Kész a drón, ami megvédheti a tengeri adatkábeleket

Az új-zélandi Syos nevű vállalat egy víz alatt önállóan közlekedni képes drónt fejlesztett, ami járőrözhet a tengeri adatkábelek környékén.

  • HVG

A tenger mélyén futó adatkábelek legalább annyira számítanak kritikus infrastruktúrának, mint a víz- vagy az áramellátás a szárazföldön. Emiatt potenciális célpontként kell rájuk tekinteni, amit egy ellenséges fél bármikor megrongálhat, hogy lassítsa a másik fél reakcióját, esetleg káoszt teremtsen. Jó példa erre Irán egyáltalán nem burkolt fenyegetése.

A kormányoknak ezért létfontosságú, hogy megvédjék ezt az infrastruktúrát, amire azonban jelentős mennyiségű energiát és pénzt kell fordítani. Ebben hozhat segítséget a Syos nevű startup cég fejlesztése, a SU10, ami egy önállóan is dolgozni képes víz alatti drón.

A gép a fejlesztők szerint akár 520 méteres mélységbe is képes lemerülni, az akkumulátora pedig négyórányi működéshez tud energiát biztosítani. Ez nem tűnik soknak, ám ha nem erre, hanem a kábeles összeköttetésre támaszkodik egy operátor, a hatótávolság jelentősen megnövelhető.

Az eszközt számos érzékelővel látták el, és ha problémát észlel, jelez az üzemeltetőnek. Az operátorok ezután eldönthetik, hogy miként reagálnak erre: ha valódinak értékelik a fenyegetést, odaküldhetik a drónt, hogy vizsgálja meg alaposabban a helyszínt, hogy pontosabb képet kapjanak az esetleges kár mértékéről.

https://hvg.hu/tudomany/20251206_kina-melytengeri-kabelvago-adatkabelek-biztonsaga

Az eszközt a szárazföldről, valamint hajóról is el lehet indítani, sőt, akár a szintén a Syos által fejlesztett önjáró platformról is útnak indulhat – írja a Tom's Hardware.

Hogy mennyibe kerül az egység és annak üzemeltetése, nem tudni, ám a cég szerint a megoldás jelentősen csökkentheti a kormányok kiadásait, amelyet az adatkábelek ellenőrzésére és védelmére költenek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hozzászólások