséget rejtenek: például vizuális, térbeli tájékozódási készségeket fejlesztenek, intellektuális élvezetet okoznak. Inkább azokban erősíti a barátságtalanságot, akikben könnyen megy fel a pumpa, és kevéssé érzékenyek másokra – találta Christopher J. Ferguson texasi kutató munkatársaival.
Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a videojátékok használata nem egyértelműen váltja be azokat a félelmeket, hogy a használóknál agresszivitás vagy magatartási problémák felerősödése jelenne meg. Sokkal inkább az a kérdés, mely személyiségjegyeknél igazolódnak be ezek a félelmek. A kutatók válasza: idegeskedő alkat, dühre való hajlam, levertség, közömbösség mások felé, a szabályok nem követése, gondolkodás nélküli cselekvés.
3. A piros a férfiak vonzerejét is növeli
A piros színről eddig is tudtuk, hogy erős, intenzív hatással bír, egy amerikai-német-osztrák kutatás most azt is kimutatta, hogy kultúrától függetlenül a férfiak is kimutathatóan vonzóbbak piros öltözetben. Piros ruházatuk magasabb társadalmi státuszt képvisel a nők számára, és általában vonzóbbnak is találják őket. A férfiak ráadásul ebben a színben dominánsabbnak érzik magukat, ami persze tovább erősítheti a nők csodálatát.
4. Hasonló bántalmazók és bántalmazottak
Azok a gyerekek vagy serdülők, akik a társas helyzetek megoldásában nem túl jók, illetve tanulmányi problémáik vannak, hajlamosak áldozattá vagy éppen a másik véglet: bántalmazóvá válni.
Főleg a fiúk terrorizálnak, és Clayton R. Cook, a Louisiana Állami Egyetem kutatója és kollégái szerint jellemző rájuk a negatív vélekedés, családi környezetük konfliktusos, a szülők gondviselése szegényes, az iskolát nem szeretik, és a társak negatívan befolyásolják őket. Eközben a tipikus áldozatot szintén a negatív gondolkodás és háttér jellemzi, nehezen kezelik a közösségi helyzeteket, és észrevehetően elutasítják vagy izolálják őket a társaik.
5. Nem éri meg macsónak lenni
Korunk közhelyes agresszív macsója – ellentétben a klasszikus képregényhősökkel – a szuperhős kosztümöt levetve sem sebezhető, nem valódi átlagember. Ez a nőket nem tisztelő, magányos, erejét fitogtató hős a mai kor ünnepeltje – állítja az amerikai Sharon Lamb és női-férfi sztereotípiákat vizsgáló kutatócsoportja.
Kisfiúk viselkedését vizsgálva azt találták, hogy azok a fiúk, akik inkább édesapjukhoz, mint édesanyjukhoz kötődnek, sokkal inkább az ismert macsófigurára akarnak hasonlítani. A kötődés megtartó ereje fontos pozitívum, ám az apáknak érdemes egy picit odafigyelni a stílusukra – ajánlják a kutatók, hiszen azok a fiúk, akik nem vették fel a macsó stílust, lelkileg kiegyensúlyozottabbak voltak, és a társas kapcsolatokban is jobban teljesítettek.
Hasonló cikkeket a HVG Extra Pszichológia legfrissebb, február 29-én megjelent számában olvashat, mely a személyiséggel foglalkozik: milyenek vagyunk, és milyen élmények képesek az idők során alakítani, változtatni a személyiségünket? Keresse az újságárusoknál vagy rendelje meg – akár a régebbi számokat is – kiadónál!
Önnek mekkora stresszt okoz a férfiszerepnek való megfelelés? Hogyan működik párkapcsolatban és a családban? Megvalósítja önmagát? A HVG Extra Pszichológia TESZT különszámából most megtudhatja! Keresse az újságárusoknál vagy rendelje meg a kiadónál!