Egy bennfentes leleplezte: 30 éves kód működteti a modern PC-ket

Senki sem vitatja, hogy a Windows 11 egy valóban korszerű operációs rendszer. Éppen ezért könnyű azt gondolni, hogy az alapjai is újak, azonban az igazság az, hogy a rendszer még mindig a 90-es évek technológiájára támaszkodik. És ez egyáltalán nem baj.

  • HVG

Öreg rendszer nem vén rendszer – mondhatnánk a hír hallatán: a Microsoft legaktuálisabb operációs rendszerének, a Windows 11-nek az alapját nem egy modern technológia, hanem egy 30 éves kód képezi. És ezt nem akárki mondta, hanem Mark Russinovich, a Microsoft Azure technológiai igazgatója és a Microsoft Sysinternals alapítója. Az ősi Win32 API továbbra is a rendszer gerince, viszont – véli az igazgató – relevánsabb, mint valaha. A Windows 11 tehát ma is jelentős részben olyan technológiára támaszkodik, amelynek gyökerei a Windows 95 korszakáig nyúlnak vissza.

A Win32 API leegyszerűsítve az a „nyelv”, amelyen keresztül a programok kommunikálnak a Windows rendszerrel. Ez kezeli többek között az ablakokat, az egérkattintásokat, a fájlkezelést, a menüket, továbbá rengeteg alapvető rendszerfunkciót. Amikor például jobb gombbal kattintunk egy fájlra vagy elindítunk egy asztali alkalmazást, olyan kódot futtatunk, amelyet az 1990-es években írtak.

De vajon gondoltak arra a Microsoft mérnökei a 90-es években, hogy a kódjuk ilyen sokáig kitart majd? Pontosan ezt a kérdést tették fel egy interjúban Russinovichnak. „Hogy gondolta bárki is a 90-es években, hogy a Win32 még 2026-ban is elsőosztályú API felület lesz? Azt hiszem, nyugodtan válaszolhatom, hogy „nem”. Senki sem számított erre, mert ha szóba került 2026, akkor repülő autókra és holdállomásokra gondoltunk, nem a Win32-re, amit még a Windows 95-ben terveztek. Szerintem az egyik oka annak, hogy ilyen tartós, a Windowson belüli alapvető réteg, amelyre oly sok alkalmazás, oly sok technológia és ökoszisztéma épült, hogy ez egyfajta alapkőzetnek számít”.

Az igazgató azt is kifejtette, hogy a Win32 akkor is fennmaradt, amikor a Microsofton belüli célzott egzisztenciális fenyegetésekkel nézett szemben, különösen a Windows 8 korszakában. A vállalat történetében sokszor voltak olyan időszakok, amikor megpróbáltak modernebb platformokat létrehozni, de végül ez nem úgy alakult, ahogyan azt sokan várták. A probléma az volt, hogy a világ szoftvereinek hatalmas része továbbra is Win32-re épült. Vállalatok milliói használtak olyan programokat, amelyeket lehetetlen vagy túl drága lett volna teljesen újraírni.

Mindez részben megmagyarázza azt a kettősséget, amit sok Windows-felhasználó ismer, azaz hogy néha úgy tűnik, mintha két külön korszak operációs rendszere élne egymás mellett. A modern Beállítások alkalmazás mellett még mindig felbukkannak a Windows XP-korszakból származó menük, régi Vezérlőpult-elemek, ősi párbeszédablakok vagy éppen a legendás klasszikus fájlkezelő-elemek.

A szakmai közösség azonban egyáltalán nem tartja problémának ezt, utalva arra, hogy a jól megírt kód nem romlik meg. Ha egy rendszer stabil, gyors, biztonságos és sok milliárd eszközön működik, akkor nem kell teljesen elvetni csak azért, mert régi. Sokan éppen ezt tartják a Windows egyik legnagyobb értékének: a folytonosságot.

Mindez persze nem jelenti azt a Microsoft ne próbálná modernizálni a rendszert. A vállalat egyre több helyen használ korszerűbb, biztonságosabb technológiákat a régi kódok mellett. Viszont a cél nem az, hogy mindent kidobjanak, hanem hogy fokozatosan korszerűsítsék, biztonságosabbá tegyék, de közben a régi programok továbbra is működjenek. És ez sokkal nehezebb feladat, mint egy teljesen új rendszert építeni a nulláról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hozzászólások