Olaszország és Spanyolország is továbbjutott - az Eb negyeddöntői a hvg.hu-n
Utolsó frissítés:
Gólgyáros spanyolokkal, világbajnokot verő svájciakkal és egy esti szuperrangadóval kezdődnek a negyeddöntők a 2021-es Európa-bajnokságon.
Most érkezett
Percről percre
Kevés ennél rosszabbul öregedő poszt van ma a neten
Csütörtökön vált hivatalosság a több mint egy éve rebesgetett átigazolás: Jadon Sancho, a Borussia Dortmund középpályása a Manchester United csapatába igazol. Sancho Manchesterben kezdte pályafutását, azonban annak kék felén, a Manchester City-nél. Most, amikor a városi riválishoz igazol különösen kellemetlen, hogy a sportsajtó felkapta egy korábbi bejegyzését, miszerint "a futball kék".
Sancho alig kapott lehetőséget a City-nél, nem véletlenül jött el onnan, azonban még így is pikáns, hogy pont régi csapata egyik legkomolyabb riválisára esett a választása, amikor idén nyáron rászánta magát arra, hogy szintet lépjen karrierében.
Mit hozhat a belga–olasz mérkőzés?
Volt már ezen az Eb-n szuperrangadónak kikiáltott mérkőzés, nem is egy: a halálcsoport a magyaroknak igazi érzelmi hullámvasutat tartogatott (majd a felismerést a világnak a nyolcaddöntők után, hogy talán nem is volt annyira halál az a csoport).
Az eddig megélt izgalmakra viszont rátesz egy lapáttal az a tény, hogy az a két csapat ronthat egymásnak a negyeddöntőben, akik jószerivel egyedüliként játszottak eddig az Eb-n támadó futballt. Ez a két csapat tudta (vagy merte?) csak meglépni azt, hogy akkor is támadó futballt játszott, amikor nem volt hátrányban, vagyis nem volt rákényszerülve.
Az olaszok példája azonban megmutatta, hogy az ég egy adta világon semmit nem számít, hogy ki hogyan játszott a csoportban: hiába nyerték ott meg mindhárom meccsüket, az osztrákok a nyolcaddöntő végéig meccsben maradtak ellenük, nagyon nehezen léptek át rajtuk.
Belgium sem járt sokkal jobban: bár egy közel eseménytelen meccsen ütötték ki Portugáliát, elvesztették egyik legjobb(nak kikiáltott) támadójukat és csapatkapitányukat, Eden Hazard-t, valamint sérülésből drótozzák össze minden mérkőzésre Kevin de Bruyne-t. Formájuk e két játékostól függetlenül is kitűnő.
A belga–olasz összecsapás ergo valószínűleg bátor, támadó focit fog hozni. A fogadóirodák ugyan Olaszországot vizionálják győztesnek, de ezt nem lehet készpénznek venni, megjósolhatatlan, hogy ki nyeri a péntek éjjeli összecsapást.
Mire számíthatunk a svájci-spanyol meccsen?
Óriási meglepetést okozott Svájc nemzeti tizenegye, amikor kiejtette a 2020-as világbajnokságot megnyerő francia válogatottat. Míg a franciák részéről a meccs után széthúzásról és vitákról, addig a svájciaknál soha nem látott összetartásról lehet hallani. A svájci válogatott nem azért tudott nyerni a francia csapat ellen, mert az gyengén, vagy kedvetlenül játszott volna, hanem azért, mert egyszerűen fejben és lábban is jobbak voltak ellenfeleiknél.
A fogadóirodák Spanyolország győzelmére tesznek és igen imponáló lehet az is a spanyol válogatottnak, hogy legutóbbi két meccsükön tíz gólt vágtak. Ebből ötöt azonban a tornán szánalmasan gyengén muzsikáló szlovákoknak rámoltak be, a horvátok elleni ötösük pedig nem (csak) magukon, hanem a horvátok szétesésén múlt.
Akárhogyis: a spanyol válogatott olyan ellenféllel néz ma este szembe, amilyennel a 2021-es Európa-bajnokságon még nem találkozott. Svájc felkészült, ontják a gólokat és embertelen erővel hajtja őket az a tudat, hogy ha a franciákat sikerült megverniük, akkor bárkit sikerülhet. Bár mind a svájci szövetségi kapitány, mind játékosai igen szerényen nyilatkoztak ambícióikról, de ha képesek tartani azt a formát, amivel borsot törtek a franciák orra alá, akkor reális esélyük nyílhat az Eb megnyerésére is.
Spanyolországnak ha tényleg tovább akar jutni az elődöntőkbe nagyon fel kell kötnie a felkötnivalót. Enrique rengeteg passzolós, mélyen letámadós taktikája vezethet sikerre, de csak akkor, ha össze tudják zavarni a svájci védőfalat.