Ilyen egy igazi 3D-s notebook

Ilyen egy igazi 3D-s notebook

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Igaz, hogy nem lehet könnyen a hónunk alá csapni vagy a hátizsákunkba dobni a Toshiba Qosmio F750 3D laptopját...

Igaz, hogy nem lehet könnyen a hónunk alá csapni vagy a hátizsákunkba dobni a Toshiba Qosmio F750 3D laptopját, azonban az átlagosnál nagyobb méretért és súlyért kárpótol, amikor három dimenzióban jelennek meg rajta a filmek.

Azonban mielőtt a gép legizgalmasabb tulajdonságáról szólnánk, nézzük a száraz technikai adatokat. A mélyvörös színű, csaknem háromkilós gépben Intel Core i7 processzor és GeForce GT 540M videovezérlő dolgozik. Az elsősorban multimédia-alkalmazásokra tervezett készülékben Blu-ray-/DVD-kombó meghajtó is helyet kapott. Harman Kardon hangszórók és tévétuner is van benne. A külső eszközök csatlakoztatásához USB 3.0,  multi kártyaolvasó (Sony Memory Stick, xD, SD, SDHC, MMC, SDXC), 802.11n rendszerű Wi-Fi és gigabites Ethernet-adapter áll rendelkezésre.

Mindezek természetesen nem indokolnák a 400 ezer forint feletti árat, azonban a notebookok között egyedülálló, 15,6”-os, szemüveg nélkül használható háromdimenziós kijelző igazán impozáns. Kisebb kijelzős telefonoknál és játékkonzoloknál használnak hasonló 3D kijelzőt, ami azon alapszik, hogy olyan maszkot helyeznek a képernyő elé, ami miatt egy-egy képpontot mindig csak az egyik szemünkkel látunk. Az pedig már a szoftver dolga, hogy megfelelő képeket küldjön a megfelelő helyre, a megfelelő időpontban. A Qosmio 3D-s modelljénél azonban még meg kellett oldani, hogy a nagyobb képernyőméret miatt a nézők fejének (pontosabban szemének) elmozdulását is belekalkulálják a képek létrehozásakor. Az úgynevezett aktív parallaxispajzsot a beépített kamera segítségével működtetik.

Ezt tudva már nem volt meglepő, hogy amikor elindítottuk a készüléken található 3D-s demovideókat, akkor a lejátszóprogrammal együtt bekapcsolt a beépített webkamera és annak arcfelismerő és -követő szoftvere. Az ettől kapott adatok alapján a megjelenítést folyamatosan hangolja a lejátszó, így a fejünk mozgatásával sem veszítjük el a térbeli élményt. Néha ugyan voltak elmosódott vagy szellemképesnek ható részei a 3D-s bemutatóknak, azonban összességében rendkívül látványos a szemüveg nélküli térbeli megjelenítés. A képernyőtől való távolságot viszonylag tágan megválaszthatjuk, azonban az arckövetés miatt csak egyetlen nézőnek kínál tökéletes 3D-hatást ez a megoldás.

A megjelenítés további érdekessége, hogy ha nem teljes képernyőn, hanem ablakban nézzük a térbeli vetítést, akkor a képernyő többi részén, ahol esetleg szövegszerkesztő vagy webböngésző helyezkedik el, a hagyományos, kétdimenziós látvány jelenik meg. Mindehhez komoly számítási erőforrásra van szükség, így nem szabad csodálkozni, hogy – legalábbis a kipróbált mintapéldány esetében – a 3D-s megjelenítés közben erősen melegszik a gép, és nem árt ha a közelben van a külső tápegység, mert bizony ez az üzemmód hamar lemeríti az akkumulátort.

Hozzászólások