A riboszómák tanulmányozásáért odaítélt kémiai díjról úgy nyilatkozott az orosz akadémiai molekuláris genetikai intézet igazgatóhelyettese, Vjacseszlav Tarantul professzor, hogy rászolgált az elismerésre a tekintélyes puscsinói fehérjekutató intézet igazgatója, Alekszandr Szpirin akadémikus is, hiszen évek óta kutatja a riboszómákat, és működésük alapelveit is leírta.
Az orvosi Nobel-díj ügyében pedig Vlagyimir Szkulacsov akadémikus, a moszkvai Lomonoszov Egyetem egyik dékánja állítja, hogy tanítványának, Alekszej Olovnyikov gerontológusnak is kijárt volna az elismerés. Még 1971-ben ő állt elő azzal a gondolattal, hogy a sejtek osztódása a kromoszómák végén lévő telomerek rövidülése miatt ér véget, márpedig az idei díjazottak ezt az elméletet bizonyították be.
Az amerikai kutatók azonban a telomerek rövidülését gátló enzimet is felfedezték, ráadásul – mint egy másik orosz tudós, Jegor Jegorov, az akadémia molekuláris biológiai kutatóintézetének professzora is rámutatott – ők évtizedeken keresztül foglalkoztak ezzel, míg Olovnyikov egyetlen – igaz, zseniális – cikket szentelt a témának.
Moszkva ezzel évek óta tartó sorozatot folytat; tavaly például az osztotta meg a nemzetközi tudóstársadalmat, hogy Robert Gallo amerikai biológus, a HIV vírus egy korai azonosítója miért maradt ki a díjazott AIDS-kutatók közül
Orosz reklamáció a Nobel-díjak miatt
Orosz tudósoknak is helyük lett volna a Nobel-díjasok idei listáján, reklamálnak egyes moszkvai tudományos körökben.
FAZ-kommentár: Már látszanak a töréspontok Magyar Péter és az EU között
Orbán Viktor Navracsics Tiborra bízza a Fidesz aranytartalékát
Már a Fidesz-Mi Hazánk közös listáról kérdez az Orbán-kormánynak fontos témákat mérő közvélemény-kutató
Arra is kíváncsiak, Orbán Viktor fogjon-e hozzá az emlékirataihoz.
Miért kaphat meg egy osztrák olyan gyógyszert, amit egy magyar nem?
Tóta W. Árpád: Szép vagy, liberális Magyarország!
Újabb tucatnyi politikust gyanúsítottak meg az önkormányzati kenőpénzbotrányban, Őrsi Gergelyt is letartóztathatják
Megalapozott gyanú szerint egy vállalkozó 2011 és 2024 között több mint 2 milliárd forintot fizetett ki kormánypárti és ellenzéki képviselőknek.