A csehországi szuperlézerközpontot már megnyitották

A világűr kutatásában és a rák elleni harcban is nagy segítséget nyújthat a tudósoknak az új szuperlézerközpont, amelynek megnyitóját hétfőn tartották a Prága mellett Dolní Brezanyban.

  • MTI / hvg.hu MTI / hvg.hu
A csehországi szuperlézerközpontot már megnyitották

Az ELI (Extreme Light Infrastructure) Beamlines tudományos központ teljes kapacitással 2018-tól működik – mondta Roman Hvezda, az ELI menedzsere.

A tudományos központ berendezéseivel a világon elsőként lesz lehetőség extrém fizikai jelenségek kutatására, szimulálni tudják majd egyebek mellett a csillagok és a bolygók belsejében végbemenő folyamatokat, élő sejtek belső szerkezetét is vizsgálhatják.

A Dolní Brezany-i ELI Beamlines tudományos központ építését 2012 októberében kezdték. Petr Necas akkori miniszterelnök az alapkőletételkor azt mondta, hogy ez lesz Csehország legnagyobb és legjelentősebb tudományos létesítménye.

A várakozások alapján a világ legnagyobb teljesítményű lézere a jövőben új felfedezéseket tehet lehetővé elsősorban az egészségügyben, az optikában, az asztrofizikában, valamint az új anyagokat tesztelhet.

Az ELI szuperlézerközpont építését döntően az Európai Unió finanszírozza. A tervezett költségek megközelítik 7 milliárd koronát (76 milliárd forint).

Hasonló szuperlézeközpontot építenek itthon Szegeden is.

A fiatalok hozhatják el a lángosforradalmat a Balatonnál

A fiatalok hozhatják el a lángosforradalmat a Balatonnál

Miért vett meg egy nagy múltú, de veszteséges üzletláncot? Mit kellene csinálni ahhoz, hogy ne legyen méregdrága egy croissant? Mi a legnagyobb baj azzal, hogy a Balatonon még mindig ugyanúgy sütik a lángost? És miért nem érdemes mindenkinek akciózni a tejfölt? Andrejszki Richárddal, a Chef Market tulajdonosával beszélgettünk annak kapcsán, hogy cége a Culinaris új tulajdonosa lett.