Két hónapja áll a NASA egyik legfontosabb antennája, ami a Mars körüli űrszondákkal is kommunikál

Szeptemberben meghibásodott a NASA egyik kaliforniai rádióteleszkópja, és egyelőre nem tudni, mikorra sikerül kijavítani. Vészforgatókönyv van, de sok múlhat a késlekedésen.

  • HVG

A kaliforniai Goldstone-ban található Deep Space Network (DSN) telephelyének legnagyobb antennája szeptember 16-án leállt, miután a forgása során jelentős terhelést kapott a kábelezése – közölte a NASA a SpaceNews kérdésére. Az antenna tűzoltó rendszerének tömlői is megsérültek, ez vízkárokat okozott a szerkezetben.

A 70 méter széles egységet a marsi űrszondákkal való kommunikációra és a Föld közeli aszteroidák nyomon követésére használják, de egyelőre nem tisztázott, hogy pontosan mikorra javíthatják ki a szerkezetet.

„Az antenna továbbra is offline állapotban van, miközben az igazgatótanács tagjai, mérnökök és technikusok vizsgálják és adnak ajánlást a várható javításokkal kapcsolatban” – húzta alá a NASA.

A NASA a világ különböző pontjain található rádióteleszkópok segítségével tartja a kapcsolatot az űrben lévő eszközeivel. A Deep Space Network három mélyűri kommunikációs létesítményből áll, amelyek a kaliforniai Mojave-sivatagban Goldstone-ban, Madrid közelében Spanyolországban, valamint Ausztráliában, Canberra közelében találhatók.

A helyszínek körülbelül 120 fokos távolságra vannak egymástól, hogy biztosítsák, hogy a Föld 360 fokos forgása során bármikor képes legyen kommunikálni az űrobjektumokkal.

Rapszámot küldött a Vénuszra a NASA

A NASA az űrhajók küldetéseinek támogatására szolgáló Deep Space Network segítségével célba vette a Vénuszt, ahol, ha lenne élet, most Missy Elliott zenéjére bulizhatnának.

A NASA 1963-ban hozta létre antennahálózatát, ami jelenleg teljes kapacitással működik. A NASA egy 2023-as jelentése szerint azonban a DSN korszerűsítésre szorul, mivel a teleszkópok iránti igény időnként akár 40 százalékkal is nagyobb a kínált kapacitásnál. Ez azt jelenti, hogy a folyamatban lévő űrküldetések több időt igényelnek, mint amennyit a hálózat jelenlegi kapacitása biztosítani tud. A megnövekedett használat egyik fő oka az Artemis küldetés, amely során 2026-ban már embert küldene a NASA a Holdra.

A nemrég megsérült DSS-14 antenna 1966. március 18-án fogta be az első jelet, amit NASA Mariner 4 űrszondája küldött neki. Ez volt az első, amely sikeresen elrepült a Mars mellett. Később, 1988-ban a Mars-állomásnak becézett DSS-14-et egy 64 méteres parabolaantennáról 70 méter szélesre fejlesztették, hogy felkészüljenek a Voyager-2 és a Neptunusz találkozására. Az antennát a Voyager-1-gyel való kommunikációra is használták, miután az 2012-ben átlépett a csillagközi térbe.

Nagy érzékenysége miatt a DSS-14 kulcsfontosságú a mélyűri missziókban, ahol az objektumoktól fogadja az adatokat és parancsokat küld nekik. A tudósok az antennát a Földhöz közeli aszteroidák követésére, méretük és pályájuk mérésére is használják. A meghibásodásával most extra terhelés nehezedik a NASA kommunikációs hálózatának többi részére.

A Gizmodo megjegyzi: korábban volt már leállás más antennáknál is. Ausztráliában például 11 hónapon át végeztek karbantartást az egységen, máskor pedig a heves esőzések után kellett javítani az eszközöket. Hogy a mostani hibaelhárítás meddig tart, egyelőre nem tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hozzászólások