A Google még 2024 közepén tette minden felhasználó számára elérhetővé azt az eszközét, ami bejelez, ha valakinek felbukkannak az adatai a sötét weben. A megoldás lényege, hogy ha aktiválja azt a felhasználó, akkor minden alkalommal értesítést kap, amikor a neve, e-mail címe vagy telefonszáma felkerül a dark webre. Ezek jellemzően adatszivárgások során megszerzett információk.
A megoldás különösen hasznos, így ugyanis a felhasználók felkészülhetnek az esetleges adathalász támadásokra. Úgy tűnik azonban, hogy már nem sokáig lehet örülni az eszköznek, a cég ugyanis azt közölte, hogy 2026 februárjától leállítja a szolgáltatást. A Google azt állítja, erre azért került sor, mert a jelzés mellett a felhasználók nem kaptak elég hasznos tanácsokat arra vonatkozóan, hogy ha kiszivárog a felhasználói adat, akkor mi a teendőjük.
A jelentés csak arról tájékoztat, hogy az adatok megjelentek a dark weben. Ezen keresztül látható az összes talált lista is, valamint az, hogy milyen adatvédelmi incidens miatt kerültek napvilágra az információk. Arra azonban nem ad útmutatást, hogy mit kell tenni ezután. Persze ezt egyszerűen orvosolhatta is volna a Google, a cég azonban inkább a szolgáltatás beszántása mellett döntött. Ezzel kapcsolatban egyébként azt közölte, hogy olyan eszközök fejlesztésére fog összpontosítani, ami konkrét lépéseket javasol.
A mostani fejlesztés január 15-én áll le a sötét web figyelésével, február 16-tól pedig a jelentéshez való hozzáférést is megvonja a felhasználóktól.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.